Problém autobusu 107 je opět tady. Co se za rok změnilo?

07. 10. 2012 6 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Začátek akademického roku nám opět přinesl skvělou příležitost. Cestovat do školy naší milovanou stosedmičkou. Tuhle cestu můžeme v těchto dnech přirovnat k boji o holý život. Tento problém se opakuje každý rok znovu. Loni jsme se byli na tuto situaci ptát na Odboru dopravy Prahy 6. Jak se situace za tu dobu změnila?

"Dneska jsem se narvala už do šestý stosedmičky," hlásí mi s úsměvem moje kamarádka Radka. Je na ní vidět, že je ráda, že se vůbec živá dostala na Suchdol. Tahle situace, kdy ostrůvek přímo přetéká lidmi, se opakuje každý akademický rok. Letošní situace je ale opravdu extrémní, možná nejhorší za poslední roky. To je ostatně vidět i z následujícího videa.

A nastoupení do autobusu je teprve první problém, který vás při cestě čeká. Nedej bože, aby byla ulice Jugoslávských partyzánů zacpaná. To se pak cesta může protáhnout na více jak 20 minut. To už vyžaduje velkou dávku trpělivosti.

Taky stále na něco čekáte?

Kde je problém?

Po rekonstrukci a prodloužení stávající tramvajové trati byl před Vítězným náměstím v ulici Jugoslávských partyzánů vybudován nový přechod pro chodce. Kvůli němu následně musel ze dvou jízdních pruhů zůstat jen jeden, což značně komplikuje dopravu. Přechod však není jediný problém, který v dopravě vězí. Už předtím byla situace v této ulici velmi komplikovaná a toto rozhodnutí dopravě příliš nepomohlo.

Zúžení před přechodem

Proč se vlastně prodloužila tramvajová trať až na Podbabu? Hlavní důvody jsou dva.

Za prvé chtělo město dosáhnout dobrého napojení na železnici. V době, kdy se prodloužení připravovalo, měl být i vypracován projekt na přesunutí vlakového nádraží z Bubenče do Podbaby. Protože se však projekt zadrhl na ministerstvu dopravy, není přestupní uzel na Podbabě zatím tak využíván, jak se počítalo.

Za druhé se počítá s prodloužením tramvajové trati až na Suchdol. Koncepce, kterou Praha 6 podporuje, existuje už dlouho, ale protože se v posledních letech investičně zajišťovalo prodloužení metra a jiné dražší záležitosti, ustoupilo další prodloužení do pozadí. „Podle posledních jednání máme přísliby, že se začne něco dít,“ říká Dana Charvátová, vedoucí Odboru dopravy Prahy 6. Není třeba ale hned jásat. Většina ze současných studentů se tramvaje na Suchdol nedočká. Je to otázka minimálně šesti až sedmi let.

Obraciště tramvají na Podbabě

Dnes je situace taková, že studenti ve špičce raději vystoupí v Podbabě a přesednou na tramvaj, než aby trpěli v autobuse dalších 20 minut. To ale logicky způsobuje problémy, protože na zastávce se hromadí značné množství lidí, chvílemi to začíná připomínat nástup do stosedmičky na Dejvické.

Návrhy, jak situaci vyřešit.

Pojďme si ujasnit, která řešení se dají v této situaci dělat.

Praha 6 musela po přebudování tramvajové trati podle legislativních zákonů přechod před Vítězným náměstím buď zrušit, nebo vybudovat vyčkávací prostor. Jedinou možností, jak zachovat dva pruhy a přitom přechod pro chodce nezrušit, bylo zřídit před přechodem světelnou signalizaci. To ale v návaznosti na "Kulaťák" nebylo reálně možné. Praha 6 se proto rozhodla přechod nezrušit a zúžit komunikaci na jeden pruh. „Tenhle bezpečností prvek slouží především seniorům a dětem. Přechod rušit určitě nechceme,“ zní stanovisko Prahy 6. Přechod tedy určitě zůstane a musí se hledat jiné řešení.

Stejné je to v případě vyhrazeného pruhu pouze pro autobusy. Dana Charvátová k tomu říká: „Komunikace není určena pro zvláštní autobusový pruh. My potřebujeme, aby se z ní stala normální ulice, kde lidé žijí. Aby město nějak vypadalo.“ Proto byly vybudovány travnaté pásy podél kolejí. „A situaci by to vyřešilo stejně jen částečně, protože před Vítězným náměstím by se stejně autobusy musely zařadit do toho jednoho pruhu,“ dodává. Takže cestou vyhrazeného pruhu pro autobusy to také nepůjde.

Travnatý pruh podél tramvajové trati

Radnice Prahy 6 proto navrhuje ukončit autobusové spoje v nově vybudované tramvajové smyčce na Podbabě a posílit tramvaje. A magistrát souhlasí. Pokud tedy tato situace nastane, studenti budou muset při cestě do školy z Dejvické jezdit navíc tramvají a poté přestoupit na obvyklou linku 107 či 147. "S ukončením autobusů souhlasíme, ale jen částečně - v rozsahu, který bude možné pokrýt tramvajemi," říká Jan Heroudek, ředitel Magistrátního odboru dopravy hlavního města Prahy.

Mluvčí ROPIDu, který zpracovává plán dopravy, k tomu dodává: „Pokrýt kapacitu kloubových autobusů je obtížné. Smyčka na Podbabě není tak veliká, aby tu mohlo stát nespočet tramvají, natož aby tu končily autobusy. Nedovedeme si to představit. Zkrátíme intervaly tramvají, ale není moc kde je ukončit."

Pro ukončení autobusů není na Podbabě dostatek místa

Další možností by bylo zavedení kloubového autobusu pro linku 147. Jenže tahle možnost není reálná, takové autobusy by se nevešly na obratiště na konečnou zastávku Výhledy.

Mluví se také o rychlostních závorách, které by se mohly vybudovat u křižovatky Podbabská a V Podbabě. To by znamenalo, že se zpomalí signalizace v ulici Jugoslávských partyzánů a doprava podél řeky se trochu odlehčí. „Přijde mi to logické. V této části není obydlené území a tam jsme i schopni zařídit vybudování samostatného pásu pro autobusy,“ kvituje tento nápad Charvátová.

Křižovatka Podbabská, V Podbabě

Alternativou je i obnovení provozu v Terronské ulici, což by ulehčilo přetížené ulici Jugoslávských partyzánů. Ta bude otevřena do konce měsíce, ale pomůže pouze pár desítkám aut. Problém autobusové dopravy tedy nevyřeší.

„Vyřešit se musí ale i ostatní problémy, které by pomohly usnadnit průjezd. Například nájezdy autobusů ze Šolínovy ulice, které jedou na Strahov, ten inkriminovaný úsek také zatěžují,“ přibližuje další problémy spojené s ulicí Jugoslávských partyzánů Charvátová.

Ulice Šolinova a Terronská

Řešení

Jak to tedy nakonec dopadne? „My jsme všechny naše návrhy řešení předložili ROPIDu, který má na starosti analýzu současného stavu a zpracovává plán dopravy, aby se nad tím zamyslel. Tím ale naše pravomoci končí, my už můžeme jen čekat, jaké rozhodnutí vydá magistrát,“ zní hlas z Prahy 6.

Konkrétní návrh řešení současné situace by měl vzejít na schůzce svolané na příští týden, kde se sejdou všechny zainteresované strany. 

Závěr

Hlavní rozhodnutí je především na analýze ROPIDu a Úseku dopravního inženýrství pro technickou správu komunikací. Těm zadání dává Magistrát hl. města Prahy, na kterém je také konečné rozhodnutí.

Obracet se tedy se stížnostmi na Odbor dopravy Prahy 6 je v podstatě zbytečné, protože nemá žádné rozhodovací pravomoce a může pouze navrhovat řešení, které se potom dostanou k projednání. V tomto případě je třeba apelovat na ROPID nebo přímo na Magistrát hl. města Prahy.

Přiznejme si, doprava na Suchdol, a nejen tam, je v současnosti velmi špatná. Ale měli bychom si uvědomit, že situace není jen černá a bílá. Všechna řešení mají svá pro a proti a v současné situaci je třeba vybrat „to nejmenší zlo“. Otázka je, proč se vše řeší až za pochodu, kdy to komplikuje život obyčejným lidem.

Dojeli jsme, vystupovat!

Názor na to, jak se situace změnila, nebo nezměnila, si už udělejte sami...

Autoři: Jakub Kopecký Foto: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

01. 06. 2017 0

Generace Bab

Číst více
04. 01. 2017 7

Koho můžete potkat ve 107?

Číst více
24. 10. 2016 11

Lidi v autobusech jsou úchylové

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělkyně
Anonymní zemědělkyně - 07 října, 2012 - 19:10

Nechápu, proč někdo říká, že není možné zavést kloubové 147, protože se nevejdou na konečné na obraciště. Nevím, jestli to je pravda nebo ne, o to mi nějak nejde, ale je to trochu v rozporu s tím, že při zastavení metra A min. týden kloubové 147 jezdily. Jak to teda na Výhledách dělaly??

| 26
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 října, 2012 - 09:40

na VýhleDECH . Výluka byla o víkendu a to má 147 půlhodinový interval a busy se na obratišti nepotkají. V týdnu je to jiné - zapoj mozek.

| 20
Prachy
Prachy - 08 října, 2012 - 21:59

Ještě bych doplnil článek o možnosti dostat se na Suchdol, případně do blízkosti FLD a MCEV linkami 359 (Lysolaje, Kamýcká, Zemědělská univerzita) , 355 a 160 (Lysolaje). Na zmíněné fakulty je to stejně daleko, jako na zastávku 107 a studenti tyto linky příliš nevyužívají. Na druhou stranu - intervaly těchto linek nejsou nijak závratné, ale když přijedou na zastávku, nemá cenu se ostýchat, ale vyplatí se nastoupit a svézt se nahoru!

| 19
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 08 října, 2012 - 22:22

já bych vyasfaltoval prostředek kolejí a autobusy by mohli jezdit po kolejích nahoru ke kulaťáku.

| 55
Traktořista Béďa
Traktořista Béďa - 12 října, 2012 - 20:05

Já na stosedmu nedám dopustit. Mám rád ten sociální kontakt, který nám umožňuje dopravní podnik. Tož by jsi jinak hromada uhrovitých zemědělců ani nešáhla na ženu. ;)

| 42
lesák Josef
lesák Josef - 14 října, 2012 - 19:43

V sobotu byl problém 107 i v pořadu Z metropole. Ale inteligenti z ČT to podali tak jako by to byl letos nějakej vyjímečnej zázrak a jak kdyby to mělo souvislost s tou změnou spojů, co udělali jelita z dopravního podniku v létě.

| 16

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙