Za hranice ČZU i ČR, aneb jak se dostat na Erasmus krok za krokem
Mám vůbec jet?
První a nejpodstatnější otázka. Nebudu vás přesvědčovat, protože to stejně nikam nevede, a tak začnu trochu jinak. Když se lidí ptám, proč nejeli, jako nejčastější důvod slyším obavu z toho, že by se nedorozuměli. Chápu to, taky jsem první týdny mezi spolužáky nepatřil mezi jedince, co baví celou třídu/kolej/hospodu. Poslechněte si ale tohle. Když jsme na jednom předmětu dostali skupinový úkol a měli jsme cca 30 minut argumentovat a debatovat o konkrétním tématu, řada z nás se na učitele dívala zvláštním pohledem. On jen odvětil: „No co, jedním z hlavních cílů Erasmu je přece zlepšit si svoje jazykové dovednosti, ne? Tak mluvte.“ To je jen jeden z dlouhé řady příkladů. A že se pořád bojíte? Přihlášku podáte v lednu/únoru a studovat budete nejdřív od září. To je pořád víc než půl roku na to, abyste se na to trochu připravili. Kurzů a možností, jak se připravit, je víc než kdy dřív. Na tom našem suchdolském plácku nebo doma se jazyk nikdy nenaučíte. Ve světě ano.
Ahoj, jsem v prváku a chtěla bych jet na Erasmus příští rok v letnim semestru. Přihlášku si mam podat už teď nebo je na to ještě brzo? Děkuju
Výběr školy
Kam je zaručeně největší nával a kde to bude na pohodu? Drby jsou v oběhu rok co rok a my se tak zeptali přímo na oddělení mezinárodních vztahů PEF. Pravidlem číslo jedna může být větší zájem o západní země než o ty východní. Druhou osvědčenou zkušeností je fakt, že studenti si vybírají univerzity i podle jazyka, ve kterém budou studovat. Ve většině případů už je to angličtina, ale neplatí to ještě v případě všech univerzit. Pokud tedy umíte dobře německy či španělsky, na školy, kde se vyučuje tímto jazykem, byste se měli s přehledem dostat. Na základě rozhovorů s mnoha spolužáky, co už někde byli, ale i z mojí vlastní zkušenosti bych vám rád předal ještě jednu radu. Za kvalitním vzděláním jeďte na sever a za jednou velkou a nekonečnou party vyražte na jih. Platí to totiž téměř stoprocentně a dokazuje to mnoho studií, výzkumů a průzkumů . Čím víc budete na severu, tím víc věcí po vás budou učitelé ve škole chtít. Vaše poloha na mapě taky bude korespondovat s cenou (nejen) alkoholu, sever Evropy je prostě všeobecně dražší. Z mé zkušenosti, Švédsko třikrát až čtyřikrát dražší než u nás. Pozor taky na celou Skandinávii a její částečnou prohibici!
Pokud si na mapě Evropy tedy zvolíte několik pro vás zajímavých zemí, zvažujte, proč jste si je vybrali. Protože se mi tam jednou líbilo na dovolené nepovažuju za ten nejlepší důvod. Uvědomte si, že v zemi budete minimálně pět měsíců a co se líbí v prvním týdnu, může být po dvou měsících zcela jinak. Doporučuju přes databázi zkušeností kontaktovat spolužáky z ČZU, co na vámi vybraném místě byli a sehnat hodně informací dopředu. Vyhnete se tak nepříjemnému šoku po příjezdu, nebo ho alespoň zmírníte.
Přihláška
Pohovor
Odeslali jste obě přihlášky? Gratuluji! Teď už zbývá jen přesvědčit několik lidí z oddělení mezinárodních vztahů, že vy jste ti praví. Čeká vás totiž pohovor v jazyce, v němž budete studovat (nejčastěji angličtina).
Vzpomínám si, jak jsem se loni bál a nakonec docela zbytečně. To ale neznamená, že na místo dorazíte rovnou z nějaké akce. Vše netrvá déle než 10 minut. Čekejte otázky typu: „Proč byste chtěl/a studovat zrovna v..., jaké předměty, jak to propojíte s vaším studiem, proč zrovna vy? Jaké je téma vaší BP/DP nebo třeba Už jste v té zemi někdy byl?“ Snažte se mluvit jednoduše, klidně a soustředěně. Výsledek pohovoru byste se měli dozvědět do konce týdne emailem.
A co když neuspějete? Některé destinace se nemusí obsadit na 100 %, protože o ně nebyl ze začátku tak velký zájem. Zkuste se tedy po prvním neúspěšném pokusu přihlásit (emailem osobě, která vás bude kontaktovat o výsledku) i tam, ačkoliv to třeba nebyla vaše první volba. Žádná země ze seznamu není vyloženě špatná, protože ve skutečnosti má každá něco do sebe. A podle mého názoru je lepší vyjet alespoň někam, než zůstat sedět doma na ČZU.
Pozor taky na některé lokality ve Španělsku - ty má „pod palcem” katedra jazyků a v rámci pohovoru vás nemine test z jazyka (více v požadavcích na uvedeném odkazu).
Na závěr pár malých tipů:
- Pojměte pohovor jako pracovní (hezké oblečení, skvěle upravený zevnějšek a situaci nepodceňte)
- Přijďte opravdu včas (loni se psal pořadník na dveře a začínalo se psát 15 minut před oficiálním začátkem).
- Buďte zdravě sebevědomí a nebojte se prodat. Konkurence mezi vašimi spolužáky není malá. Nebojte se říct lidem, kteří vás budou poslouchat, proč jste právě vy ti výjimeční.
Po splnění příjímacích povinností na ČZU, už vás čeká na „naší české straně“ vyplňování přihlášky. To není nic veselého, ale zase to taky není nic nezvládnutelného. Ale o tom třeba až někdy příště. Teď se v klidu připravte na první krok projektu Erasmus. Na krok, který vám otevře dveře do světa a třeba vám i změní život. Hodně štěstí! / Good luck! / Lycka till!
Mrkni taky na tohle
Komentáře
ahoj, zajímalo by mě, do kdy je možné se přihlašovat na FLD? Viděla jsem plakát o tom, že přihlášky se odevzdávají do 2.2. 2015, ale někdo mi zas tvrdil, že to probíhá do konce února, jestli bych se tedy v pondělí stavila ve škole, měla bych ještě šanci se na erasmus přihlásit?
Ahoj, přesný termín neznám, ale zkus strány mezinárodního oddělení vaší fakulty: http://www.fld.czu.cz/cs/?r=3487 Kdybys cokoliv potřebovala, piš na adam.valecka@izun.eu
Ahoj, je možnost vycestovat po ukončení studia? Tzn., že kdybych ukončila 5.ročník a pak třeba na jeden semestr někam odjela se ještě zdokonalit v jazyku předtím, než začnu pracovat?! Já právě nevím, jestli musím ještě studovat, aby se mi ten erasmus započítal do mého studia v Česku nebo se prostě dá jentak na jeden semestr někam odjet bez toho, aniž by se mi erasmus započítal např. do mého Ing. studia. Předem díky za případné odpověďi.
Ahoj, abys dostala podporu ze školy, musíš nějakým způsobem studovat. Pokud bys tedy chtěla vyjet až po páťáků, jediná možnost, co mě napadá je vyjet v rámci doktorského studia, což by podle mě mělo jít.
Případně jet místo toho na stáž... tam můžeš i určitou dobu po ukončení studia ;)
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s opakováním předmětů či ročníku, když bych vyjela jenom na zimní nebo letní semestr? Dá se stihnout zkouškové? Díky
Ahoj, obecně to chodí tak, že pokud vyjedeš na dva semestry - automaticky opakuješ (pokud už jsi jednou neopakovala kvůli špatným výsledkům, není to problém a ostuda a v zahraničí určitě doporučuju celý rok, pokud to jen trošku jde - za půl roku se víceméně "rozkoukáš"). Dostali jsme i mail z rektorátu v podobném znění, když jsme řešili prodloužení/neprodloužení. Co se týče jednoho semestru, záleží na tom, kdy Ti skončí povinnosti na dané škole. Třeba u nás ve Stockholmu to teď bylo tak, že někdo skončil 19.12. a v roce 2015 už sem nemusel. Někdo ale měl ještě cvičení v lednu a musel se sem vrátit nebo tu zůstat přes Vánoce. Do půlky ledna by ale mělo být hotovo všude. Kromě toho na stránkách dané univerzity vidíš harmonogram ZS (už na konci léta), tak víš, kdy u nich končí ZS. Takže, teoreticky zkoušky u nás stíháš. Ale budeš tou dobou řešit dokumenty po Erasmu a další věci, takže je to trochu vyhrocené. Hodně záleží na tom, v jakém ročníku pojedeš a co by se Ti uznalo/neuznalo - dá se trochu zjistit dopředu. Třeba státnicové předměty se Ti na 100% neuznají. Kdybys cokoliv potřebovala, piš na adam.valecka@izun.eu
Ahoj, jsem v prváku a chtěla bych jet na Erasmus příští rok v letnim semestru. Přihlášku si mam podat už teď nebo je na to ještě brzo? Děkuju
Ahoj, ano, určitě podat již teď, není na co čekat. Jak jsem psal v článku - jen vyplníš, že chceš jet pouze na LS. Uzávěrka na PEF do 13. února - pozor na KJ, tam už je výběrové řízení 13. 2. Hodně štěstí.
Ahoj:)!Takový blbá otázka:Ten pohovor je v angličtině nebo normálně v češtině:)?
Viz. sekce pohovor v článku: ...v jazyce, v němž budete studovat (nejčastěji angličtina). V jakém jazyce budeš studovat, to bys měl najít na stránkách univerzity, kam chceš vyjet. Ale většinou je to angličtina. Kdyby nebyla, bude to na jejich webu, případně Ti k tomu snad něco řekne mezinárodní oddělení Tvojí fakulty.
Ahoj, jsou nějaká kritéria pro přijetí? Např. Průměr známek? Konkrétně na Fappz, nikde jsem to nenašla. Díky
Ahoj, na PEF nic takového není a pokud po vás nechtějí předložit výpis z hrocha, taky by to u vás být nemělo. Jinak by to snad uvedli. Ono to ani není třeba, protože stejně všechno studuješ v cizím jazyce a známky v tomhle směru o ničem nic moc nevypovídají. Kdybys cokoliv potřebovala, piš na adam.valecka@izun.eu
Ahoj, chtěla bych se zeptat jak je to možností dobírání? Je nějaká šance že bude - popříapdě kdy?Ráda bych vyjela na LS 2015/2016 ale myslela jsme si že to bude mít termín zvlášť a tím jsem ho prošvihla... děkuju
Ahoj, jsem teď ve třeťáku a vím že ke státnicím půjdu až příští únor, jelikož nestíhám napsat bc. Bylo by tedy možné vycestovat ZS 2016, když bych měla všechny kredity splněné, jediné, co by mi chybělo by byl zápočet z Bakaláršké práce 3? A v únoru pak jít ke státnicím? Bakalářku bych odevzdala před odjezdem v létě. Děkuji :)
Ahoj, myslíte že je nějaká šance, že bych se dostala na erasmus v zimním semestru, pokud neudělám státnice v květnu? Jelikož budu mít kdyžtak do února čas a žádné předměty. Vím, že přihlášky se podávali snad dokonce do Vánoc, ale kdybych třeba byla ochotná jet kamkoliv? Děkuji :)
Zajímalo by mě, jestli se můžu do Erasmu přihlásit, i když studuji teprve první ročník, případně kdy je nejideálnější do zahraničí vyjet? Díky :-)
Ahoj, určitě se přihlásit můžeš a tím pádem vyjedeš na druhý ročník (celý nebo jeho část). To je podle mě ideální varianta, ať už Ti uznají hodně předmětů nebo ne - pokud jsi "venku" celý rok, musíš rok v 9 případech z 10 opakovat. Nedoporučuju vyjíždět na 4. ročník (tedy přihláška ve třeťáku), jako jsem to udělal já. Abys mohl vyjet, musíš být studentem prezenčního studia. A jsou to pěkné nervy, protože po SZZ ve 3. ročníku byla u mě měsíc pauza a pak až příjmačky na navazující. Kdybych je neudělal, nikam jsem nejel. A to už letenku kupuješ třeba v březnu... Takže to je trochu stresující, ale i to se dá zvládnout. Druhák Bc. studia mi každopádně přijde jako nejlepší volba. vyjet na třeťák/páťák je trošku problém kvůli státnicím - taky podle toho jestli chceš jet na jeden nebo dva semestry. Takže směle do toho - kdybys cokoliv potřeboval, piš na adam.valecka@izun.eu
A v tom tretaku, nestačí proste jen opakovat ročník? Státnice neuutečou ne? Resp. jak je to s bakalarkou? Da se přerušit?
Je rozdíl vyjet na třetí ročník (po druháku) a na čtvrťák (po třeťáku) - to je to, co nedoporučuju. Když pojedeš po druháku, na 3. ročník dostaneš individuální stud. plán - pokud budeš pryč celý rok, určitě se SZZ nějak odkládají (to Ti řeknou na studijním), bakalářku bych řešil s vedoucím. Pokud budeš pryč jen ZS, SZZ v červnu stíháš. Psát BP na Erasmu bych nerad, ale i to ai jde - záleží podle mě na Tobě a vedoucím práce.