Víra na ČZU. Kde se můžete svěřit?

22. 11. 2013 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Víra. Věc, která se každého dotýká úplně jinak. Jsou mezi námi lidé, kteří obětují Bohu téměř celý život, lidé, pro které je Bůh jen povídačka našich babiček, či lidé, kteří odpoví, že věří prostě v „něco vyššího“. Je pochopitelné, že v zemi, kde se ke křesťanství hlásí podle výzkumů zhruba 11 % obyvatel, budeme hledat i u nás na univerzitě jen malé zastoupení věřících. I pro toto zdánlivě malé procento lidí se ale vyplatí udělat článek, který je možná informuje o tom, že mohou ve velkých prostorách ČZU najít stejnou skupinku věřících.

Škola vyčlenila pro tyto účely zvláštní místnost na koleji F ve 4. patře a celé věci se ujala sympatická studentka Barbora Dolejšová. Pod jejím vedením se zde schází každou středu v 19 hodin skupinka věřících, velkým dílem zastoupená hlavně studenty z cizích zemí. Seznámit se zde můžete s lidmi z Afriky, Jižní Ameriky, ale i z mnoha dalších míst. Jak sama Bára říká, i její cesta k poznání Boha byla postupná a rozhodně jí nelituje! Já sama jsem se setkání zúčastnila, a i přes fakt, že jsem ateista, jsem byla velmi kladně přijata celou skupinou. Každý nováček je zde vítán!

Možná jste si před zkouškou, možná v jiné situaci, někdy řekli: Bože, prosím, jestli tam jsi, ať to dobře dopadne.“ Většina z nás se cítí být ateistou, ale znamená, že jsme věřící, pokud si „pomáháme“ těmito prosbami? Náboženství v České republice je obecně vnímáno negativně a na většinu věřících je nahlíženo jako na úplné blázny. Proč tomu tak je, je těžké říci. Bára mi během rozhovoru prozradila, že mnoho jejích kamarádů je nevěřících, a proto se mnohokrát nevyhne dloubavým narážkám na její zdravý rozum. Jednou jsem slyšela zajímavé označení, že Češi jsou pověrčiví ateisté. Nicméně často potkáváme lidi, kteří na otázku, zda věří v Boha, realisticky odpovědí, samozřejmě že nevěří, že je to jen hromada řečí, a pak ho uvidíte číst si horoskopy a hledat znamení „osudu“ všude jinde kolem sebe. „Lidé často zaměňují samotné pojmenování Bůh za osud. Kdybychom to tak brali, na světě bude daleko více věřících,“ říká k tomu Bára. A co je Bářinou odpovědí na moji dloubavou otázku, proč se na světě tedy dějí zlé věci i dobrým lidem? „Zlo není něco, co by působil Bůh, ale jsou to lidé. Dobrou zprávou je, že konec celého toho příběhu není smrt, po ní totiž přijde spravedlivý soud a je jen na nás, jak to bude pokračovat.“ přesvědčuje mě Bára. Takže pokud chcete vědět, jaké přesně pokračování má Bára na mysli, přijďte.

A pokud hledáte i nějaké jiné krásné místo, kde je možné se pomodlit, a nechcete zůstávat v prostorách školy, je zde i krásná stavba nazývaná kaple Sv. Václava. Je to římskokatolická kaple vzniklá roku 1755, kterou nechal postavit suchdolský rychtář Martin Ježek. Kaple byla zrušena v roce 1785 a také značně zpustla. Znovu dokupy ji dal suchdolský mlynář Karel Trojan a nechal ji znovu vysvětit. Nyní se v ní konají bohoslužby jednou týdně v sobotu dopoledne. Zde také probíhají pravidelné bohoslužby přímo pro ČZU, od 18 hodin každé úterý v průběhu akademického roku. Po bohoslužbě se konají „křesťanská společenství“ ve stejné místnosti, v jaké se setkává i Bářina skupina, tedy na koleji F ve 4. patře. V té samé místnosti každé úterý od 14 do 17 hodin je k dispozici zpovědní služba a prostor pro duchovní rozhovor. Toto shromáždění vede pan RNDr. Matúš Kocian, Ph.D., rektor akademické duchovní správy.

Podívat se také můžete na stránky Duchovní správy akademické obce ČZU v Praze.

Autoři: Michala Volná Foto: Barbora Dolejšová , Jan Rajtr
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

18. 11. 2013 18

Kardinál Duka v rozhovoru pro iZUN při příležitosti návstěvy ČZU

Číst více
31. 10. 2013 2

Dušičky vs. Halloween! Nebo k sobě patří?

Číst více
15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙