Skull and bones na ČZU - Má Zemědělka svůj tajný spolek?

25. 02. 2015 8 {{ articleTotalLikes }} iZUN Art Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Nedávno nám do redakce přišel e-mail. Vypadal jako typická reklamní nabídka od „no-reply“. Bez předmětu, bez oslovení. Po rozkliknutí se objevila věta: „Tajný spolek - ČZU, napište o tom. FWR“

Usmáli jsme se a v duchu jsme poděkovali neznámému pisateli za pěkný námět na článek. Týden na to přišla zpráva druhá. V ní byla fotka monitoru s několika německými větami (patrně žádost o autorizaci) a políčko pro heslo. K fotce byl připsán komentář „SIC – 20. 11. 2014 FWR“ a odkaz na tyto webové stránky. Všechny nás potěšil nápad ala hra „hledej“ s indiciemi a zařadili jsme ho na první místa žebříčku témat.

ts2

Třetí a poslední e-mail dorazil na týden přesně. Pan FWR si patrně potrpí na melodramatický efekt. Už bez textu. Pouhé dva dokumenty v příloze. V prvním z nich byla fotografie staršího muže, pod ní ročníky od 1906/07 do 1989/1990 s výjimkou let války a rehabilitace a pod ní připsáno „Wir werden bewahrt in Namens des Vaters.“ A na opačné straně téměř shodné věty s „autorizací“ v SICu.

V druhém dokumentu byl vložen ústřižek z novin z roku 1921, příspěvek od Karla Korby, který byl napsán jako obžaloba tamních profesorů z upřednostňování některých studentů před jinými. Karel Korba ve druhém ročníku po několikatýdenních přípravách nesložil zkoušku z předmětu „Kvalita půd“, zatímco několik jeho spolužáků u též zkoušky prý uspělo, aniž by se na řádný termín dostavilo. Byli jen několikrát viděni v blízkosti profesora (jehož jméno nesmělo být uvedeno), jejich rádoby „otce“ (dle Korbových slov) na nějakých veřejnosti nepřístupných přednáškách. 
Pod článkem byla vytištěna omluva redakce všem profesorům za příspěvek, který nenapsal Korba objektivně, naopak zneužil své postavení redaktora k ovlivňování okolí a obhajobě vlastní nedůkladné přípravy na onu zkoušku.

ts1

Celá tato záležitost s e-maily podezřele připomínala jakýsi přitroublý americký film. I tak jsme ale na nabízenou udičku zabrali a navštívili jsme archiv školy. Věty přeložené z obrazovky nás vrátily až někam do roku 1906. Jednalo se o úryvek z „publikace“ Jana Baptisty Lambla „Österreichs Feldbausysteme, Rübenzucker - und Spiritusfabrikation und ihre national-ökonomische Aufgabe vom agrikultur-chemischen Standpunkt“, kterou jsme nalezli v přiloženém odkazu. Na fotce ale nebyl Jan Baptista Lambl, muž na fotce měl iniciály G. M., což znamená Gustav Marchet (Doktor, který se zasloužil o vznik oboru zabývajícího se odvětvím zemědělství při ČTVŠ v Praze. V roce 1906 bylo vše posvěceno císařem Josefem).

I existence Karla Korby se potvrdila. Ovšem originál tohoto příspěvku v archivu k sehnání nebyl. 

Top komentář
14 března, 2015 - 16:28 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Na čzu je tajnejch spolků :D

Ve starých historických arších je prokázána spojitost mezi Marchetem a Lamblem. Lambl se inspiroval Marchetovými myšlenkami a nesl dál jeho poselství. Tímto pro nás byla věc uzavřena. Alespoň do té chvíle, než jsme u kopie dokumentu o svolení ke zřízení zemědělského oddělení objevili tužkou podtržená písmena. V pořadí:  W I R W E R D E N B E W A H R T I N N A M E N D E S V A T E R S. V překladu „Zůstaneme zachováni ve jménu otce.“

Možná šlo o náhodu způsobenou stářím papíru. Přesto, když jsme se ptali, zda je tato kniha často vypůjčovaná, zjistili jsme, že celkem pravidelně, minimálně jednou za semestr.

Znamená to něco? Nebo se jedná jen o žert od člověka FWR? Je možné, že by na ČZU opravdu existoval jakýsi spolek, který známe snad jen z amerických filmů? Kdo ví. Doufejme, že se nám podaří získat nějaké další informace a když už nic víc, tak alespoň uspokojit jednoho z našich čtenářů, p. FWR, že jde jen o jakousi kachnu.

Mrkni taky na tohle

24. 05. 2020 0 1

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7 24

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více
22. 11. 2019 0 3

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP