Velký test kávy na ČZU: Automaty
V minulém díle jsme se věnovali espressům, seznam vítězů a poražených společně s reportáží z kurzu degustace kávy ve Starbucks si můžete prohlédnout zde.
Ačkoli víme, že káva se hodnotí bez cukru, bez mléka a nerozpustná, rozhodli jsme se otestovat kromě espress i nabízené kávy z automatu. Samozřejmě testované subjekty nebudeme hodnotit jako espresso, ale budeme je brát jako ochucený kávový nápoj složený z několika surovin, jako jsou instantní káva, mléko, smetana, čokoláda, bílá čokoláda a další.
Automaty na ČZU
Automaty na ČZU provozuje firma DELIKOMAT s.r.o., která nabízí dvě skupiny nápojů:
malé 0,2 l v plastovém kelímku cca za 9 Kč,
velké 0,3 l v papírovém kelímku s víčkem (coffee to go) za 16 Kč.
Naprostá většina zákazníků dává přednost větší kávě v praktičtějším kelímku, díky kterému je bolest ruky způsobená spálením snesitelnější a díky víčku se o svůj lahodný nápoj nemusí bát ani v davu zemědělců, kterým byly zrušeny subvence.
Proto jsme se rozhodli ochutnat všechny velké kávové nápoje ze skupiny coffee to go.
Malé nápoje jsou deklarovány jako stejné, jediný rozdíl by tedy měl být v balení a množství, poměr surovin by měl být stejný. To jsme se rozhodli ověřit koupí dvou malých káv pro porovnání s většími šampiony.
Jak dopadly?
ráda bych vyzkoušela kompostovatelné jednorázové kelímky do automatů, ale to by je pak každý musel třídit do košů na bioodpad... :) To není tak složité, ne? proč? projekt SPOLU na ČZU, diplomová práce Posouzení dopadu různých obalů na životní prostředí, baví mě to!
Vlastní hodnocení
Za automat, který bude mít tu čest připravit testované nápoje, byl z řad dobrovolníků zvolen průměrný exemplář na FAPPZ.
Ke zdárnému a rychlému transportu hotové kávy na místo vhodné k focení a degustaci byl redaktorem „vypůjčen“ (a po ukončení degustace vrácen) jídelní tác z menzy, poté co fotograf tento úkol z jím udaných etických a morálních důvodů odmítl.
Při volení kávy jsme vždy nastavili požadované množství cukru na nula, aby měly všechny nápoje shodné podmínky a nemohly namítat nekalou soutěž.
Díky technologické vyspělosti naší univerzity a dodavatele automatů jsme mohli platit bezhotovostně a bezkontaktně ISICem přes UEP, což redaktorovi ušetřilo potupné žadonění o rozměnění drobných v blízkém bufetu, poté co v minulém článku nazval jím prodávané espresso blátem.
COFFEE TO GO 0,3l — 16 Kč
1) Velká černá káva
Vůně: kouřová, kyselá
Sladkost: vůbec
Kyselost: hodně
Plnost: nižší až střední
Chuť: nejvíce podobná espressu, ale slabší, velmi kyselá a méně aromatická, žádná dominantní chuť
2) Velká bílá káva
Vůně: po pšenici, po mléku
Sladkost: velmi málo
Kyselost: velmi nízká
Plnost: vyšší
Chuť: Velmi mléčná, tučná (po smetaně), ale méně aromatická, káva nebyla příliš cítit. Náznak pšenice — melty.
3) Mléčná káva
Vůně: mléko
Sladkost: sladší
Kyselost: nižší
Plnost: vyšší
Chuť: Ještě více mléčná než Velká bílá káva, jemnější a je aromatičtější a více hořká.
4) Čokoládová káva
Vůně: čokoláda, oříšky
Sladkost: více sladká
Kyselost: velmi nízká
Plnost: nižší
Chuť: Kombinace kávy a čokolády nic moc, čokoládová chuť je spíše po levných polských mikuláších z nekvalitních surovin.
5) Latté machiato
Vůně: mléčná, nasládlá
Sladkost: velmi sladká
Kyselost: nižší
Plnost: vyšší
Chuť: Připomíná slazené mlíčko v hliníkové tubě (Piknik). Zato pěna byla nejbohatší, stejně jako vůně a aroma, bohužel v pozadí kvůli přílišnému množství cukru.
6) Vídeňská melange
Vůně: mléčná, sladká
Sladkost: sladší
Kyselost: nižší
Plnost: vyšší, aromatičtější
Chuť: Velmi dobrá káva. Aromatičtější a mléčnější než Velká bílá, ale zase méně než Mléčná. Vyvážený poměr kávy a mléka, není tolik „tučná — smetanová“.
7) Cappuccino
Vůně: slabší, příliš nevoní
Sladkost: velmi sladká
Kyselost: nižší až střední
Plnost: vyšší
Chuť: Hodně mléčná, trochu hořká a více kyselá než předchozí mléčné kávy.
8) Moccaccino
Vůně: nasládlá, čokoláda
Sladkost: velmi sladká
Kyselost: velmi nízká
Plnost: vyšší
Chuť: S čokoládovým nádechem, středně mléčná. Káva méně silná.
9) Café+co
Vůně: oříšková, čokoládová, velmi aromatická
Sladkost: velmi sladká
Kyselost: nižší
Plnost: nízká, v puse zůstává pouze cukr
Chuť: S chemickým nádechem ořechů, lehce čokoládová s kousky čokolády na pěně (pracovní název Dalmatin), nejsladší ze všech.
10) Cappuccino de luxe
Vůně: oříšky
Sladkost: velmi sladká
Kyselost: střední až vyšší
Plnost: střední
Chuť: Ovoněné cappuccino, avšak uměle, je cítit chemická pachuť.
Malé kávy pro srovnání: 0,2l — 9 Kč
11) Malá černá káva
Vůně: kouřová, kyselá
Sladkost: vůbec
Kyselost: trochu méně než velká
Plnost: nižší až střední
Chuť: Stejná jako velká. Asi proto že jí bylo méně, byla i méně kyselá.
12) Cappuccino malé
Vůně: slabší, příliš nevoní
Sladkost: trošku méně než velké
Kyselost: nižší až střední
Plnost: vyšší
Chuť: Stejná jako u velkého, jen maličko míň mléčná a trochu sladší.
Závěrečné zhodnocení
Na konkrétní doporučení/nedoporučení kávy si tentokrát netroufáme. Záleží totiž na chuti každého z nás a vjemu cukru, hořkosti a příchutí. Bližší hodocení každé kávy najdete výše, stejně jako obsah cukru.
Jak jsme zjistili, malé a velké kávy mají stejné složení, ale poměr se může lehce lišit. To se v praxi může projevovat rozdílným obsahem cukru a trochu jinou kyselostí.
Co se týče Černé kávy bez mléka, místo ní rozhodně navrhujeme jako alternativu Espresso v některém z v minulém článku námi doporučovaném podniku. Cenový rozdíl není vysoký a chuťově je to rozhodně poznat.
Ostatní kávy, i přes volbu bez cukru, byly většinou velmi sladké, některé i přeslazené. Záleží na osobních preferencích každého.
V bufetech a kafeteriích máte možnost si do epressa přidat cukr a mlíčko dle vlastní libosti, většinou oboje nabízeno zdarma. Cena je však o něco vyšší, stejně jako doba, za kterou jste obslouženi.
Automat vás zase nepotěší vlídným úsměvem či vlídným výstřihem slečny prodavačky.
Pokud tedy máte rádi kávové ochucené a sladké nápoje a spěcháte na přednášku, co začala již před několika minutami, automat je jasnou volbu. Pokud máte chuť na silnější zážitek a nemáte zrovna poslední týden před výplatou, kdy žijete o chlebu s hořčicí, rozhodně stojí za to, jít do Espressa.
Za pomoc s ochutnáváním děkujeme Markétě Macháčové a Marii Soudné.
Fair Trade instantní káva v automatech FTZ?
V první části našeho hodnocení kávy na ČZU jsme vás informovali o „Akční skupině Fair Trade“ při Fakultě tropického zemědělství snažící se dostat kávu a další produkty s tímto certifikátem i na naši univerzitu. Nejnovější počin skupiny spočívá v oficiálních snahách o povolení nabídky Fair Trade kávy v nápojových automatech v areálu ČZU. (Podotýkáme, že firma DELIKOMAT s.r.o., která automaty provozuje, ji v nabídce má, ale při původním výběru prodávaných nápojů nebyla Fair Trade káva objednána.). Kvestor v prvním kole jednání Fair Trade kávu povolil v automatech, které se nacházejí v nové budově Fakulty tropického zemědělství T(respektive budou se nacházet od začátku nového akademického roku, tj. října 2013). V druhé řadě proběhne v nejbližší době jednání na úrovni kolegia rektora o dalším možném umístění Fair Trade kávy i do ostatních automatů na půdě univerzity. Vývoj jednání a aktivity skupiny můžete sledovat na Facebooku zadáním „Be Fair na ČZU“.
.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Skvělý test! Ještě čokoládu... :)
Zajímalo by mě, jestli někdo netuší nějaký recept na café+co (číslo 9). Pro mě osobně topový kafčo, akorát si ho můžu dát leda tak v práci. :(
ráda bych vyzkoušela kompostovatelné jednorázové kelímky do automatů, ale to by je pak každý musel třídit do košů na bioodpad... :) To není tak složité, ne? proč? projekt SPOLU na ČZU, diplomová práce Posouzení dopadu různých obalů na životní prostředí, baví mě to!