Napnout plachty! Plavba s BUP pod plachtami udržitelného rozvoje
Kurz je pořádán organizací The Baltic University Programme (BUP), jejímž členem je nyní nově i naše univerzita. Snahou BUP je propojit univerzity a instituce vyššího vzdělávání nejen v úmoří Baltu za účelem posílení jejich pozice na poli udržitelného rozvoje společnosti, ochrany životního prostředí a aplikace demokratických principů spolupráce. Hlavním koordinátorem této sítě je Centrum pro udržitelný rozvoj švédské Univerzity v Uppsale.
Pod vlajkou udržitelného rozvoje se na palubě nádherné plachetnice dostanete na místa, o kterých si většina Čechů může nechat jen zdát. Účastníci plavby jsou vybíráni na základě motivačního dopisu a výsledkem je posádka různého kulturního pozadí s různými poli zájmu, jejímž společným styčným bodem je udržitelný rozvoj jednotlivých regionů a oborů. Plavba se pořádá primárně jako letní škola pro studenty, kdy je kurz dvoutýdenní, ale i učitel se můžete zúčastnit týdenního symposia.
Reportáž přímo z paluby nám zaslala doktorandka Anita Petrů (FŽP, Katedra aplikované ekologie):
Když jsem se letos nalodila ve Stavangeru, neměla jsem tušení, co mě následující týden čeká. Po krátkém úvodu a seznámení se se stálou posádkou lodi nám byly přiděleny kajuty a následoval výcvik nutný k pochopení mechanismu oplachtování a ke zvládnutí základních návyků na palubě.
Zápis z deníku č. 1
Naše loď se jmenuje Fryderyk Chopin, ale je krásná jako princezna. Kapitán je bývalý kvantový chemik. Vylezla jsem na přední stěžeň a potom na druhé spodní ráhno, kde jsme uvazovali plachtu. Byla to dřina, půlku lezení není člověk jištěný, ovšem i tak máme po celou dobu pobytu na palubě prsní úvazy. Taky jsme měli noční hlídku během kotvení, aby někdo nevstoupil na palubu.
Po vyplutí na moře se o navigaci stará sedmičlenná profesionální posádka, ovšem účastníci kurzu nejsou nijak opomíjeni. Na lodi panuje přísný režim. Naše učitelská posádka byla rozdělena do tří skupin a každá operovala výhradně na svém distriktu – příď, záď a prostřední část. Zároveň byly v průběhu celé plavby skupiny organizovány do několika druhů nutných aktivit. Každých 24 hodin na každého vyšla dvakrát navigační hlídka, dvakrát za týden úklid společných prostor a jednou týdně celodenní služba v kuchyni. Do tohoto režimu jsou ještě organizovány dopolední a odpolední lekce v útulné učebně na přídi lodi.
Zápis z deníku č. 2
Po zahájení plavby jsme měli představovací schůzku a najednou poplach! Muž přes palubu! Naštěstí jen nácvik. Jelikož jsme zrovna měli navigační hlídku, museli jsme zachraňovat. Jela jsem na záchranném člunu a byla to bomba. Někteří mají mořskou nemoc a zvracejí. Když jsem si šla večer lehnout, loď se houpala a do kajuty stále někdo vcházel nebo z ní odcházel. Vůbec jsem nespala, a to máme za chvíli další navigační hlídku.
Po takovéto typické noci následuje snídaně a kdo nemá jiné povinnosti, či není zaměstnán ohýbáním se přes palubu v důsledku nevolnosti, účastní se lekce v učebně. Její umístění na přídi zaručuje velmi intenzivní pocit jízdy na horské dráze. Za těchto podmínek jsme na učitelském kurzu postupně všichni prezentovali naše pedagogické aktivity a přístupy k udržitelnosti v příslušných oborech. Měli jsme jedinečnou příležitost vyměnit si zkušenosti napříč mnoha odvětvími. Přítomni byli biologové, strojní inženýři, ekonomové, žurnalisté, fyzikové, lidé z nejrůznějších vzdělávacích institucí. Čísla hovořila takto: 36 učitelů z 15 zemí, z 30 různých institucí.
Zápis z deníku č. 3
Po každém shromáždění v učebně se vždy vede odborná diskuze, to mi u nás trochu chybí. Někdy jde o debaty o využití nových technologií, jindy o metodách výuky, jako je například tzv. problem based learning. Také probíráme dopady klimatických změn nebo možnosti sociální integrace principů udržitelného rozvoje.
V první řadě jsme však stále byli posádkou dvoustěžníku, proto po krátké době již nikoho nepřekvapilo, když se uprostřed přednášky spustil alarm a museli jsme všichni na palubu, ať třeba pršelo, byla mlha, zima anebo jsme byli unavení po probdělé noci.
S plachtami se to má tak, že na každém stěžni je jich šest a když se plachtí, musí se s nimi často manévrovat. Na to je zapotřebí celá posádka. Například když na pravoboku někdo lano povoluje, na levoboku někdo lano utahuje. Tato operace se provádí na všech šesti plachtách a na obou stěžních zároveň. Když je dobrý vítr, vytahují se kosatky natažené mezi oběma stěžni a mezi předním stěžněm a čnělkou. Když se neplachtí, musí se zase plachty stahovat a to je největší dřina, na nejspodnější plachtu je zapotřebí šest lidí na ráhnu. Pak se přižene vítr a zase se šplhá plachty spustit.
Zápis z deníku č. 4
Je mokro a lezavo a musela jsem lézt na stěžeň. Tentokrát na třetí, nejvyšší, ráhno a byla jsem tam úplně sama, poněvadž jsme jen shazovali plachty. Viset na ráhnu nad mořskou hladinou je něco neuvěřitelného, připadala jsem si jako pták. Teď křižujeme, celá loď je nakloněná napravo, což dost ztěžuje pohyb v podpalubí.
Pokud jsme již byli vyčerpáni každodenními povinnostmi, mohli jsme se vždy těšit na výbornou polskou kuchyni od našeho znamenitého kuchaře. Dokonce byla každý den připravena i vegetariánská nabídka. Když bylo bezvětří, pan kuchař neváhal, vzal dlouhý prut a šel rybařit na záď. Záď bylo typické místo pro krátké chvíle odpočinku, také se zde soustředili kolegové s mořskou nemocí.
Zápis z deníku č. 5
Dneska byly vlny a učebna byla tudíž poloprázdná. Ale pak! Viděli jsme delfíny! Úžasná zvířata. Bylo jich okolo padesáti a prý nás slyší i dýchat, když jsou tak blízko lodi. Jeli s námi aspoň deset minut a moc je to bavilo. Rejdili si sem a tam a hráli si ve vlnách, někdy jeden, někdy čtyři, ztráceli se a zase se vynořovali. Byli děsně zvědaví a byli všude okolo. Stála jsem tam v zimě v tričku a bylo mi to úplně jedno – přešťastný okamžik. Kdybychom jeli na motor, tak se nepřiblíží.
Po nějaké době na palubě se vám už ani nechce na souš. Ovšem během každého kurzu se po cestě někde kotví. My jsme měli to štěstí, že jsme přistáli ve městě Lerwick na Shettlandských ostrovech, kam se člověk nejsnáze dostane právě lodí. Během kotvení máte konečně chvilku na odpočinek, ale komu by se chtělo odpočívat, když může jít pozorovat tuleně, nebo navštívit typicky skotský bar. Může se vyskytnout suchozemská nemoc, potom návštěva baru nutná není.
Cílem naší plavby však byl Belfast, proto se hned následující ráno odrazilo a opět jsme se vrátili do svých rolí. V této době již bylo patrné zlepšení ve spolupráci všech členů posádky a dlužno podotknout, že intenzivní zážitky opravdu utužují kolektiv. Například během navigační hlídky máte možnost pohovořit s ostatními, uvařit jim čaj či nabídnout náhradní ponožky. Kdyby vás to nebavilo, můžete si stoupnout za kormidlo a připadat si výjimečně.
S přibližující se cílovou destinací začínáte litovat, že jste neplachtili celý život. Tento kurz je příležitostí pro všechny, kteří si chtějí rozšířit obzory, protáhnout svaly i mozek a seznámit se s inspirativními lidmi.
Zápis z deníku č. 6
Ráno už bylo Irsko všude okolo. Spala jsem maximálně tři hodiny a snídaně mě nebavila. Jsme totiž všichni posmutnělí, že plavba končí. Potom jsme šli, jako každé ráno, vytáhnout vlajku, to se celá posádka vždy sejde na zádi. Tam měl kapitán proslov, pochválil nás a předal nám certifikáty o absolvování plavby s osobním hodnocením. Teď už nás čeká jen přistání a krásné Irsko.
Bližší informace naleznete na následujících webových stránkách.
Pokud byste měli zájem sledovat i jiné činnosti BUP, navštivte následující odkaz. Zjistíte, že SAIL není jediná zajímavá aktivita, kterou tato organizace nabízí. Můžete si zdarma prostudovat elektronické studijní materiály, účastnit se konferencí, či se zapsat do některého z internetových kurzů.
Koordinátorkami BUP aktivit pro Českou republiku jsou Alena Labodová a Jana Kodymová z VŠB – TU Ostrava, na ČZU můžete v případě zájmu kontaktovat Ivanu Kašparovou či Jana Skaloše, nebo se můžete s dotazy obrátit na emailovou adresu anita.petru@gmail.com.