Kolejní Silvestr
Nic se nevyrovná oslavě Nového roku na horské chatě s kupou sněhu, nádherným ohňostrojem a skvělou partou lidí. To by si přál asi každý, ale někteří z nás budou i poslední den v roce na kolejích. Než se rozjede pořádná párty někde v centru, chce to menší rozjezd v (ne)pohodlí kolejí. I ten se dá ale zpříjemnit dobrým jídlem!
Po prvním (celkem úspěšném) dílu kolejního vaření si pro Vás Bára Švestka, tentorát s asistencí naší skvělé Majdice Borkové a úžasné Verunky Kysilkové, připravila pár jednoduchých předkrmů, které určitě moc dobře znáte, ale není na škodu si je připomenout a třeba načerpat další inspiraci.
Aby nám šlo vaření od ruky a s trochou humoru, uděláme si jako první na posilnění SVAŘÁK!
Svařák neodmyslitelně nepatří jen k Vánocům, ale k celé zimě. Proto je ideální na navození atmosféry i na pochmurných kolejních chodbách.
Připravíme si:
- cca 250-300 ml vody
- lahev červeného vína
- pomeranč
- citron
- celou skořici
- badián nebo hřebíček
- cukr (nejlépe krystal)
Do hrnce si dáme vodu, do které přidáme pár plátků pomeranče, citronu, asi 3 celé skořice a celý badián nebo hřebíček. Množství určujeme podle toho, jakou to má chytit chuť, tedy jestli chceme svařák spíš ovocný, skořicový nebo kořeněný. Všechno vaříme dohromady a pomalu promícháváme, dokud ovoce nepustí šťávu (cca 10 minut). Když se voda vaří, stáhneme plotýnku a nalijeme do směsi lahev vína. Celé to necháme už jenom dostatečně prohřát. NESMÍ SE TO ZAČÍT VAŘIT! Var by nám totiž z vína odpařil všechen alkohol. Hotový svařák už jenom dochutíme cukrem, přecedíme do hrníčku a ozdobíme plátkem citronu nebo pomeranče. :)
Pomazánky na kanapky
Chlebíčky nebo jednohubky k oslavě stoprocentně patří! Ovšem jenom veka namazaná máslem se šunkou a sýrem není moc vábná. Proto tu je postup na dvě rychlé a mega jednoduché pomazánky.
Česnekovo-sýrová:
- česnek
- strouhaný sýr
- majolka
- sůl
- (lučina)
Do misky si utřeme pár stroužků česneku, podle toho, jak moc se chceme ten večer líbat nebo ne. Přidáme majolku a strouhaný sýr a všechno spolu promícháme. Kdyby se nám nelíbila konzistence hmoty, nebo byste to chtěli trochu zjemnit, přidejte lučinu. Poté už jenom dosolíme a tadá, ani ne za 5 minut máte pomazánku! :)
Rybí/tuňáková:
- dvě plechovky šprotů nebo tuňáka (může být i jiná rybka v konzervě)
- cibule
- máslo nebo rama
- tavený sýr
- hořčice
- sůl, pepř
- podle chuti kyselé okurky
Když už máme přidanou i rybu, dáme tam přibližně 4-5 trojúhelníčků taveňáku. Podle toho, jakou chceme mít konzistenci. Dále přidáme už jen lžičku másla nebo ramy, lžičku hořčice a pak sůl a pepř podle chuti. Všechno to dohromady nakonec utřeme, aby nám vznikla hmota mazatelná na chleba.
Kdo má rád kyselé okurky, může si tam jednu menší okurku nastrouhat na chuť. Pomazánka je pak trošku kyselejší a výraznější.
Mně osobně pomazánka chutná nejvíc na čerstvém chlebu, ale chápu, že na oslavu se moc nehodí, proto doporučuji světlé pečivo (bagetku, rohlíky..), čím křupavější, tím chutnější! Tento recept není tak jednoduchý a rychlý jako předchozí, ale není to hodinové vaření a účel to splní!
Pizza šneci
Budeme potřebovat:
- listové těsto
- kečup
- pizza koření
- přísady do náplně dle chuti
- strouhaný sýr
- vajíčko
Vyválené listové těsto si potřeme kečupem (u krajů si ale nechte tak centimetr a půl nenamazaný). Na kečup začneme pokládat suroviny jaké jen chceme. Abyste nedopadli jako pejsek s kočičkou, mé osvědčené kombinace jsou: sýr/šunka/rajče/salám, /slanina/niva/špenát/, pikantní salám/paprika/sýr, eidam/niva/mozzarela/rajčata. Inu v chuti a ve fantazii se meze nekladou. Pak už to jen posypeme pizza kořením (nebo grilovacím) a začneme rolovat.
Postup je jako u štrúdlu. Musíme dát hlavně pozor, aby nám náplň nevypadla a nevyjela! Proto jsme ji nepokládaly až ke krajům. Přehneme nejprve jednu delší stranu, potom oba kratší kraje a pak už jenom dorolujeme jako roládu. Ostrým nožem si štrúdl rozkrájíme na malá kolečka, která poklademe na pečící papír. Potřeme z vrchu rozmíchaným vajíčkem a posypeme strouhaným sýrem. Teď už je jen dáme péct do vyhřáté troby přibližne na 10-13 minut podle dané trouby. Hotoví šneci by měli být upečení hezky do zlatova a sýr by neměl být spálený.
Šneky asi opravdu známe úplně všichni, ale je to klasika, je to rychlé a efektní!
Doufáme, že jste se nechali inspirovat naším kolejním pohoštěním na párty. Všechno jsme "vařili" ve VIP kuchyňce ve 4. patře BCD, kde je k dispozici i nádobí.
My doufáme, že si Silvestr užijete, ať už budete kdekoliv a s kýmkoliv a že do nového roku vykročíte pravou nohou! Přejeme Vám jen to nejlepší a dobrou chuť!
PS: Novoroční česnečku na kocovinu si necháme na příště, ať se máte na co těšit.