Odborně: Wine party
Tímto dozorem byla znalkyně v oboru, kroměřížská rodačka, zvaná Bufu(štamgasti z JIHu vědí... :) ). Následující řádky jsou jejím odborným hodnocením. Toš deme na to Při hodnoceni vína slýcháváme mnohdy názory typu „Tohle ti jako fakt chutná, že si tomu dal tak dobrý hodnocení??“ nebo „a proč tohle si ohodnotil tak malým počtem bodů??“. Co se dá na tohle říci? Co člověk, to jiná chuť a co víno, to také jiná chuť. Nejvíce se u stolu, kupodivu, hodnotilo víno, které jsme ten večer ani jeden neměli – tzv. víno slaměné a víno ledové. Jsou to prostě jedničky :).
Ale teď k vínům toho večera. Měli jsme možnost ochutnat víno z šesti vinic. První vinařskou oblastí byla Česká vinařská oblast. Tu zde zastupovalo vinařství České zemědělské univerzity, a to z Mělnické vinařské podoblasti. Náš amatérský degustátorský tým vybral tři odrůdy – Sylvánské zelené, Tramín červený a Moravský muškát. Všechny odrůdy jsou bílé, pro ty neznalé :). Všechna vína byla suchá a až na sylvánu, která byla jakostní, se jednalo o vína kabinetní. Kluci redakční kupodivu ohodnotili Sylván jako nejlépe chutné víno. Zaměřme se proto raději na vína kabinetní, která vznikají z vín jakostních s vyšší cukernatostí než 19 stupňů. Já osobně bych nejlépe ohodnotila Tramín a to především díky jeho buketu. Touto výraznou vůní a chutí si jej zamiluje kdejaký vinař.
Další oblastí byla oblast Moravy. Zde se sešlo více zástupců. Jeden vinař pocházel z Velkopavlovické vinařské podoblasti – Vinařství Habřina. Tato oblast se vyznačuje především výborným Modrým Portugalem nebo Frankovkou, ale najdeme tady samozřejmě i unikáty mezi víny bílými. Tady se kluci zřejmě zalekli, protože ochutnali pouze dva unikáty a to Müller Thurgau a Moravský Muškát. Co se týká Müllera, tato oblast je jím velmi význačná. Právě proto je buket tohoto vína až broskvový. Hodnotící komisi i přesto více utkvěl v hlavě Moravský muškát – možná díky harmonii, kterou doplňovala krásná čirá barva a vůně, která se linula okolo skleničky.
Já osobně jsem obdivovala víno Neuburské, které se těší na Moravě velké oblibě díky své lehce zelenkavé barvě a příjemné vůni připomínající vůni kouře.
Samozřejmě nechyběla cimbálová muzika
Další podoblastí, která zde byla velmi hojně zastoupena, byla podoblast Slovácka. Ne nadarmo, protože právě tam se rodí to nejlepší víno. Prvním zástupcem této oblasti bylo Vinařství Čebav, které leží u obce Tvrdonice. Toto vinařství nabízelo především vína zemská, což jsou pro laiky vína stolní splňující tvrdé požadavky. Toto víno si získalo naše porotce. Proto zde ochutnali následující: Chardonnay, Rulandské šedé, Tramín červený a Moravský muškát. U tohoto vinařství se již názory porotců značně rozbíhali. Proto jsem průměrem vyhodnotila nejlépe víno Chardonnay. Je to jedna z mála odrůd, která pochází z francouzské odrůdy Burgunda bílá. Toto víno se vyznačuje především svou plností a aroma. Nelze však zapomenout na pohledy kluků pražských, když jim byl doporučen místní Sauvignon. Toto víno je v našich oblastech velmi vzácné a možná právě proto se chachaři tvářili tak překvapeně, když zjistili, že se dá i pít :). A možná právě proto se pak pro něj vraceli i vícekrát.
Na Slovácku má také sídlo Vinařství Čížek. Pokud by jste ho někdo hledali, ptejte se u vesničky Mutěnice. Toto vinařství sousedí s oblastí Velkopavlovickou, a možná právě proto se vyznačují tato vína svou svěžestí a výraznými kyselinkami. Tady mnoho z Vás neodolalo vínu s velmi zapamatovatelným názvem Dunaj. Jedná se o víno tmavě červené až hnědé barvy, které má čokoládový buket. Toto víno má původ na Slovensku a je velmi málo k vidění. Zřejmě měli kluci něco proti bratrům ze Slovenska, jinak by museli poznat, že toto víno patří mezi jedno z nejlepších nabízených červených vín. Za zmínku také stojí Mutěnický Modrý Portugal, který od tohoto vinaře měl poznámku barrique. Barrique je víno, které zraje ve velkých dubových sudech a právě proto lehce voní po vanilce a má lehký nádech kouře. Nejsem zrovna fandou tohoto typu vín, ale musela jsem alespoň přivonět a přenést se tak alespoň na moment na svou krásnou domovinu a místo do kruhové haly se usadit do pravého vinného sklípku.
Vinařství Křivák nabízelo k ochutnání snad nejméně vín, ale neznamená to, že by tato vína byla špatná. To jen porotci ohrnuli nos nad názvem vinařství a již se nepodívali, co takový vinař může nabízet. Ochutnala jsem Veltlínské zelené, které mě nejenže nezklamalo, ale dokonce překvapilo svou krásně medově lipovou vůní. Ne nadarmo se říká této odrůdě „moravské zlato“ – je to pro jeho krásnou světle zelenou až zlatavou barvu. Díky těžkému úkolu, který mi byl svěřen, jsem odolala výborně vypadajícímu portskému vínu, které toto vinařství také nabízí. Na ochutnávku nám poslali z vinařství pravý Nektar Moravského Muškátu. Portským vínem se u nás nazývají nektary, které přesáhnou obsah alkoholu 19%. Avšak pravá portská vína nenaleznete na našich vinicích. Jsou dovážena z Portugalska a jedná se především o vína červená.
V tento moment je nutno poznamenat, že amatérský degustátorský tým začínal býti v lehce podnapilém stavu, což dokazovala jeho snaha objednávat panáky rumu.
Poslední vinařství, které dodalo víno, je mi osobně nejbližší, proto jsem si jej nechala nakonec. Jedná se o Vinařství Vaďura z Polešovic - taktéž Slovácká vinařská podoblast. Tento vinař nabízel k ochutnávce Rulandské šedé, které museli povinně vyzkoušet všichni z redakce. Toto vinařství se vyznačuje, díky své poloze, především polosladkými víny. Místní rulanda se vyznačuje především vyšším obsahem alkoholu, což při různých koštech, díky vysokému obsahu cukru, nepůsobí příliš příjemná ranní probuzení.
Další perličkou tohoto vinaře bylo víno Aurelius, které vzniklo křížením vína Neuburského a Ryzlinku Rýnského. Je to víno velmi kvalitní s vysokým obsahem přírodního cukru, což toto víno dělá výjimečným. Vyznačuje se především výraznou chutí a charakteristickou vůní.
V tuto chvíli degustátorský tým, již v silně podnapilém stavu, jal se neodbytně požadovati panáky rumu i přesto, že mu bylo výslovně sděleno, že toto je košt a slečny rozlévající víno nejsou rumové víly.
Když jsme prošli celý vinný lístek, kluci souhlasili se mnou, že opravdu nejlepším červeným vínem je Cabernet Sauvignon z vinařství Čebav a bílé vyhrálo bezkonkurenčně víno z Polešovic od Vaďury a to Rulandské šedé. Po tomto těžkém verdiktu se všichni odebrali na kruháč na jednoho plecha a ruma. Prej něco jako zpravit chuť….
Bufu
Mrkni taky na tohle
Komentáře
nutno podotknout, ze jsem vzpominala na jednotliva vina a zazitky u degustace slivovice a merunkovice, tak se omlouvam, pokud se tam pripletlo hodnoceni nejakeho prave holdovaneho moku:)
Díky za super článek! Já bych u všech vín odborně poznal maximálně tak to, jestli je bílé.. a ke konci koštu už ne tak jistě :D