Psí radost je ta nejlepší!
iZUN: Jak vás napadlo vytvořit tento projekt Dogsie?
Tomáš: Byl to celkem dlouhý proces. Předtím jsme pracovali ještě na něčem jiném, ale od toho jsme upustili. Pak nás zaujala myšlenka těchto balíčků s překvapením, která vznikla v Americe před několika lety. Věděli jsme, že bychom chtěli dělat něco takového, protože se nám to líbí a není na to zase taková potřeba velké vstupní investice. Hledali jsme proto něco, co máme společného, co máme rádi a skončili jsme u pejsků. Ty máme totiž oba. Pak už jen zbývalo vymyslet koncept toho, jak to bude vypadat.
iZUN: Proč jste se rozhodli, že své podnikání rozjedete v Point One?
Jména: Matyáš Dřevo a Tomáš Pokorný
Povolání: Studenti ČZU, zakladatelé Dogsie
Krátký životopis:Jejich projekt Dogsie vznikl v roce 2016 jako reakce na přeplněné psí útulky a množírny. Z každého prodaného boxu jde 20 % na kluky vybranou psí pomoc.
Matyáš: Je zde mnoho přidaných hodnot, které Point One nabízí. Napříkladskvělé prostředí a samozřejmě i lidi. Kdykoliv potřebujeme pomoct a nevíme sis něčím rady, tak nám tady vždy někdo pomůže. Pořádá se tady i mnohozajímavých workshopů a máme zde k dispozici i mentoring od zkušenějších lidí.S naším předchozím projektem jsme byli i jedni z prvních, kdo se stali součástíPodnikatelského inkubátoru, dneska nás je tu už mnohem více.
Tomáš: Inkubátor je hlavně rádce do začátku podnikání. Na začátku sem přijde člověk s myšlenkou na podnikání a asi po roce a půl by měl odcházet s hotovým projektem, který by měl být již umístěný na trhu.
iZUN: Už je tomu rok, co vznikl nápad na balíčky radosti. Jak moc jste se za tu dobu s vaším podnikáním posunuli?
Tomáš: Hodně a mnohem více než jsme čekali. Nejvíce se to posunulo za poslední 4 měsíce. Prvních 5 měsíců jsme na tom pracovali a různě zkoušeli co a jak. Díky tomu, že stále studujeme, se náš projekt zase tak rychle neposouval. Obuli jsme se do toho až o letních prázdninách.
Matyáš: Kdybys nám před rokem řekla, že budeme tam, kde jsme teď, takbychom ti moc nevěřili. Myslím si, že i my osobně jsme se za tu dobu někamposunuli. A teď nám Dogsie obrovsky roste pod rukama.
iZUN: Kolik tedy měsíčně odešlete balíčků?
Matyáš: Poslední měsíc jsme jich odesílali přes 360. Jelikož se nám blížíVánoce, tak věříme, že se dostaneme na tisíc.
Tomáš: Musím říct, že Vánoce náš projekt hodně podpořily.
iZUN: Tvoříte si vše sami nebo už máte i nějaké zaměstnance?
Matyáš: Dlouhodobě nám s tím pomáhají naše přítelkyně a my jsme jim za to hrozně moc vděční. Plus nám pomáhají i naši kamarádi a známí. Nyní máme jednu slečnu, která nám pomáhá s věcmi kolem PR a propagace. A na Vánoce určitě plánujeme přijmout nějaké brigádníky.
Tomáš: Do minulého měsíce jsme to ještě zvládali, ale teď už to není možné. Musíme si proto najít někoho na výpomoc.
iZUN: Jak vybíráte produkty do Dogsie?
Matyáš: Snažíme se neustále rozšiřovat naši základnu dodavatelů. Koukáme se na vizi a historii firem a pokud se nám firma zalíbí, tak se s danou firmousnažíme domluvit. A k tomu jsme ještě hodně vybíraví.
Tomáš: Momentálně se nám daří mít 15 až 18 dodavatelů, ale i to se neustále mění. Samozřejmě máme i své oblíbené produkty.
iZUN: Dalo by se tedy říct, že vybrané produkty testujete na svých pejscích?
Matyáš: Přesně tak. To je úplný základ všeho. Rozhodně bychom do balíčků nedávali nic, co by nechutnalo našim psům.
Tomáš: Nejoblíbenější produkty jsou pamlsky sušené mrazem, které psům chutnají asi nejvíce.
iZUN: Jak moc se liší balíček pro malé psy od balíčku pro ty střední a velké?
Tomáš: Dříve jsme měli dvě velikosti balíků klasický a poloviční. A ty bylyrozděleny ještě dle velikosti psa. Stávalo se, že klasické Dogsie pro nejmenší psy vydrželo malému pejskovi na mnohem delší dobu než na jeden měsíc. Proto jsme rozdělení balíčků změnili a teď jsou pouze tři varianty Dogsie podle váhy psa. Je to snazší pro nás i pro naše zákazníky. Velký pes má tedy produktyvhodné jen pro něj a nestane se tedy, že malý pes dostane něco, co by nemohl jíst.
Matyáš: Jde hlavně o to, že jsme měsíční služba. Snažíme se tedy, aby pamlsky byly pro každého psa právě na ten jeden měsíc. Je to samozřejmě rozdělené i cenově. Čím větší balíček, tím dražší.
iZUN: Z každého prodaného boxu jde 20 % na psí útulky. Jak je vybíráte?
Matyáš: Už na začátku našeho projektu jsme věděli, že chceme, aby našebalíčky měly přidanou hodnotu. Rozhodli jsme se tedy podporovat psy, coneměli tolik štěstí. Trochu jsme se porozhlédli po internetu a zaujal nás spolek Pes nejvěrnější přítel z.s. Je to spolek, o který se starají sympatické dámy a pomáhají pejskům v nouzi. S naším růstem jsme přibrali ještě spolekDočasky.cz abychom měli ještě větší dosah na pejsky, kteří to potřebují.Posíláme jim peníze a střídáme je vždy ob měsíc.
Tomáš: Tím, jak rosteme, tak chceme přibrat nějaké další spolky, útulky či organizace, co pomáhají psům, kteří to potřebují.
iZUN: Plánujete vytvořit podobný koncept i pro kočky?
Matyáš: Shodou okolností máme oba s Tomášem i kočky. My bychom to udělali opravdu rádi, ale už Dogsie nám bere tolik času, že bychom další projekt nezvládli. Chceme Dogsie dělat pořádně, takto bychom oba projekty dělali jen na půl.
Tomáš: Toto je jedna z nejčastěji kladených otázek. Bohužel bychom tonezvládali. Už teď je to vše pro nás časově náročné. Ale podle fotek našichzákazníků ochutnávají dobroty z Dogsie i kočičí členi rodiny. Co nejhoršího se vám s psími boxíky radosti za celou dobu tvoření
iZUN: Co nejhoršího se vám s psími boxíky radosti za celou dobu tvoření stalo?
Tomáš: Párkrát se nám stalo, že jsme byli na hraně s časovým termínem odeslání balíčků. Jednou se nám stalo, že nám vypadl dodavatel krabic. Museli jsme tedy nakoupit krabice a každou krabici posprejovat dle šablony. I toto jsme dokázali vyřešit a balíčky jsme stihli odeslat včas. A vlastně vůbec do dnes nevím, jak se nám to povedlo zvládnout.
Matyáš: Další velký problém, který se nám stal, byl u točení reklamního videa. Vše už bylo připravené na natáčení a večer před tím se zranil herecký pes, který měl hrát hlavní roli. Stálo tedy před námi rozhodnutí, zda to celé odpískat. Jelikož jsme měli vše připravené a tým asi 12 lidí s tím počítal tak jsme začali shánět náhradníka. Naštěstí hned prvním hovorem jsme sehnali kamarádku, která má mopse, fenku jménem Mercedes, a celý druhý den tam s ní natáčení zvládla. Ve finále vše vyšlo skvěle a Mercedes to zahrála úžasně.
iZUN: A tedy nějaká nejlepší zkušenost?
Tomáš: Když to vezmu tak nějak všeobecně. Máme strašně moc milé zákazníky, kteří nás neuvěřitelně podporují.
Matyáš: Za den nám třeba přijde i deset zpráv o tom, že je super to, co děláme a ať v tom pokračujeme. No a pokud mám třeba špatný den, tak mi ho přesně tohle dokáže neuvěřitelně zlepšit. Plus jsme vyhráli nebo se umístili na druhém a třetím místě v několika soutěžích, což je neuvěřitelné ocenění naší práce. Tady na ČZU jsme se například účastnili Demo Day, které jsme díky publiku vyhráli a Tomáš nás jel reprezentovat do Budapešti. Tam jsme se umístili na druhém místě.
iZUN: Kam se chcete až se svým start upem dostat?
Tomáš: Až odstátnicujeme, tak bychom do toho chtěli skočit úplně naplno. Naší vizí je dostat Dogsie do Evropy, aby lidi věděli, že odměněním svého pejska mohou pomáhat těm méně šťastným.
iZUN: Poslední otázka na závěr. Jaký je váš názor na klecový chov drůbeže?
Matyáš: V ideálním světě by bylo samozřejmě nejlepší, aby si slepice mohly běhat a snášet vajíčka volně. Bohužel vím, že v dnešní situaci to není úplně možné. Já osobně se snažím podporovat farmáře, kteří nemají slepice zavřené někde v klecích.
Tomáš: Já mám podobný názor jako Matyáš. Nejsem pro klecový chov, ale je mi jasné, že většina lidí toto vůbec neřeší.
Sami jsme si listopadový balíček zakoupili, ale bohužel z fotek není vidět, jak má naše "modelka" z dárečku pro ni samotnou radost. Ve skutečnosti byla však nadšená. Za nás určitě palec nahoru!
Více o tomto projektu se můžete dozvědět na jejich Facebooku či webových stránkách, kde je také možné si Dogsie zakoupit.
Super článek