Žebříčky vysokých škol, lze je brát vážně?

13. 04. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Každoročně se v různých periodikách objevují žebříčky vysokých škol a jejich fakult. Hodnotí jejich kvalitu, pedagogickou činnost a další kritéria. Z čeho ale vycházejí? A lze tato čísla brát jako měřítko, podle kterého bych se měl rozhodnout, na jakou vysokou školu si podám přihlášku?

Média vycházejí z čísel, která jim poskytnou samotné fakulty, nebo z veřejně dostupných informací. Kritéria na sestavení žebříčku si určují sama. Často ale takové srovnání, i když nemusí být úplně vypovídající, může být právě tím jazýčkem na vahách, který rozhodne, jakou fakultu si vybereme.

Před časem se právě jedno takové hodnocení porovnávající veřejné vysoké školy objevilo v Hospodářských novinách. Podle čtyř kritérií hodnotily různé obory, jako například ekonomie nebo informatika. A právě v ekonomii nepříliš lichotivě dopadla Provozně ekonomická fakulta, která se „umístila“ až na předposledním místě.

Tabulka z Hospodářských novin:

Fakulta Světovost školy Zájem o školu Průzkum absolventů Věda Celkem
1. Institut ekonomických studií FSV UK v Praze  15,9 16,1 1 17,0 45,5

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

16. Prozovně ekonomická fakulta ČZU v Praze  8,9  4,3 1  3,5  17,7
17. Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni  8,2 6,9  1  1,0  17,1

Žebříček za rok 2011

Body za světovost školy byly udělovány podle toho, kolik procent z celkového počtu studentů odjelo alespoň na semestr na zahraniční vysokou školu, podle počtu pedagogů, kteří vycestovali na pracovní pobyt do zahraničí, a početu zahraničních studentů na tuzemské škole. Ale například to, kolik zahraničních pedagogů přijelo přednášet na PEF a ostatný vysoké školy, už hodnoceno nebylo.

Zájem o školu ukazuje šanci na přijetí, poměr přijatých studentů a skutečně zapsaných, nebo poměr doktorandů k celkovému počtu studentů. Bod za průzkum absolventů byl udělen, pokud si fakulta dělá pravidelný průzkum o svých absolventech, tedy má-li zpětnou vazbu. Číslo za vědu vyjadřuje výsledky fakult podle statistiky Rady vlády pro vědu a výzkum za rok 2010.

Tato všechna čísla mohou být zavádějící už jen proto, že některé fakulty umožňují, jako třeba PEF, kombinované a dálkové studium a jiné nikoli. Tím se stane to, že u velkých fakult dojde k tzv. „rozmělnění“ a hodnocení klesá.

Letošní žebříček vychází také velmi diskutabilně, když se podíváme na tabulku z loňského roku. Tam totiž PEF skončila na druhém místě:

Fakulta Světovost školy Zájem o školu Průzkum absolventů Celkem
1. Institut ekonomických studií FSV UK v Praze  16,2 9,4 1 26,6
2. Prozovně ekonomická fakulta ČZU v Praze 15,7 8,8 1 25,5

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

17. Fakulta managementu VŠE v Jindřichově Hradci 1,2 7  1  9,2

                                                                   Žebříček za rok 2010 (bez vědy)

Jak je možné, že Provozně ekonomická fakulta zaznamenala během jednoho roku takový propad? Čísla, která PEF poskytla letos do průzkumu, se od těch loňských liší jen minimálně. Změnila se nějak kritéria hodnocení? Bohužel, z Hospodářských novin jsme žádnou odpověď, ani přes několikerou výzvu, nedostali.

Je jasné, že každá redakce, která takový žebříček sestaví, bude tvrdit, že předkládají pouze svůj pohled na věc a nemusíte ho brát vážně. Ale všichni víme, jakou moc mají média a jak dokáží lidi ovlivnit. Proto bychom měli brát taková srovnání jen jako pomocné kritérium při výběru a řídit se spíše doporučením našich známých a kamarádů, kteří mají se školou vlastní osobní zkušenosti, nebo navštívit dny otevřených dveří.

Autoři: Jakub Kopecký
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

11. 03. 2019 0

Vymysli aplikaci a vyhraj!

Číst více
15. 11. 2017 0

Nový bufet PEF aneb luxusní káva a zdravá sváča

Číst více
12. 09. 2017 25

Nová budova CEMS II konečně otevřena!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙