Líná generace? Bejvávalo…

08. 11. 2018 12 {{ articleTotalLikes }} Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Taky už jste to někdy zažili? Sedíte v metru nebo tramvaji, v uších sluchátka, v dlani mobil či tablet, ať už s hrou na odreagování nebo rozepsaným mailem určeným vašemu zaměstnavateli nebo učiteli ze školy… A náhle vás ze zamyšlení vyruší rozzlobené hlasy. „Tady paní si chce sednout! Tak snad ji laskavě pustíte, ne?“

V hlavě vám víří tisíce myšlenek a zatímco jedete ze školy do práce, nebo z práce do školy, nebo výjimečně domů (ovšem ze školy nebo z práce), přemýšlíte, jak následující den vzít za kolegu ranní směnu, když máte zároveň přednášku ve škole, kterou jste už minule vynechali a taky byste měli konečně začít psát tu seminární práci… A náhle vám někdo málem vyrve sluchátko z ucha. „To jste vy mladí už úplně slepí a hluchý?“ Zmateně se omlouváte a pouštíte babku o holi na své místo, zatímco pár lidí kolem pokračuje v tichém brblání a lamentování: ,,Ta dnešní generace pořád jen kouká do mobilů a nevnímá svět! Hlavně, že má špunty v uších! Líní jsou, rozmazlení, starýho člověka si nevšimnou, ničeho si nevážej! Hrůza, kam ten svět spěje…“

Ale vy už je neposloucháte. Protože dál přemýšlíte, jak skloubit zítřejší směnu s přednáškou a kdy se pustíte do psaní té seminárky… Nemáte sílu ani čas někomu vysvětlovat, že jestli vám nějaká vlastnost rozhodně chybí, tak je to právě lenost.

Kde vzniká to nedorozumění? Vzájemné nepochopení? Předsudky vůči naší generaci? Proč se na mileniály, tedy lidi narozené mezi lety 1980 až 2000, zvané taky jako generace Y, většina starších ročníků dívá tak nesouhlasně a pochybovačně?

Můžeme toho dělat tolik, až sami nevíme, co vlastně chceme. A tak neustále zkoušíme a hledáme.

Samozřejmě, jedním z důvodů je určitě fakt, že většině věcí, se kterými si ,,my mladí“ bez problémů tykáme, oni nerozumí. Internet, sociální sítě, chytré telefony, všelijaké technické vymoženosti… Starší generace je mnohdy tak dobře neovládají, a tudíž jim ani nedůvěřují. Tím rozhodně nechci házet všechny do jednoho pytle, ani mladé, ani starší lidi, výjimky se najdou vždy a všude. Zároveň ruku v ruce se všemi těmito vynálezy techniky jde i nepřeberné množství možností, které máme k dispozici. V dnešní zrychlené a uspěchané době jsou pro nás často ulehčením každodenního života. Nakupujeme po internetu, platíme online, všechno řešíme online, my jsme online… Pořád, ve dne v noci, o víkendu, na dovolené… Vážně je to pro nás ulehčení? Tady se nabízí otázka, jestli ti „brblající dědečkové a babičky z tramvají“ nemají přeci jen v něčem pravdu. Akorát, že nejde o tvrzení, že jsme líní, ale vlastně o pravý opak; nepřeháníme to občas trochu?

Máme opravdu nekonečně mnoho možností. Široký výběr naprosto ve všech oblastech. Co budeme studovat, kde budeme studovat, kde budeme pracovat, na čem se budeme podílet, kam vycestujeme, kde budeme žít. Naše generace může v podstatě cokoliv. Můžeme dělat věci, o kterých si naši prarodiče, často i rodiče mohli nechat jen zdát. Ale tato svoboda je často doprovázena i určitou ztraceností a bezradností. Můžeme toho dělat tolik, až sami nevíme, co vlastně chceme, co je pro nás nejlepší volba. A tak neustále zkoušíme a hledáme.


Někteří se věnují i činnostem zcela dobrovolným a neziskovým, často prostě proto, že mohou.

Nic není zadarmo, což si mladí lidé dobře uvědomují, a tak neváhají svůj čas věnovat mimo studia a vzdělávání i práci. Ovšem ne jen tak ledajaké. Málokdo se dnes spokojí s trávením času nezajímavou a nenaplňující činností, vykonávanou čistě za jediným účelem, totiž vyděláním si nějaké té koruny. Mileniálové jsou velmi ambiciózní a mají nemalé cíle. Touží podílet se na velkých projektech, zakládat projekty vlastní, neustále se rozvíjet, dělat něco, co je bude bavit, v čem uvidí smysl, co je bude posouvat dál. A to je fakt, ke kterému musí v dnešní době přihlížet i zaměstnavatelé. Musí mít co nabídnout, dokázat zaujmout, nadchnout. Protože pokud se tak nestane, dnes téměř nikdo z mladých lidí nemá problém dát výpověď, jednoduše odejít a zkusit jinou práci. A jinou. A další. Dokud nenarazí na to, co mu vyhovuje. Výše platu je přitom jen jedním z kritérií výběru, často ne hlavním.

Jak uvádí jeden z mnoha článků na téma mileniálové, publikovaný na internetu v dubnu letošního roku: „Svým vstupem na pracovní trh začali mileniálové bourat dosud zaběhnuté modely a představy o pracovních návycích. Nové technologie, smartphony, tablety a samozřejmě sociální sítě, to vše jim dalo velké množství svobody, kterou nyní vyžadují i při své práci.

(Zdroj: https://www.hrnews.cz)


Dalším velmi častým jevem je pak skutečnost, že máme prací několik. Opravdu, dnes už to není nic výjimečného, potkat člověka, který studuje, chodí do jedné práce a ještě do druhé práce (sama jsem takovým člověkem jednoho času byla). A aby toho nebylo málo, někteří se věnují, často v prostředí školy či univerzity, i činnostem zcela dobrovolným a neziskovým, jako jsou studentské spolky, charitativní akce apod. Nejen proto, že tak tráví čas se svými přáteli a mají možnost vytvářet různé projekty, ale často prostě proto, že mohou.

Ale i přes to všechno, mileniálové kladou velký důraz i na to, aby jim zbyl nějaký volný čas, který mohou věnovat zábavě, rodině, přátelům, nebo prostě sami sobě. Opět nemůžeme samozřejmě mluvit za všechny. Ale přiznejme si, že kavárny, party, koncerty, večírky, oslavy, výlety, cestování a mnoho dalších akcí v našich životech také nechybí. Pak už se nabízí jen jedna otázka: jak to všechno stíháme?

Přeci jen i náš den má pouze běžných 24 hodin, nemáme žádné zvýhodnění oproti zbytku populace. Ať už je odpověď pro každého z nás jakákoliv, kouzlo zcela jistě netkví v tom, že by naše generace byla líná. Možná holt jen občas pro samé povinnosti a starosti přehlídneme babičku v tramvaji… ale zase zvládáme celkem obstojně přežívat (a užívat si) v dnešním rychlém a moderním světě, kde včera už bylo pozdě a kde dnešní batolata umí s mobilem pomalu lépe než my. Co se asi za takových dvacet let bude říkat o jejich generaci? A budou to mít v něčem lehčí než my dnes, nebo naopak ještě těžší?

A co si o generaci mileniálů myslíte vy? 

Mrkni taky na tohle

27. 02. 2019 20 1

Rektor: Důležití jsou lidé, jen budovy nestačí

Číst více
04. 12. 2012 9 1

Jak získat vysněné téma bakalářské práce?

Číst více
08. 06. 2020 0 4

Cesta stála za to, objevili jsme únětické zlato!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP