Nová vína na ČZU. Zpestřete si Vánoce

11. 12. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Možná jste již někteří zaregistrovali, že v našem ČZU shopu se objevila v sortimentu 2 nová vína z letošní mělnické sklizně. My jsme se rozhodli je okoštovat a rovnou vám i poreferovat, co jsme v lahvích našli a co můžete čekat.

Byl středeční večer a já jsem se sešel s kamarádem Bc. Josefem Růžičkou, studentem páteho ročníku oboru AMZZ se zaměřením na vinařství, který se již nějakou dobu pohybuje v oblasti vinařství a má za sebou nejednu degustaci všemožných odrůd vín. Nejprve jsme diskutovali o tom, co od našich školních vín z poměrně severní oblasti očekávat, a já jsem měl vcelku obavy především z jednoho vína, a to Mülleru Thurgau, jelikož jsem taky nějakou tu lahvinku vypil a vím, že Müller je mezi mladšími generacemi málo populární díky jeho kyselosti.

Teď ale již dost povídání a vzhůru k samotné degustaci. V rámci objektivity jsme se rozhodli ochutnávku pojmout jak z odborného, tak z laického hlediska.

Nutno podotknout, že se jedná o mladá vína, která jsou dělána na okamžitou konzumaci nebo na krátkodobé skladování. Žádný skvost archivů z nich nebude.

Svatomartinské 2012 (Müller Thurgau)

Svatomartinské (Müller Thurgau)

Jedná se o české zemské víno ročník 2012 o obsahu alkoholu 11 %. V lahvi naleznete 0,75 l bílého vína.

Cena 110,— Kč

Pohled odborníka:

Po otevření nám korek sděluje, že toto víno bude příjemné. Po přivonění k vínu můžeme cítit vůni banánů a lipového květu. Víno je lehké, suché s příjemnou kyselinkou, která dodává celku harmonický soulad. Chuť se příjemně rozplývá na jazyku, kyselinka se vůbec nevtírá.

Zprvu je víno trpké, avšak příjemně, a vínu dodává na tvaru.

Pohled redaktora:

Jakmile jsem viděl profesionalitu našeho odborníka, tak jsem se pokoušel se mu co nejvíce přiblížit a snad prvně v životě čuchal ke korku, ze kterého k mému překvapení byl cítit lehký závan tabáku a zkvašených hroznů. Po přivonění k vínu je cítit banán a také lehký závan burčáku. Po ochutnání je víno kyselejší, ale bál jsem se toho víc. S určitostí mohu říct, že to není klasický krabicák. Každým douškem je víno příjemnější. I když je víno cítit lehce burčákem, tak rozhodně jako burčák nechutná, chuť je ovocná a vcelku příjemná. Závěrem mohu prohlásit, že jsem to jakožto Müllera čekal o hodně horší, ale víno mě přijemě překvapilo.

Závěr:

Každý nad Müllerem ohrnuje nos, ale tento kus neurazí ani zkušenějšího vinaře. Můžeme doporučit například jako dárek pro každého.

Muškát moravský (MOPR)

Muškát moravský

Jedná se o odrůdu Moravský muškát neboli MOPR ročník 2012 s obsahem alkoholu 12 %. Lahev opět 0,75 l.

Cena 110,— Kč

Pohled odborníka:

Již podle korku poznáme, že se jedná o velmi aromatické víno. Při prvním přičichnutí můžeme cítit černý bez a šeřík. Silné aroma vína je cítit také v chuti. Kyselinka je minimální až nevýrazná, což navozuje dojem, že je víno sladší. Celkový dojem z vína je vyvážený, harmonický a víno je celkově lahodné, což ocení převážně dámská část čtenářek.

Pohled redaktora:

Víno je příjemně aromatické a po přičichnutí je cítit jako známý nápoj Top topic. Víno je sladké a velice příjemné. Chuť je ovocná a při konzumaci máte pocit, že pijete nějaký dobrý multivitaminový nápoj. Toto víno můžu vřele doporučit klidně i ke každodení konzumaci. Udělalo na mě velký dojem a ihned jsem si koupil další láhev.

Závěr:

I přesto, že jeho silná aromatika může některé lidi odrazovat od konzumace, tak víno jednoznačně stojí za zkoušku. Určitě si najde své příznivce především v dámském osazenstvu. Opět můžeme doporučit jako dárek, například pro nějakou slečnu.

Porovnání:

Porovnání těchto kusů je jako porovnávat jablka a hrušky. Každé víno je specifické svým osobním způsobem a záleží ryze na osobních preferencích konzumenta. Náš odborník jednoznačně doporučuje Müllera, jelikož není tuctový jako ostatní. Za sebe však doporučuji Moravský muškát, jelikož si myslím, že je studentům chutově bližší.

Kde vína seženeme:

Vína se prodávají zatím jen v ČZU SHOPU v menze a potom se dají ještě sehnat v Mělníku ve Vinařském středisku Chloumek, kde se vína také vyrábí.

Otevírací doby:

ČZU SHOP: Po—Pá vždy 9:00—12:00 a 13:00—15:00.

Vinařské středisko Chloumek: Po—Pá 6.30—15.00 

Vinařské středisko naleznete zde.

Autoři: Šimon Vlásenko Foto: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙