Revoluční 3D tisk k dispozici pro studenty ČZU

22. 06. 2014 13 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Na PEF byla pořízena 3D tiskárna RebeliX. Kdo za projektem stál, co tiskárna umí a kdo na ní bude pracovat, se dozvíte z tohoto článku.

Na Provozně ekonomickou fakultu byla zakoupena 3D tiskárna RebeliX. Rozhodl jsem se proto o ní něco zjistit. Vyzpovídal jsem pedagogy, kteří za projektem stáli, a jednoho ze studentů, Bc. Lukáše Janečka, který se podílel na sestavení stroje.

...teoreticky je tedy možné si díky této tiskárně vytisknout její totožnou kopii... 

3D tiskárna

Stavba byla pod patronátem Ing. Josefa Pavlíčka, Ph.D. S nápadem na nákup tiskárny přišel Ing. Václav Lohr, Ph.D. Její sestavení se podařilo velice rychle hlavně díky velkému zájmu studentů se na stavbě podílet. Model tiskárny RebeliX byl zvolen hlavně kvůli vzdělávacím účelům, mezi které se řadí například už samotná stavba tiskárny, dále pak její provoz, tisk objektů a v neposlední řadě naprogramování pokynů. Jak už u těchto tiskáren bývá, tisknout je zatím možné jen z omezeného množství materiálu (převážně plastů, nejčastěji ABS, PLA), které se pomalu ale jistě rozšiřuje na další materiály, jenž se dají roztavit při teplotě 245°C. Tryskami po vrstvách pak tiskárna materiál nanáší na podložku, která má u této tiskárny rozměry 200 × 200 mm. Těmito rozměry je samozřejmě omezena i spodní plocha tisknutého objektu. Do výšky pak lze tisknout do 210 mm. Tiskárna je po zadání plánu plně automatická a nevyžaduje stálý dozor, pouze kontrolu v případě poruchy.

Top komentář
25 června, 2014 - 07:48 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Na TF je 3D tiskárna už dávno, jen se z toho nedělá takový poprask.

Tiskárna je zařazena pod správu PEF, ale budou ji moci využívat všechny fakulty ČZU, pakliže ji budou ke své výuce potřebovat. Studenti budou moci v rámci svého předmětu tisknout cokoli, co souvisí s výukou. Teoreticky je možné si na této tiskárně vytisknout její totožnou kopii (až na jisté nevytisknutelné součástky, které bude třeba dokoupit), neboť RebeliX podléhá open source licenci. Plán na její sestavení je tedy volně dostupný na internetu.

3D tiskárna

Studenti, kteří se chtějí naučit pracovat s tiskárnou, nebo si na ní svoje dosavadní znalosti ověřit, se s ní mohou setkat v laboratořích PEF od začátku nového semestru v následujících předmětech: Interakce člověk počítač a Human comuputer Interaction. Předpokládá se však rozšíření i mezi další fakulty a předměty. Díky dovednosti manipulace s tiskárnou si pak studenti mohou zvýšit svou konkurenceschopnost mezi ostatními na trhu práce. Tiskárny zatím nachází využití hlavně v architektuře, umění, strojírenství či medicíně. V architektuře se jedná o tisk domů nebo jeho částí, v umění o sošky nerůznějších tvarů, ve strojírenství se tisknou součástky pro stroje a v medicíně hlavně kloubní implantáty.

Autoři: Vladimír Kuryliak Foto: Martin Vágner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 června, 2014 - 18:36

Potřeboval bych si vytisknout novej index

| 69
Anonymní technik
Anonymní technik - 25 června, 2014 - 07:48

Na TF je 3D tiskárna už dávno, jen se z toho nedělá takový poprask.

| 73
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 27 června, 2014 - 13:31

Na co je PEFce 3D tiskárna?

| 67
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 července, 2014 - 14:23

Na nic Je to ale módní pojem :-) To, že by někdo na PEFce tiskl součástky, klouby, budovy apod. se fakt nedá očekávat

| 41
VKu
VKu - 03 července, 2014 - 18:39

To se v článku nepíše, byl to pouze příklad využití 3D tiskáren ve světě.

| 45
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 července, 2014 - 18:49

A nač tedy vskutku na PEFCe bude? Obvykle totiž skutečně slouží k modelování kloubů, součástek, které by se těžce jinak vyrobily, modelů budov atd. Ale to také vyžaduje nějaké technické znalosti atd.... Smysl celého oslavného článku mi zcela uniká.

| 34
VKu
VKu - 03 července, 2014 - 19:02

No já nějak nevidím problém v modelován součástek, přecijen by stačila nějaká pokročilá znalost programu k tomu určenému. Smysl článku je ukázat, že byla zakoupena tiskárna, že s ní studenti budou moci pracovat, v jakém předmětu se s ní mohou setkat a jak s ní budou moci pracovat. Ačkoli se to ještě může do začátku provozu změnit.

| 33
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 27 června, 2014 - 14:00

Super věc, teda pokud tam opravdu studenty nechají tisknout za přiměřenou cenu.

| 38
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 června, 2014 - 14:24

Jedná se snad o největší "bláto" mezi 3D tiskárnama, jen PEFka má zase potřeba se vytahovat...

| 37
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 července, 2014 - 00:03

Ten článek je blábol, fakt. Nemohl by si příště autor něco třeba přečíst? O tématu? Co má mj. společného 3D tiskárna s předmětem Interakce člověk počítač? V tomto předmětu se tedy obvykle učeji trochu jiné věci. Jinde.

| 51
VKu
VKu - 03 července, 2014 - 18:37

Zřejmě se pojmem interakce člověk počítač myslí zadávání informací do počítače a následné tisknutí. Já jsem si ty předměty nevymyslel tudíž, pokud by ti to ale opravdu nedalo spát, můžeš se zeptat Ing. Josefa Pavlíčka, Ph.D. na detaily ohledně jejich využití v předmětu.

| 33
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 09 července, 2014 - 08:44

.. základní článek pro laiky zde http://www.zive.cz/clanky/3d-tiskarna-up-mini-dva-tydny-jsme-tiskli-jako-o-zivot/sc-3-a-172527 hlavně zajímavé komentáře a upozorňuji z toho na větu "Ano, na 3D tiskárně opravdu můžete vyrobit, co se vám umane, ale pokud to před vámi už někdo nenavrhnul, musíte být schopni si to také vymodelovat v patřičném CAD/3D nástroji. " !!!!!!! to tedy pro studenta netechnického oboru tak snadné není obsah předmětu Interakce člověk počítač zde http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1075&mp=subjects.info&code=EIE61E volitelný pro info bc. pro porovnání jinde zde http://kisk.phil.muni.cz/interakce-clovek-pocitac-human-computer-interaction rozhodně to není předmět o tisknutí na 3D, mj. nápln předmětu je nutno dodržovat základní info by patřilo asi do předmětu Periferní zařízení, ten ale na PEF není, užití do nějakého předmětu o konstruování A toto znamená co?.... "Díky dovednosti manipulace s tiskárnou si pak studenti mohou zvýšit svou konkurenceschopnost mezi ostatními na trhu práce." Prostě takové povídání.....

| 48
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 září, 2014 - 22:38

"Teoreticky je možné vytisknout totožnou kopii" HAHAHA! Takhle hloupě nelže ani pan Průša... Už vás vidím, jak z PLA nebo ABS tisknete motory, elektroniku, kovový rám a tiskovou hlavu. Na té tiskárně jste schopni vytisknout její umělohmotné části. Čili cirka 10 % potřebných součástí. A to navíc těch snadno nahraditelných...

| 44

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙