Předvánoční Festival vína - podařená degustace
Večer se nesl v poklidném duchu s opravdu uvolněnou atmosférou. Kdo by se také stresoval, když držíte v ruce seznam s víny, mezi kterými si můžete vybírat dle vašich preferencí. Vína byla k dostání na třech barech, kde vás obsloužil dvoučlenný personál. A že s výběrem zahálel nejeden návštěvník postávající s prázdnou sklenkou a degustačním lístkem v ruce, neboť možnost výběru nebyla jednoduchá.
U prvního baru byly k dostání polosladká až sladká vína z Vinařství ČZU z oblasti Mělník. Pro milovníky spíše moravských vín zde bylo v nabídce pět různých vinařství. Vinařství Dufek a Vinařství Košut s nabídkou polosuchých až suchých vín. Dále Vinařství Vaďura, Vinařství Blatel a Vinařství Žůrek nabízela polosladká, polosuchá i suchá vína dle výběru.
A jak celá koštovačka fungovala? Již u vstupu jste při prokázání vstupenky obdrželi degustační list a 15 koštovacích žetonků v ceně. Pak jen stačilo zapůjčit si sklenici za vratnou zálohu a koštovačka mohla začít! Každému vzorku vína byla přidělena patřičná hodnota žetonů dle jejich kvality a ceny. Jeden košt byl přibližně 0,5 dcl a vzorek byl za cenu od 2 do 4 žetonů. Pokud někomu ochutnávačka nestačila, bylo možno si žetony dokoupit. Většinou však šla situace prázdných sklenic vyřešit spíše zakoupením celé, koštem ověřené, lahve vína.
O zábavu se zde starala usměvavá folklórní skupina Rosénka za hudebního doprovodu živé cimbálové muziky. A kdo byl po pár sklenkách naladěn na tanec, mohl si dát také kolečko. Pokud Vám z pozorování či tance vyhládlo, byla možnost zakoupit si i něco na zub.
Nechyběli ani zajímavosti jako stojan na umývání sklenic či tombola. A aby ochutnávačka nepadla na zmar, každý mohl hlasovat o nejlepší víno festivalu, které bylo následně vyhlášeno.
Co dodat na závěr? Snad jen pár slov samotného organizátora akce Jana Boráka:
iZUN: Jak se ti líbil letošní ročník Festivalu vína?
Každé pokračování této degustační akce se snažíme, byť i o maličkosti, vylepšit a vyšperkovat oproti akci předešlé. Letos jsme na 14. pokračování měli např. poprvé vystřikovačku skleniček nebo úplně nové 4 vinařství. Do pořádání se také zapojili další noví členové Asociace studentů ČZU. Jinak z mého pohledu opět povedená akce, a navíc, na studentské poměry poměrně unikátní. I když musím říct, že zatím nejvýraznější zážitek mám z výročního 10. pokračování na Vánoce 2012, kdy jsme se loučili s odcházejícími spolužáky, to bylo na akci přes 300 lidí, což snad ani skrz požární kapacity Kruhové haly nemohu říct.
iZUN: Kolik let to již pořádáš a jak tato akce vznikla?
První akci jsem dělal na přání pražské části mého studentského kruhu v roce 2007 jako "ochutnávku Moravy", odkud pocházím, a nakonec přišlo místo 20 spolužáků asi 50 návštěvníků. Postupně se hlásilo více a více lidí, tak se akce přesunula do větších prostor. Vína jsme dříve brali od rodinných známých, ale postupně, jak přibývali náročnější návštěvníci, museli jsme začít měnit vystavující vinařství a také nabízet vína vyšší jakosti, což se projevuje i na ceně celé akce, tudíž je potřeba shánět partnery, aby akce zůstala stále finančně přijatelná pro studenty, takže bych chtěl tímto také poděkovat všem, kteří tuto akci jakkoliv podporovali a stále podporují.
Proč se změnil název z dřívější Wine párty na Festival vína?
Wineparty je historický název akce, pojmenování Festival vína se začalo používat od 11. pokračování na jarním festivalu 2013 a to hlavně díky tomu, že se otevřel a omladil organizační tým a změnilo se dost organizačních věcí. Navíc tato akce má být kulturní akcí, avšak pod slovem párty si většina lidí představí obyčejnou „ožíračku“. Jinak dle oslovování akce „Wineparty“ spousty návštěvníky lze vypozorovat, že jim akce zůstala blízká i po ukončení studia na ČZU.