Dohoda ČZU a ROPID — na velké změny si ještě počkáme

09. 12. 2012 16 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V týdnu oběhla všechny FB kanály ČZU zpráva, že se univerzita dohodla s ROPIDem a konečně se začal řešit problém autobusů s hustotou studentů překračující fyzikální zákony. První změna přišla už dneska. Na další si ještě počkáme. Co se všechno změní? A bude to stačit?

Přervaná sto sedmička. Věčný evergreen. Jev testující možnosti autobusu za hranice únosnosti. Jezdící sardinkárna. Zážitek, na který studenti vzpomínají ještě dlouho po vystudování ČZU. Ale hlavně velký problém trvající již dlouho dobu. To všechno je doprava na Suchdol. To by se však mělo již brzy změnit.

Řidiči 107 jsou gentlemani

Po mnoha letech pouhého hudrování na přeplněnou „stosedmu“ se věci konečně rozpohybovaly a ČZU vyjednala s ROPIDem několik novinek, které budou zavedeny již od dneška. Od 8. prosince 2012.

Nový jízdní řád

V dopravě do Suchdola jsou během dne i roku velké výkyvy, a proto maximálně posílíme provoz linky 107 v době návozu na vyučování a odvozu z něj,“ říká Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID. Nový jízdní řád si můžete stáhnout zde. Zatím ale nečekejte žádné velké změny. Nový jízdní řád je na 99 % stejný jako ten starý. Velké změny se budou prý dít až v novém semestru. Na začátku února dojde k optimalizaci provozu linky 107. Hlavně posílení okolo příjezdových 8:45, 10:30, 12:15 a odvozových časů 13:45, 15:30, 17:15. V ostatních časech budou spoje o něco omezeny. Interval ve vypsaných špičkách bude 2 minuty, což je podle ROPID nejnižší „vyjezditelný“ čas.

Spolu se začátkem výuky v letním semestru 2012/13 bude jízdní řád linky 107 přizpůsoben nárazovým špičkám pro návoz i odvoz studentů z vyučování – v tyto špičkové hodiny bude zkrácen interval na 2-3 minuty. Zároveň se uvažuje o mimořádných autobusových posilách např. při konání Miss Agro nebo v průběhu přijímacích zkoušek na ČZU.“ [zdroj TZ vydaná ČZU a ROPIDem]

Přes tato posílení však zatím nelze zcela uspokojivě vyřešit ranní návoz studentů na hlavní dopolední vyučovací blok. Veškeré možnosti jsou z pohledu počtu použitelných autobusů vyčerpány. Zlepšení by mohlo být dosaženo navrhovaným zprůjezdněním ulice Jugoslávských partyzánů v Dejvicích pomocí vyhrazených pruhů pro autobusy, což nyní ROPID prověřuje společně s městskou částí Praha 6. „Stejně tak bude nutné řešit dopravní obsluhu do Suchdola v budoucnu spolu s dalším nárůstem počtu studentů ČZU.“ [zdroj TZ vydaná ČZU a ROPIDem]

Nová zastávka

Aby se nestávalo, že studenti přetékají z ostrůvkového nástupiště, tak bylo rozhodnuto, že se prohodí nástupiště 107, 147 a 116 s nástupištěm do autobusů směrem na Prahu západ. To znamená, že od teď se bude nastupovat přímo z chodníku vedoucího od metra. Z mapky níže to jistě pochopíte. Hlavní je zvýšení bezpečnosti a provozuschopnosti. Což je určitě skvělý nápad.

Mapka nástupišť

Nové nástupiště směr Suchdol

Provoz během zkouškového období

Vzhledem ke sníženým cestovním nárokům bude od ledna 2013 do 10. února 2013 platit mírně omezený jízdní řád podobně jako v září 2012. Kdy budou jízdní řády k dispozici, zatím nevíme. Na stránkách DPP a ROPID jsou k dispozici zatím jen neupravené verze.

ROPID zvažuje ještě jednu alternativu a tou jsou dvojkloubové autobusy. Ano, čtete správně a tentokrát nevtipkujeme. Tyto autobusy opravdu existují a od ledna by měly být testovány na naší trase. Nepotvrzennou informací je, že testovaný autobus bude Van Hool AGG300, viz níže. 

Van Hool AGG300

Co je Van Hool AGG300 zač?

Dvoučlánkový autobus AGG 300 je dlouhý 24,785 m s možností 60 sedících cestujících z celkové kapacity až 180. Když jsme pro vás v článku „Vše, co jste nevěděli o jezdícím zázraku s číslem 107“ počítali množství studentů, které se nacpe do 107, tak při oficiální kapacitě 166 lidí jsme napočítali 180. Pokud tedy Van Hoola pořádně našlápneme, mohl by pojmout i 200 studentů naráz. Snad to motory zvládnou.

Autobus je poháněn motorem MAN D2866 LOH 360 HP nebo DAF PE 360 HP. Autobus nabízí několik plošinek pro invalidní vozíky či kočárky.

Další varianty?

Kromě zavedení tramvaje na Suchdol, které se nejspíše nikdo ze současných čtenářů nedočká (Podle nedávného článku), je ještě ve vzduchu další možnost. A tou je Mercedes-Benz CapaCity s jedním kloubem, délkou 19,4 m a kapacitou 193 lidí. Tento autobus se již dokonce na naší trati na začátku prosince testoval.

Mercedes-Benz CapaCity

Mercedes-Benz CapaCity na lince Dejvice Suchdol

Kontrolní otázka. Obtočí se tyhle dvacetimetrové žížaly kolem nového "kruháčku" pod kopcem?

Jaké autobusy nás budou vozit, se tedy ještě neví. Můžeme být zatím rádi za posílení současných spojů, které nám od nového semestru dovolí se v autobusu alespoň nadechnout. A od soboty už na pevnině, nikoli na ostrůvku.

Autoři: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

01. 06. 2017 0

Generace Bab

Číst více
28. 03. 2017 11

Tramvají na Suchdol? Sliby za 3,2 miliardy

Číst více
28. 03. 2017 11

Tramvají na Suchdol? Sliby za 3,2 miliardy

Číst více

Komentáře

Uživatel
Technický Honza
Technický Honza - 10 prosince, 2012 - 13:10

Obsluha Suchdola je velmi limitovaná a také bude až do chvíle vybudování plnohodnotné tramvajové tratě. Projektů je spousta, jenom je realizovat… Dvoukloubové autobusy jsou klukovským snem pánů z ROPIDu, avšak zde se zapomíná zejména na extrémní stoupání a (také/tím pádem) nepříznivé podmínky v zimě. Takovéto autobusy jsou určeny zejména pro provoz na linkách jezdících ve vyhrazených pruzích. Takže nezbývá, než čekat na TT a nebo se spokojit s tím, že občas se člověku podaří nastoupit až do x-tého busu a že se bude muset zejména v nájezdových špičkách mačkat (dle svého štěstí/neštěstí) na hezkého/ošklivého spoluzemědělce/spoluzemědělku. Výměna odjezdových pozic s příměstskými linkami je sice pěkná, ale problém neřeší. Nejhorší na všem je zúžení ul. Jugoslávských partyzánů, jehož důsledkem je prodloužení obratových časů o cca deset minut; o důvodech raději ani nemluvím, neboť by to nebylo slušné. Další věcí je nové dopravní řešení křižovatky Roztocká × Kamýcká, která se nyní stala maximálně záložním obratištěm v případě nesjízdnosti suchdolského kopce.

| 34
Prachy
Prachy - 10 prosince, 2012 - 20:47

Dovolím si ocitovat názor jednoho mého kamaráda: "Nedávno jsem to špičkové období pozoroval, funguje to tak, že: 1. autobus nátřesk, 2. plný, 3. poloprázdný, 4. sotva na sedačky..." Jelikož je to řidič na 359/116, tak má trochu přehled a já s ním souhlasím. Nechápu, proč se všichni studenti hrnou bezpodmínečně do toho prvního autobusu, který přijede. Já se rozhlédnu, vidím, že jsou na cestě další 2 - 3 107čky a v klidu se posadím v dalším spoji. Stačí jen chodit do školy s drobným předstihem (ca 10 minut) a cesta je relativně v pohodě.

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 prosince, 2012 - 15:34

Právě... chodit s předstihem... Já jsem obvykle ráda, když stíhám na čas. A to ať dělám, co dělám.

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 prosince, 2012 - 16:23

No, blbý je, když jako dneska je zima, Jugoslávka ucpaná a ani 3 autobusy by nezvládly nabrat všechny studenty... A já obvykle bývám ve škole půl hodiny před začátkem výuky a dnes jsem přišla stejně pozdě :D Chápu, že v méně vzácných případech je blbost studentů narvat se do jediného spoje. Když ale stojíte na zastávce a vidíte jak chodí další a další lidé, tak už jen z pudu sebezáchovy hledáte místo i v přeplněném autobusu místo jen potenciální možnosti, že ten další bude volnější.

| 41
Anonymní zemědělkyně
Anonymní zemědělkyně - 11 prosince, 2012 - 18:58

Souhlas, i v takzvaných "špičkách" jezdí na suchdol poloprázné autobusy... Ale v lidské povaze je holt si stěžovat :)

| 29
Anonym z OIKT
Anonym z OIKT - 11 prosince, 2012 - 20:22

Však také optimalizace od letního semestru spočívá v tom, že na začátky a konce výuk se to stáhne na min. možný int. 2 minuty a mimo výuku se autobusy uberou, čili pro ekonomy jízdní řád bude sledovat poptávkovou křivku ČZU s nabídkovou křivkou autobusů. Tímpádem oba extrémy kdy bus bude prázdný nebo naopak plný by se měli přiblížit bodu rovnováhy ;)

| 39
Technický Honza
Technický Honza - 12 prosince, 2012 - 16:36

Tahle věc se měla udělat již dávno, neboť jí lze realizovat bez dalších nákladů; stačí pouze vhodně přerozdělit vybírání bezpečnostních pauz řidiči – tedy upravit vozové jízdní řády. A je to v kompetenci DPP jakožto dopravce, nikoli ROPIDu jakožto objednavatele. Jednou z nevýhod, která se projeví v nákladech na provoz je, že na Dejvické není místo, kde by mohla po dobu sedel parkovat šejdrová pořadí a smyčka Suchdol na toto není vzhledem k lokaci vhodná. Mělo se přemýšlet před rušením odstavné plochy Suchdol, která byla pro celou obsluhu oblasti/univerzity ideální. Ale to je už osm let zpátky.

| 41
Prachy
Prachy - 12 prosince, 2012 - 19:37

Navic - smyckou na Suchdole se musi jeste propletat 359, coz je naprosta blbost... Psal jsem treba na ROPID, proc jezdi ze zastavky 107/147 i 116, ktera s provozem na Suchdol nema zadnou spojitost - lepsi by bylo, kdyby tam najizdela 359 (jedouci pres Suchdol), nebo alespon 160, kterou obcas vyuzivaji studenti FZP a FLD a i nekteri vyucujici... (podle mereni na mapy.cz je tahle cesta dokonce kratsi, nez ze 107čky) . Odpoved byla, ze se nametem budou zabyvat po provedeni prepravniho pruzkumu...

| 30
Agronom
Agronom - 11 prosince, 2012 - 21:30

Dneska ráno to bylo pěkně hustý do školy sem jel až 8 autobusem, vylezl sem z metra a ani sem nemusel chodit daleko, fronta studentů byla až k vestibulu metra. Samozřejmě mě paní cvičící neomluvila, udajně mám jezdit dřív, fakt super to abych vstával už ve 3 hodiny ráno. Stačí že sem z opačné strany Prahy, snažím se využít služeb MHD, ale když už je v metropoly tak málo aut budu asi jezdit autem.

| 35
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 prosince, 2012 - 10:38

Nebo s sebou tahat foťák a pořídit důkazní materiál :D Ale že to učitelka neuznala, když včera byla opravdu mimořádná událost ukazuje, jak se někteří učitelé nedokáží vcítit do studenta, který nebydlí na koleji. I učitel, co jsme ho měli v úterý nás všechny omluvil, sám šel pěšky z Dejvic.

| 35
sešblb
sešblb - 11 prosince, 2012 - 22:44

Vy si asi neuvědomujete, že na cestě do suchdola je dalších X zastávek...máte tu jen názory na to, jak to chodí na dejvické. Co mají říkat lidi na čínské či podbabě, těm můžou ujet 4 busy a jsou všechny plné. Takže názor, že 3. bus je poloprázdný, je fakt sra_ka. Čus

| 43
Prachy
Prachy - 12 prosince, 2012 - 19:28

Ja treba prijizdim do Dejvic tramvaji a taky bych mohl pohodlne a rychle prestupovat na Podbabe, ale protoze vim, jak byvaji autobusy v exponovane casy plne, vystoupim na Dejvicky a jdu tam. Treba dnes jsem ale jel z Podbaby v 10:20 (tedy tak, ze kdybych spechal, byl bych na fakulte 6-8 minut po zacatku vyuky) a v autobuse ani nikdo nestal, vsichni cestujici sedeli... No, chtel jsem ale rict, ze kdybych nastupoval na onech zastavkach, ktery zminujes, tak bych bud jel o neco driv (kdyz uz to mam tak blizko), nebo bych jel na Dejvickou...

| 42
8ndra
8ndra - 14 prosince, 2012 - 09:48

jenom přidám dva návrhy: upravit čas výuky jako na čvut, kde každá fakulta začíná výuku jinak (rozestupy asi 15 minut), to by možná pomohlo druhou věc jsem někde četl - zrušit tramvajovou zeleň a poslat autobusy z podbaby do dejvic po kolejích, ať nemusí stát ve frontě čtvrt hodiny. jen nápad, chápu, že je to situace mnohem složitější a od počítače je každej génius.

| 45
veve3.com
veve3.com - 24 prosince, 2012 - 15:24

Přesně s tou zelení mě to napadlo, když jsem poprvé cestou ze Suchdola uvízl v koloně. Jet po kolejích, nebylo by co řešit. Ale to by si asi někdo kdo o tom rozhoduje, musel touhle cestou projet :)

| 42
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 prosince, 2012 - 16:56

Jako absolventa Silniční a městské automobilové dopravy na TF mě učili, jak je výhodné používat MHD, jak se linky a cesty optimalizují, aby lidé byli šťastnější a spokojenější, aby planety déle vydržela apod.. Zklidňování dopravy, v čechách pochopili tak, že řidičům znepříjemníme jízdu co nejvíc a oni pak budou muset jezdit drahou, nepohodlnou a neosobním MHD. Já jsem problém s MHD vyřešil. Koupil jsem si auto a hle ono mě to vyšlo v mém případě dokonce výhodněji (při započítání úspory času i levněji a při započítání pohodlí jsem se k výsledku nedopočítal neboť to nebylo objektivní). Takže drazí studenti kolegové, spočtěte si všechny možné varianty a používejte tu nejlepší, pro mě je to auto!!

| 35
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 16 prosince, 2012 - 09:48

Ty jeden zlý automobilisto! Určitě zajíždíš na přechodech maminky s dětmi :D (dost ironie) Parkování na Suchdole bývalo také utrpení do doby než postavili nové parkoviště přes protesty (!) některých studentů. On je rozdíl dojíždět do školy 3 hodiny dle jízdních řádů nebo hodinu autem a ještě brát spolujezdce (takže to vyjde i levněji!) :) Ať si obrázek udělá každý sám ... řekl bych že problém je prostě v tom, že škola se co se počtu studentů příliš rozrostla a dopravní infrastruktura (MHD i parkoviště) jí nestačí. Bude-li to tímhle tempem pokračovat, nepomůže nám brzy ani případné prodloužení trasy metra ... :-D

| 30

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙