Pravda v kauze Eurest — nové důkazy

02. 06. 2013 24 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Otázka, jak to bude dál s působením Eurestu v menze ČZU, se v suchdolsko zemědělských kruzích skloňuje stále častěji. Pokud jste si až doteď mysleli, že jsme situaci nechali vychladnout jako zbytek jídla, co z pásu sbírá Pásovec, jste na omylu! Máme pro vás další várku informací, které bijí do očí a vyvolávají spousty otázek.

Pokud jste četli náš minulý článek, jistě už se v situaci skvěle orientujete. Aktuální stav se ukázal jako neúnosný a nejvyšší představitelé naší univerzity se rozhodli jednat. Vedení ČZU dosáhlo toho, že firma Eurest od poloviny března zveřejňuje na intranetu ČZU kalkulace všech jídel, která pro nás v naší menze připraví. Tato data jsou přístupná pouze zaměstnancům školy, a tak se k nim z řad studentů bohužel dostane málokdo. Při slovu kalkulace se možná mnozí z vás zaradují. To je přeci náznak zlepšení, nebo ne? Částečně je to pravda, ale jakmile jsme se ke zmíněným dokumentům dostali, nestačili jsme se divit!

Vypadá to, že se nám náš drahý a dříve milovaný Eurest směje do obličeje i přímo na našem intranetu...

Firma Eurest na zaměstnaneckém intranetu vyvěšuje přesné kalkulace jednotlivých jídel. Ty jsou ale ve srovnání s velkoobchodními ceníky velice nepřesné. Nevěříte? Pojďme se přesvědčit. Velkoobchodní ceny jednotlivých surovin se dají dohledat a vidíte je níže na obrázcích.

Tak třeba cena brambor je Eurestem nadsazená o více než 100 %. Za 250 g na talíři strávník (student, zaměstnanec) zaplatí 13,80 Kč. Lehce se dá spočítat, že kilogram by tak Eurest měl nakoupit za 55,20 Kč. U všech velkoobchodních dodavatelů jsme ale u kilogramu brambor (předvařených a přílohových) našli cenu pohybující se kolem 25 Kč.

Velkoobchodní cena brambor

Cena brambor podle Eurestu

Říkáte si, že je to náhoda? Dobrá, jedeme dál. 200 gramů vařené rýže za 11,42 Kč (1 kg nám tedy vychází na 57,10 Kč). Vše by bylo krásné a úžasné, kdyby kilo rýže ve velkoobchodech nestálo kolem 25 korun.

Velkoobchodní cena rýže

Cena rýže podle Eurestu

Ještě nemáte dost? Dobře, co byste řekli na rajský protlak? Na talíři jsme ho měli dvacet mililitrů a stálo to korunu dvacet. Litr suroviny by tak měl stát rovných šedesát korun. Otázkou ale zůstává, jak je možné, že stojí tolik, když ho všichni velkoobchodní dodavatelé nabízejí v rozmezí 30—40 Kč.

Velkoobchodní cena rajského protlaku

Cena protlaku podle Eurestu

Pokud si teď říkáte, co se to děje, jsme rádi, že to nepřipadá podezřelé pouze nám. Nebudeme chodit kolem horké kaše, stejně by to nemělo cenu. Zkrátka a jednoduše to vypadá, že se nám náš drahý a dříve milovaný Eurest směje do obličeje přímo na našem intranetu.

Vedoucího menzy pana Stříbrného jsme kontaktovali emailem s žádostí o vysvětlení těchto skutečností. Nicméně jeho reakce jsme se do dnešního dne nedočkali.

Top komentář
02 června, 2013 - 20:04 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

on tam este niekto chodi?

Co teď? Karty jsou rozdány jasně. Vedení školy s Eurestem jedná a dle slov rektora musí být do 30. června jasno. Buď se situace uklidní a zlepší, respektive budeme jíst a následně platit opravdu pouze cenu suroviny. Nebo dojde k novému výběrovému řízení. Ve fázi zvažování je také možnost, že by škola provozovala menzu sama.

Ať už to 30. 6. zástupci obou stran rozhodnou jakkoliv, o aktuálním dění vás pochopitelně budeme informovat.

Za titulní fotografii děkujeme Fanclubu Eurestu na ČZU.

Autoři: Redakce,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

05. 03. 2019 0

Nefunguje Vám jídelníček Menzy? Důvod a správnou verzi naleznete v aktualitě.

Číst více
06. 12. 2017 0

Vůně svařáku a vánočního cukroví se rozline před menzou!

Číst více
22. 11. 2017 0

Srdečně Vás zveme na letošní Festival vína!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 června, 2013 - 20:04

on tam este niekto chodi?

| 99
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2013 - 15:08

ale to je potom otázka pro pí Rácovou jakto, že pořád schvaluje jídelníček když je takhle předraženej, no možná proto, že je to právě ona, vedoucí kolejí, která svým arogantním chováním dokáže otrávit snad každého kdo s ní jedná o jakékoliv věci

| 79
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2013 - 16:42

Situace se dá rozdělit na dva menší problémy: 1) Stravovací komise by měla mít přístup k velkoobchodním ceníkům a neustále tak rozporovat ceny surovin. 2) Eurest údajně vždy své "dražší" nákupy doloží příslušnými fakturami. Pak se může jednat o systém zpětných bonusů, který funguje takto: Eurest nakoupí kg hranolek za 40Kč, na fakturu si ale nechá od dodavatele napsat 60Kč. Tuto fakturu pak ukáže stravovací komisi (pokud něco rozporuje, pak po prohlídnutí faktury musí pouze souhlasit). Nikdo už ale nevidí transakci, která na centrálu přivede ty "zpětné bonusy" - 20Kč za kg hranolek, atd. Tento systém nelze dokázat, ale zde to tak skutečně vypadá.

| 67
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2013 - 20:54

Poprvadě moc nechápu logiku autora, který se snad domnívá, že by se náklady na suroviny koupené eurestem měli rovnat ceně za jídlo které chtějí po studentech. Pokud by při ceně 13,80 kč za 250g brambor měli sami nakoupit kilo za 55,20 kč, tak by za jejich oloupání, nakrájení, uvaření a následné neservírování strávníkům až pod nos dostali úplné *****. Ano, mnoho jídel by mohlo být levnělších, u některých z nich je cena nicméně v normě a naše menza je na tom cenově pořád lépe než jiné. Pokud vám ceny v eurestu připadají drahé a jídlo neodpovídající, tak není nic jednoduššího než jít a ty brambory si nakoupit, oloupat a uvařit sami. Jenže mi češi budeme pořád raději chodit někam, kde se nám nelíbí jen proto abychom měli na co věčně nadávat. Takový náš malý národní sport.

| 64
VK
VK - 03 června, 2013 - 20:59

Doporučuji anonymnímu zemědělci přečíst si předešlý článek: http://www.izun.eu/univerzita/pravda-v-kauze-eurest-jsme-okradani aby pochopil celou problematiku. Tento článek navazuje na informace z článku minulého.

| 65
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2013 - 21:04

Ano četl jsem, nicméně za tím co jsem napsal a hlavně za tím, že každý komu se menza nelíbí se může stravovat sám si stojím a stát budu.

| 60
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 04 června, 2013 - 11:41

Ano.. Chápu vás pane Stříbrný...

| 81
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2013 - 21:03

Dle smlouvy s Eurestem studenti platí jen cenu surovin na výrobu jídla.

| 76
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2013 - 21:31

V tom případě Eurest nedodržuje smlouvu, pokud mu máme platit i za energie a práci.

| 67
AV
AV - 03 června, 2013 - 21:55

Opět budeme odkazovat na minulý článek: http://www.izun.eu/univerzita/pravda-v-kauze-eurest-jsme-okradani Konkrétně na pasáž o koeficientu "M".

| 56
Gee
Gee - 03 června, 2013 - 23:05

To byla reakce na kolegu anonymního zemědělce, zapomněla jsem vyplnit "jméno" Chtěla jsem tím říct, že kolega by si měl uvědomit, že si stojí za pěkným nesmyslem :)

| 67
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 09 června, 2013 - 22:12

... "mi češi" ...

| 59
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2013 - 22:26

Vsichni si budou stezovat a rejpat se v tom tak dlouho az se to zavre a nebudem mit kde zrat... jidlo do 50kc je dost levny na to abysme byli radi ze nemusime platit 2x tolik jinde....

| 69
Gee
Gee - 03 června, 2013 - 23:08

A já si klidně rýpnu, protože si uvařím lépe za méně. A abych předešla tvému odkázání do patřičných míst, kde si mám teda vařit sama, už tak činím.

| 78
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 04 června, 2013 - 10:44

Ovšem pod 50Kč se v menze v poslední době vyskytují pouze špagety zalitý olejem a posypaný bylinkama a tomu podobný. Pokud se chceš pořádně najíst pod 50kč málokdy něco nabízejí. V loňském roce (2011/2012) jsem do menzy chodil denně a náramně jsem se najedl do 40kč. Tento rok chodím do menzy jen na záchod.

| 52
Luke
Luke - 05 června, 2013 - 12:03

Ať to zavřou... Nejlepší by bylo kdyby se o celou menzu starala ČZU sama. Tak jako tak to musí zaplatit a nemá to pod kontrolou. Kdyby menza byla součástí univerzity, bude mít vedení plnou kontrolu nad tím co se projí, za kolik nakoupí a kolik se utratí za energie a provoz. Lepší než dotovat zas**** eurest, kterej akorát hledá cestu jak si co nejvíc nahrabat. Pokud by univerzita byla provozovatelem menzy, nebyl by problém uspořádat transparentní výběrové řízení na dodavatele surovin a tím se dostat s cenou jídel na normální hodnoty. A dotace na jídlo, by zůstávali univerzitě potažmo menze jako části univerzity.

| 67
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 června, 2013 - 14:16

Může mi prosím někdo vysvětlit, kdo vás nutí chodit se stravovat do menzy? Nebylo by lepší přestat skuhrat a jít se najíst jinam - lépe a lacině??

| 58
AV
AV - 06 června, 2013 - 14:22

Nenutí nás nikdo, to je pravda a při současné situaci díky bohu ;) Ale kde se v areálu ČZU může člověk doopravdy najíst? Bufety nabízejí občerstvení, ale ne opravdové jídlo (toasty, bageta, atd. u mě není jídlo). Dobrá, pak je tady Farma (všichni víme, jak to tam je, pokud má člověk čas, tak ano, ale jinak spíše ne). No a co dál? Mimo areál už je Žirafa, a tam to není na každodenní oběd, alespoň ne pro většinu studentů. Řeznictví...že bych tam musel jíst každý den to tedy ne. Prostě proto je na školách menza ne? Výběr z několika jídel, nějaký ucelený systém, atd. Bufety a ostatní zmíněné beru jen v případě nejvyšší nouze a ten rozhodně nechci zažívat den co den.

| 83
Anonymní lesák
Anonymní lesák - 09 června, 2013 - 22:11

Já nemám ani na to abych chodil na oběd na Farmu, ceny jako v normální restauraci, tam se denně stravují asi jen ti bohatší.

| 63
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 června, 2013 - 20:56

to není o fňukání, ale o tom co je deklarováno (platíme suroviny) a jaká je skutečnost.

| 73
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 června, 2013 - 21:40

Zavedeme vaření po skupinkách na koleji :D Nakoupíme suroviny a uděláme si oběd, pobavíme se a užijeme si to. Normálně co si děláme párty nás výjdou dlabance do 25,-. No a co, že budeme loupat brambory, že to po sobě umejem, uděláme si pohodu a bude :-p

| 88
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 09 června, 2013 - 22:39

Zeptejte se jaká je smlouva se školou a pak nadávejte na rektora....

| 68
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 09 června, 2013 - 23:39

čtyři roky nazpátek jsem byly jídla do 30 Kč :-) O tu cenu ani nejde, ale jídlo bylo super ;) Byl to taky Eurest, ale ještě staří kuchaři, kteří věděli jak se vaří a za pár :-)

| 58
Dlouholetý Euresťák...
Dlouholetý Euresťák... - 26 ledna, 2017 - 19:18

Vím že to je už celkem OT, ale pokud se Vám zdá cena příloh vysoká (13 - 14 Kč za 250g brambor, 11 - 12 Kč za 200g rýže apod ?) Byli jste vůbec někdy v nějaké hospodě ? Tam za 200g ! brambor zaplatíte okolo 20 - 35 Kč a rýže to samé za 200g okolo 25 - 30 Kč. Eurest bere již hotové vařené brambory VB, protože ne každý závod má prostor pro oddělené skladování brambor, oddělené zpracování brambor a dostatečnou technologii pro vaření velkého množství brambor. Tím pádem nemůže 1 Kg brambor stát 25 Kč jak uvádíte Vy. To samé rýže, za 25 Kč nekoupíte rýži ani kdyby byla plná rtuťi někde z nekontrolované farmy v Číně. Pokud nerozumíte firemní politice a centrálnímu nákupu který využívá mnoho gastronomických firem pro zvládnutí logistického řešení, výběru dodavatelů na základě certifikátů ISO, tak se prosím vůbec nevyjadřujte a nebo vyjadřujte, ale s podloženými skutečnosti v ruce ! David M.

| 9

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙