Kafe? Kafe... aneb Tonda Blaník na ČZU

28. 04. 2015 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V rámci zábavné stand-up show Na Stojáka k nám dorazil představitel Tondy Blaníka Marek Daniel. Neváhali jsme a udělali jsme s ním krátký rozhovor.

Už třetí sezónu nám Tonda Blaník objasňuje dění v politice a dokazuje nám svou moc, schopností spoustu těchto věcí ovlivňovat. A není to jenom Tonda, v minulosti představitel Václava Havla, zahrál si ve filmech jako je Kolja, Doblba, Tmavomodrý svět... A přesto se do popředí dostal až díky několika krátkým satirickým videům z prostředí české politiky.

Kdo neviděl, měl by se ještě před přečtením tohoto rozhovoru podívat na alespoň jeden díl, ale musíte mi slíbit, že se po zkouknutí všech dílů (jinak to totiž nemůže dopadnout) vrátíte sem a dočtete si tento rozhovor.

Co jsi studoval Marku?

Bio zpovídaného

Jméno: Marek Daniel

Povolání: herec

Krátký životopis: Marek vystudoval JAMU v oboru činohra, už od mládí se uplatňoval ve velkých filmech i ve velkých divadelních rolích. Dnes se proslavil jako představitel Tondy Blaníka v satirickém seriálu Kancelář Blaník.

Já jsem studoval dřevařskou průmyslovku a potom JAMU. 

Primární pro mě bylo nejít na vojnu a případně jít s kamarádama do lesa jako dřevorubec. Buďto na vejšku, anebo do lesa.

A jak si tedy skončil na JAMU?

Táta tehdy koupil noviny a tam bylo, že se vypisuje další termín přijímacích zkoušek a ať to zkusím. Tak jsem to zkusil a ono to vyšlo. On můj táta byl loutkař, takže jsem dva roky studoval loutkaře a pak až jsem přestoupil na činohru.

Top komentář
28 dubna, 2015 - 20:56 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Díky za point, přehlédl jsem to.

Pro člověka divadla neznalého ses dostal do popředí až v posledních letech v Kanceláři Blaník, jaké na to jsou reakce?

Ty reakce jsou dobré, ono to prostě nějakým způsobem ty lidi posiluje a zároveň je to podaný humornou formou. 

Chtěl jsi rýt do politiky nebo ses k tomu dostal náhodou?

Asi primárně ne, ale k tématům ve společnosti jsem se vždycky vyjadřovat chtěl, a to jsme dělali už dřív tady v Na Stojáka. Ale vždycky jsem tu potřebu tak trochu měl a chtěl jsem poukazovat na věci, co mě s****.

Věříš, že to takhle v té politice opravdu funguje?

Vůbec nevím, ale podle těch reakcí na tom asi něco bude. A jak jinak by to vlastně mohlo fungovat. Řeknu takový případ, když jsem studoval roli Havla, tak jsem měl možnost poslouchat faktické setkání komunistů s OF a najednou zjistíte, že to je taky normální povídání a že se tam u těch stolů, kde se to peče, neděje nic moc extra než, že se lidi baví. Stačí se podívat na pár kauz např. Dalíka, jak mezi sebou komunikujou, ale nejsou to jenom lobbisti, děláme to všichni, dělám to i já.

Kancelář Blaník si prošla malou kauzou ohledně TýTý, co na to říkáš?

Tak to šlo kolem mě. Oni se podle mě zachovali nesporně podle pravidel a byla otázka času, kdy to budou muset změnit, protože internetová televize bude mít jenom a jenom větší sílu. 

Já jenom vím, že to tam kluci dali naschvál, aby to vyvolalo nějakou reakci a ono to tu reakci vyvolalo. A to je dobře, protože se zkostnatělý novinářský média dozvěděla o internetu a začala ho brát v potaz. A ono je to úplně jedno, jestli se něco vytváří do televize nebo na internet, ten vznik je stejnej, jsou tam režiséři, dramaturgové, scénáristi…

Chtěl bys, aby se Kancelář vysílala v normální televizi?

To je těžká otázka. Záleží do jaký míry by to cenzurovala.

Pochopili by lidi, že to není realita, ale pouze seriál?

Na to se dá upozornit všema možnýma způsobama. Ale v čem je podstata humoru? Podstata některého humoru je v tom, že si ti lidi myslí, že je to vážně. V čem byla podstata toho, jak nějaká ta skupina udělala ten výbuch? V čem byla podstata toho vtipu? Aby si někdo řekl, ty vole, tam bouchla bomba. Takže to je otázka na dramaturgy těch různých televizí. Já si myslím, že je to správně, když tomu uvěří. A pak zjistí, že to tak není a říkají si: „Jo tak ona to byla prdel, no tak to jo.“ Takže my se snažíme, aby to vypadalo reálně, ale jsou tam momenty, kdy poznáš, že to pravda není. 

Na jak dlouho vidíš životnost Kanceláře Blaník, je to totiž vlastně nevyčerpatelné téma.

No doděláme určitě teď třetí sérii a já doufám, že se pak vrátí kmenový režisér Najbrt, který to teď kvůli pracovnímu vytížení nedělá, jenom nám pomáhá. No a buď budeme točit 4. sérii a nebo se posuneme dál v tomhle tématu. Ono je to totiž dost náročné.

Takže máte v zásobě další podobnou věc? 

Ani ne tak další věc, spíš jinou formu, ale jaká bude pravda, to ještě nevíme. Možná se dozvíme, že to funguje jenom v tomhle formátu šestiminutového videa na internetu. 

A už jenom naší specialitku, jaký máš názor na klecový chov drůbeže?

Špatnej. No tak mají málo prostoru na chození. A žádný chov ve stísněným prostoru není dobrý.

Co bys vzkázal studentům ČZU?

Ať jdou do p*****! (smích)

Tak tohle byl v krátkosti Marek Daniel, který nám posléze předvedl velkou show při svých výstupech. Ukázal nám vlastně i víc, než by většina z nás chtěla vidět. Pokud byste chtěli Marka Daniela někdy vidět naživo, musíte se vypravit do divadla, například na činohru Podivný případ se psem a nebo mít štěstí a přijet na vystoupení Na Stojáka, kde bude vystupovat.

Autoři: Martin Novák Foto: Filip Soukup
Pohledem autora

<p>Na rozhovor jsme neměli moc času, ale i po té chvilce bylo poznat, že Marek je plný optimismu a má kladný přístup k životu. Bál jsem se, že na mě bude křičet jako na své zaměstnance v Blaníku, ale to se naštěstí nestalo a byl to příjemný rozhovor.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

04. 12. 2019 3

Kde všude jsme sehnali kafe po 16. hodině a bylo to ještě kafe?

Číst více
24. 10. 2016 2

Na mušce redaktora: nová kantýna PEF

Číst více
20. 04. 2013 3

Velký test kávy na ČZU: Automaty

Číst více

Komentáře

Uživatel
Adam
Adam - 28 dubna, 2015 - 20:43

Příště prosím o vyhvězdičkování vulgarit, kromě toho, že to něco vypovídá o zpovídaném to hlavně nesluší článku.

| 141
MN
MN - 28 dubna, 2015 - 20:56

Díky za point, přehlédl jsem to.

| 149

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙