RYCHLE, LEVNĚ, HLAVNĚ HODNĚ! aneb Vaření v kolejních podmínkách
Ale co jiného si navařit na koleji, aby nám na to stačily dvě fungující plotýnky ve společné kuchyni? Přesně z tohoto důvodu si pro Vás, po vzoru Ládi Hrušky nebo Jirky Babici, připravila Bára Švestka rychlé jídlo, které koresponduje se studentským rozpočtem a zasytí i studentův hlad.
Základem všeho je mít dostatek surovin a náčiní. Pro začátek, nebojte se být jako ostatní a jděte si do menzy pro ten tác. Je velice praktický. Nemusíte běhat sem a tam, protože, ruku na srdce, nejste chobotnice a to, že si dáte věci pod bradu a do podpaží, to zavání buď velkou ránou, nebo znehodnocením jídla, a to přeci nechceme. U vchodu do menzy přeci nikdo není a oni jich tam mají dost. Je to přeci pro studenty. Podobně se dají obstarávat i příbory, ale ty snad máme každý alespoň jeden svůj. Dále budete potřebovat hrnec, pánev, něco, čím budete míchat (nejlépe vařečku nebo lžíci), nůž (ne příborový), prkénko, abyste nemuseli pokládat jídlo na kuchyňskou linku.
Suroviny jsou zvoleny tak, abyste je lehce našli ve svých zásobách, nebo se daly snadno koupit. Nemusíte ani do Kauflandu, vše se dá obstarat u zastávky.
Rajčatové pochutnání
Budete potřebovat:
- cibuli
- kuřecí maso (nejlépe prsa, u řezníka jsou často ve slevě)
- česnek
- těstoviny
- rajčatový protlak
- rajčata
- olej
- sůl a pepř
- sladkou a pálivou papriku
- bazalku
- sýr
Cena: <200 Kč
Začneme tím, že si zapneme plotýnky co nejvíc to jde, protože roztopit je, to nám zabere nejvíce času. Do hrnce si nalijeme vodu na těstoviny a až začne vařit (můžeme popohnat rychlovarnou konvicí), osolíme ji, přidáme lžíci oleje a dáme vařit těstoviny. U těstovin nezáleží na tvaru, všechny chutnají stejně. Vezměte to, co máte, nebo seženete ve slevě.
Mezitím si nakrájíme cibulku, na pánev nalijeme potřebné množství oleje (podle kvality doma ukradené pánve) a osmahneme cibulku. V této fázi už můžeme ztlumit plotýnku, aby se nám cibule neuškvařila. Maso si nakrájíme na kostičky a přidáme ke zlatavé cibulce.
Na pánvi osolíme, opepříme a podle chuti přidáme papriku. Během práce hlídáme, aby nám nepřetekly těstoviny. Až se maso zatáhne (zbělá a trošku se zmenší), přidáme rajčatový protlak a pořádně promícháme.
Až nám to začne bublat, přidáme trochu vody, abychom protlak zředili a necháme společně vařit, dokud maso nebude hotové i uvnitř. Přibližně v polovině celého procesu přidáme do pánve i nakrájená rajčata, aby se nám lehce uvařila, ale zároveň nebyla úplně na kaši. Podle chuti můžeme přidat třeba kukuřici, nebo jiné dobroty. Jen pozor, abyste nedopadli jako pejsek s kočičkou.
Během vaření omáčky si slijeme hotové těstoviny. Když během toho uslyšíte divné rány, je to odpad, který nezvládá tu horkou vodu, proto pusťte trochu studené a bouchání přestane. Těstoviny nebudou přilepené, právě díky přidanému oleji. Pouze upozornění - nevařte těstoviny úplně do měkka, sundejte je tak minutku předem. Na konci je dáme do pánve s omáčkou a potom by už byly rozvařené, čili „na kaši“.
Přejdeme ke konečné fázi, do hotové omáčky přidáme bazalku a těstoviny a vše pořádně promícháme. Tadá, po čtvrthodince je oběd hotov a můžete podávat! Navrch si jen nasypte trochu sýra dle chuti a to by v tom byl čert, abyste se pořádně nenajedli a nezbylo Vám ještě k večeři nebo na druhý den. Jídlo se dá totiž bez problému ohřívat i v mikrovlnce. My jsme celé jídlo uvařili ani ne za 200,- a máme z toho 4 porce. Za to byste se nenajedli ani v menze a co si budeme povídat, ty fronty taky nejsou nic moc. U vaření se můžete bez problému seznámit s ostatními strávníky, ale to už necháme zcela na Vás. Na následné mytí nádobí si také můžete přizvat výpomoc, to bývá totiž na celém vaření to nejobtížnější. I tomu se dá ale předejít, plastovým/papírovým nádobím, které levně koupíte v každém lepším obchodě. To ale nedoporučujeme dávat do mikrovlnky, aby to nedopadlo jako v nechvalně známé scéně Pelíšků.
Inu, my Vám přejeme úspěšné vaření a ať Vám čvachtá! :)