Na návštěvě za obyvateli zrekonstruovaných stájí
V předchozím článku jsme psali o kompletní rekonstrukci financované z příspěvkového grantu Evropské unie. Už tehdy byla stáj rozdělena na dvě části – na demonstrační, sloužící pro výuku studentům a experimentální k pokusným účelům. Informace, která však podrobněji v minulém článku nepadla, se týká nových obyvatel stáje, a právě o nich především bude dnešní článek.
Nejprve jsme zavítali do demonstrační části stáje, která je přístupná studentům. Tato část je rozdělena na šest menších či větších místností. Jedna z nich slouží jako míchárna krmiv, ostatních pět je obydleno různými druhy zvířat různých kategorií. Najdeme zde jak zvířata hospodářská, tak i terarijní, laboratorní a navíc i některé zajímavé exotické druhy.
Díky za odpoveď a můžu se ještě zeptat kdy mají dorazit lamy a z jaké země?:)
První místnost by si užili především milovníci akvaristiky. Nacházejí se zde biotopová akvária, kde najdeme zástupce různých kontinentů (Jižní Amerika, Střední Amerika, Evropa, Afrika a Austrálie). Z exotičtějších rybek stojí za zmínku například rypoun Petersův nebo tlamovec z Viktoriina jezera. Spatřit zde můžeme ale i běžnější akvarijní rybky jako jsou živorodky, paví očka, neonky nebo různé druhy krevetek a šneků. Pokud by někdo měl zájem, může si dokonce některé druhy rybek zakoupit.
Další místnost slouží především pro studenty zájmových chovů, najdeme zde zvířata terarijní, laboratorní a exotická. Největší pozornost upoutává páreček drobných drápkatých opiček, tamarinů žlutorukých, kteří k nám přicestovali teprve před čtyřmi měsíci od soukromých chovatelů. Ze začátku nového roku by navíc měly přibýt další dvě opičky a to Kosmani Zakrslí. Tito exotičtí primáti, však nejsou jedinými zajímavými exempláři. Chovány tu jsou například dvě dravé americké želvy kajmanky, hroznýš královský, gekon velký, dva ježci bělobřiší, všechny možné barevné formy myší (jež je také možno zakoupit) a celá řada plemen morčat. U těch stojí za povšimnutí především skinny morče, které, jak název napovídá je úplně bez srsti. Do budoucna se plánují i křečci a pískomilové.
Okrasnému ptactvu je věnována celá další z pěti zmíněných místností. Najdeme zde nelétavé ptáky jako je křepelka čínská nebo japonská i známější létavé druhy jako zebřičky, korely, andulky nebo kanárky. Součástí místnosti je i malá líheň.
Zbylé dvě místnosti jsou věnovány hospodářským zvířatům a některé druhy zde chované patří do genových zdrojů České republiky. V jedné z nich jsou umístěna prasata, králíci a slepice, v té druhé pak krávy, ovce a kozy. Chov prasat úplně neodpovídá klasickému intenzivnímu chovu, v boxech stlaných slámou či jinými substráty mají krmítko, balony na hraní a kartáčová drbadla na drbání. „Pro chov králíků jsou použity dřevěné králíkárny s dvěma druhy podlah, s klasickou plnou nebo roštovou, která se lehčeji udržuje, díky propadávání nečistot do tzv. trusníku“, vysvětluje paní Gardiánová. Z drůbeže můžeme ve stáji najít kromě několika plemen slepic i vodní druhy, konkrétně husu labutí a kachnu pižmovou. Stáje skotu jsou přímo propojeny s venkovním výběhem a můžeme v nich vidět tři plemena krav (jersey, český strakatý skot a tele české červinky), kozu búrskou a ovci šumavskou. Mimo stáj najdeme ještě venkovní výběhy pro ovce a kozy. Avšak těch se rekonstrukce příliš nedotkla až na zvětšení výběhu pro ovce kvůli plánovanému nákupu lam.
Velkou poctou pro nás byla možnost nahlédnout do experimentální stáje, která není veřejnosti běžně přístupná. Vchod vede přes hygienickou smyčku a šatny. Prováděny jsou zde pokusy týkající se výživy, výkrmu nebo kvality vajec, k žádným drastickým pokusům na zvířatech v žádném případě nedochází.
Na závěr bych ráda poděkovala paní Ivaně Gardiánové za její čas a vyčerpávající prohlídku. Pokud by někdo z vás měl chuť vidět stáje na vlastní oči a je z FAPPZ, dostane se do stájí sám na ISIC kartu, po dohodě se sem však může podívat i kdokoli jiný, kdo nemá návštěvu stáje zahrnutou do rámce výuky.
Zdravím, je možné se na zvířátka přijít podívat? Jaou něaké otevírací hodiny pro studenty z jiných fakult?:) Děkuji.
Zdravím, návštěvy pro studenty jiných fakult než FAPPZ jsou realizovány formou exkurzí v rámci výuky. Nicméně i mimo ně se lze domluvit přímo s paní Ing. Ivanou Gardiánovou Ph.D. a jsem si zcela jist, že váš zájem neodmítne...:)
Díky za odpoveď a můžu se ještě zeptat kdy mají dorazit lamy a z jaké země?:)
Ahoj, nevím jak moc moje odpověď pomůže, ale zmíněné lamy budou z českého chovu a těšit se na ně můžeme někdy během léta nebo na podzim :)
Super, díky moc, tak se budu těčit a určitě budete informovat až dorazí, abysme je mohli navštívit:)