Projevte správně svou motivaci a vyjeďte studovat ven

22. 03. 2013 7 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Sháníte zaměstnání, hlásíte se na vysokou školu nebo máte v úmyslu strávit nějaký čas studiem na zahraniční univerzitě? Jednou z podmínek pro úspěšné absolvování výběrového řízení může být sepsání takzvaného motivačního dopisu. Mnoho z vás, stejně jako já před psaním tohoto článku, nemá přesnou představu o tom, co všechno do takového dopisu zahrnout. Vzhledem k tomu, že vysokou školu již studujeme a zaměstnání na plný úvazek pravděpodobně nehledáme, zaměříme se v následujících řádcích na strukturu motivačního dopisu k přihlášce na program Erasmus.

Motivační dopis slouží zejména jako doplněk a prohloubení vašeho životopisu. Název je odvozen od slova motivovat, tudíž je jasné, že v dopise musíte projevit určitou motivaci. V našem případě motivaci pro studium v zahraničí. Jako první bychom si měli uvést obecné náležitosti, které musí obsahovat každý takový dopis.

Obecné náležitosti motivačního dopisu

Váš dopis by měl být psán přehledně a jednoduše. Jednoduchostí samozřejmě myslím kratší a výstižné věty (žádná rozvláčná souvětí), ne vyjadřování na úrovni malého dítěte. Každý motivační dopis má předepsaný rozsah, do kterého se musíte vejít (u Erasmu jsou to zpravidla 1 – 2 normostrany). Chybět určitě nesmí základní informace o vás, jako jsou jméno a příjmení, kontakt (e-mail i telefonní číslo), ročník studia, studijní program a velmi důležitý je i váš studijní průměr (vhodné umístit do hlavičky dopisu). Nemusím jistě připomínat, že motivační dopis píšeme spisovnou češtinou a samozřejmě na počítači. Pokud délka přesahuje jednu stranu, nezapomeňte stránky očíslovat.

Top komentář
25 března, 2013 - 14:35 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Škoda, že článek nebyl napsán v době, kdy přihlášky, motivační dopisy a pohovory ohledně zahraničních mobilit byly aktuální, jistě by tyto rady padly na úrodnou půdu víc. Alespoň na PEF byl deadline ohledně motivačních dopisů v polovině února. Jinak celkem hezky napsané rady )

Specifika motivačního dopisu k přihlášce na Erasmus

Motivační dopis k přihlášce na program Erasmus budete předkládat ve dvou verzích, a to sice v českém a anglickém jazyce (případně v takovém cizím jazyce, ve kterém budete studovat). Co se týče angličtiny, je nezbytně nutné se v celém dopise držet vysoce formálního jazyka! To znamená žádná frázová slovesa a hovorové výrazy. Nemějte strach, téměř každá moderní učebnice obsahuje kapitolu věnovanou právě psaní nejrůznějších formálních písemností a mnoho užitečných frází, které při psaní využijete. Určitě si psaní motivačního dopisu vyzkoušíte i v hodině cizího jazyka společně s učitelem, který vám rád poradí a případné chyby opraví.

Hlavním bodem obsahu samozřejmě bude to, proč chcete studijní pobyt realizovat právě na dané univerzitě. Nastudujte si o ní proto veškeré informace a uveďte hlavní důvody, které ovlivnily váš výběr. Je vhodné k dopisu připojit i předběžný seznam vybraných kurzů.

Závěrem

Pamatujte, že hlavním cílem vašeho motivačního dopisu je přesvědčit výběrovou komisi o vhodnosti své osoby pro výjezd na zahraniční studijní pobyt. Při psaní proto ukažte zdravé sebevědomí a dopis rozhodně neodevzdávejte na poslední chvíli! Vyučující, který bude psát vaše doporučení, to jistě ocení.

P. S.: Pokud si i po přečtení článku stále nejste jistí, vzor motivačního dopisu v angličtině najdete například zde.

Autoři: Michaela Šlemrová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více
25. 01. 2017 26

Fraška v menze

Číst více

Komentáře

Uživatel
Agro
Agro - 24 března, 2013 - 15:34

Na agru žádné motivační dopisy psát nemusíme. Takže zase článek jen o PEF...

| 57
Monika
Monika - 27 března, 2013 - 15:39

Ještě že lidi z Agra jsou tak excelentní a nikdy žádný motivační dopis nebudou muset psát :)

| 35
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 13 února, 2014 - 17:16

To nevim, já jsem na technice a mít ho musíme. Takže já bych to tak úzkoprofilově neviděl....

| 42
Anonymní zemědělec z FŽP
Anonymní zemědělec z FŽP - 08 února, 2015 - 23:44

Na FŽP je motivační dopis také nutností.

| 42
Anonymní zemědělkyně
Anonymní zemědělkyně - 25 března, 2013 - 14:35

Škoda, že článek nebyl napsán v době, kdy přihlášky, motivační dopisy a pohovory ohledně zahraničních mobilit byly aktuální, jistě by tyto rady padly na úrodnou půdu víc. Alespoň na PEF byl deadline ohledně motivačních dopisů v polovině února. Jinak celkem hezky napsané rady )

| 61
KD
KD - 25 března, 2013 - 21:32

Souhlasím, článek by se hodil o 2 měsíce dříve, když bylo téma erasmus aktuální a konalo se přijímací řízení. Jinak motivační dopisy byly povinné i na TF, takže to není článek jen pro PEF a motivační dopis se hodí nejen pro tuto příležitost.

| 32
Ne zcela anonymní zemědělkyně z Agra
Ne zcela anonymní zemědělkyně z Agra - 14 prosince, 2015 - 14:17

Na Agru se motivační dopisy také již píší... :) Díky za motivaci! ;)

| 34

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙