Studenti se chtějí životem prokecat, míní guvernér ČNB Miroslav Singer

21. 11. 2014 7 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V rámci veřejné diskuze z cyklu Fórum ČZU, která se uskutečnila 19. listopadu 2014 v prostorách ČZU, si mohli studenti mimo jiné promluvit v rámci tématu Konkurenceschopnosti české ekonomiky a role ČNB i s guvernérem ČNB Ing. Miroslavem Singerem, Ph.D.

V rámci veřejné diskuze z cyklu Fórum ČZU, která se uskutečnila 19. listopadu 2014 v prostorách ČZU, si mohli studenti mimo jiné promluvit v rámci tématu Konkurenceschopnosti české ekonomiky a role ČNB i s guvernérem ČNB Ing. Miroslavem Singerem, Ph.D.

Veřejné diskuze se mimo již zmíněného guvernéra ČNB jako řečníci zúčastnili také hlavní ekonom banky roku ČSOB Ing. Martin Kupka, CSc. a komentátor Hospodářských novin Petr Fischer. Studenti se sešli v poměrně hojném počtu a hned po úvodních řečnických vstupech, které se týkaly hlavně ekonomické situace v ČR, se s chutí pustili do diskuze. Zájemci, kteří do Klubu C nemohli dorazit, měli možnost celou diskuzi sledovat online na webových stránkách školy.

Po skončení diskuze se nám povedlo uskutečnit alespoň krátký rozhovor s guvernérem ČNB Ing. Miroslavem Singerem, Ph.D.

Bio zpovídaného

Jméno: Miroslav Singer

Povolání: guvernér ČNB

Krátký životopis: Po ukončení studia VŠE získal v roce 1991 stipendium na doktorandském studiu University of Pittsburgh, kde v roce 1995 získal titul Ph.D. Současně již od roku 1993 pracoval jako výzkumník a přednášející v Národohospodářském ústavu AV ČR. V únoru roku 2005 se stal členem bankovní rady a viceguvernérem ČNB. Od 1. července 2010 byl jmenován guvernérem ČNB na šestileté funkční období.

Mohl byste na začátek v krátkosti říct, co si člověk má představit pod pojmem guvernér ČNB? A co je náplní práce guvernéra?

V našem systému je to zajímavá věc, guvernér je formálně na všech úrovníchreprezentantem centrální banky. To znamená, že může jejím jménem jednat, potvrzovat, může se účastnit jednání vlády a tak dále. Interně je guvernér de facto hlavně vedoucím jednání bankovní rady, jehož hlas je v případě rovnosti rozhodující, protože definičně předsedá schůzi. U nás v bance většinu věcí rozhoduje bankovní rada jako celek, máme systém, ve kterém členové bankovní rady samostatně nevelí. Na druhou stranu každý člen dohlíží v bance určité útvary, guvernér přirozeně ty hlavní jako třeba lidské zdroje, vnitřní audit nebo komunikaci.

Jaký jste byl student?

Na vysoké škole jsem byl, co se týče prospěchu, student vynikající. A chováním celkem odvázaný, bylo to i o pivu a rock´n´rollu.

Co Vás ve škole nejvíce bavilo?

Mě bavily ty „matematičtější“ předměty. Měli jsme třeba tu výhodu, že jsme byli asi jediný obor na VŠE za socialismu, kde se učila i klasická mikroekonomie.

Když jste byl malý, měl jste nějaké vysněné povolání?

Jasně, já jsem chtěl být pilot. Takže jsem se do toho vrhl se vší vážností. Bohužel jsem si někdy kolem desátého roku života četbou letecké literatury pod peřinou zkazil zrak, takže bylo jasné, že pilot nikdy nebudu.

Byl jste dnes na ČZU poprvé?

Na fóru jsem zde byl poprvé, ale na zemědělce jsem už přednášel.

Zdá se Vám, že jsou dnešní studenti finančně gramotní, nebo by bylo třeba výuku těchto dovedností rozšířit?

Já si myslím, že na vysoké škole studenti gramotní určitě jsou. Jen mi občas přijdou trochu finančně rozmazlení.

Co byste vzkázal studentům?

Zaprvé si myslím, že hrozný problém mnoha studentů je, že se chtějí tím životem „prokecat“ a podceňují schopnost pracovat s čísly. Tím nemyslím nějaký diferenciální počet, ale spousta lidí neumí udělat takový ten kvalifikovaný odhad, co je velké a co je malé, na čem záleží a na čem nezáleží. To vás právě hodně naučí práce s čísly, a myslím, že je velká škoda, že se tohle obecně nejen u nás, ale v celé Evropě dost podceňuje. Vztahy vás dostanou jen do určité dálky.

S tím souvisí druhá věc. Když jsme měli sraz z gymplu po 25 letech, tak jsme se bavili o tom, jaký předmět byl pro nás na škole nejdůležitější. Byla to čeština. Schopnost psát tak, aby to bylo nějakým způsobem přesvědčivé, sumarizovat, co si myslíme. To jsme se shodli, že většině z nás pomohlo. Pak to také určitě bylo programování, takový ten mix matematiky a programování. Ale hlavně bych vzkázal nepodceňovat komunikaci, a to ani psanou.

Top komentář
23 listopadu, 2014 - 18:39 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Kde se dá (dal) přenos sledovat?

Poslední, již tradiční otázka. Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?

To vám povím úplně přesně. Můj názor na klecový chov drůbeže je hodně určen tím, že jsem se v mládí za totality kuřat přejedl. Vy si to možná neuvědomujete, ale to byla doba, kdy skoro každou neděli na svátečním stole v těch šťastnějších rodinách byly řízky, ale v těch méně šťastných bylo prostě kuře s nádivkou. Poměrně dost kuřat jsem snědl i v Americe, když jsem tam studoval, protože byla nejlevnější. Takže v současnosti kuřecí maso v zásadě nevyhledávám. Naopak ale miluji dobrá vajíčka. Moje rodina vejce kupuje od jedné paní poblíž naší chalupy a tam je kvalita opravdu znát. U vajec z klecových chovů nemají slepice prostě úplně optimální život. Tím ale nekritizuji, osobně se však snažím konzumovat z volných chovů.

Na závěr bych ráda připomněla další veřejnou diskuzi z cyklu Fórum ČZU, která se uskuteční 3. prosince 2014 od 16 hodin, tentokrát na téma Solidarita a odpovědnost.

Autoři: Lenka Vorlíčková Foto: Martin Vágner
Pohledem autora

<p>Rozhovor s Ing. Singerem byl velmi příjemný. Po diskuzním fóru, které se poněkud protáhlo, mi neváhal věnovat několik minut svého drahocenného času a velmi ochotně odpovídal na mé zvídavé dotazy týkající se jak jeho práce guvernéra ČNB, tak i jeho studentských let. Za tento rozhovor bych tímto Ing. Singerovi ráda poděkovala.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 listopadu, 2014 - 18:38

Kde se dá (dal) přenos sledovat?

| 50
LV
LV - 23 listopadu, 2014 - 22:03

Pokud vím, tak přenos se online dal sledovat na webových stránkách univerzity, ale záznam nikde není.

| 55
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 listopadu, 2014 - 22:10

A proč není nikde záznam, vždyt se pořizoval?

| 56
LV
LV - 24 listopadu, 2014 - 00:51

Nejsem si zcela jistá, zda se pořizoval záznam. Pokud ano, můžete zkusit zaslat dotaz na vedení univerzity.

| 39
Vedení ČZU
Vedení ČZU - 24 listopadu, 2014 - 09:36

Záznam této debaty nebude k dispozici online, ale třetí Fórum, které se koná už příští týden, bude publikováno na univerzitním YouTube...

| 58
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 listopadu, 2014 - 09:51

A proč nebude k dispozici? Pan guvernér je zajímavý a chytrý člověk, ne všichni mohli přijít, tak proč není záznam přístupný? Jaký je důvod? Nesouhlasil?

| 57
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 listopadu, 2014 - 18:39

Kde se dá (dal) přenos sledovat?

| 58

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙