Jak získat vysněné téma bakalářské práce?

04. 12. 2012 9 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Před pár dny se mi ozvala kamarádka, jestli bych jí nemohla poradit, jak to chodí na konkurzu při volbě BP. Zahrnula mě řadou zvídavých dotazů, na které může nejlépe odpovědět jedině člověk, který už si touto cestou za vysněným tématem v minulosti prošel. Rozhodli jsme se proto objasnit a poodhalit některé záhady a zapeklitosti, které vás, studenty 2. ročníků mohou během následujících týdnů potkat. Volba témat pro 2. ročníky bakalářského studia bude probíhat 3.-21. 12. 2012. Po měsíci usilovného pátrání po tom pravém tématu konečně nastal okamžik pravdy. Ale jak takový konkurz probíhá? Na co se dobře připravit a kde získat informace?

V první řadě bych ráda varovala ty, jež si vybrali jedno nebo více témat na katedře, která se na první pohled k oboru, který studujete nehodí. Věřte mi, že to není to pravé ořechové a komise u obhajoby vás za to rozhodně nepochválí. Pokud máte pochybnosti, ujistěte se na konkurzu, zda-li je pro vás téma vhodné či nikoliv.

Jak se na konkurz přihlašuje?

http://badis.czu.cz

Přihlášení na konkurz není žádná věda, v Badisu se pravděpodobně již perfektně orientujete, základní pokyny jste si přečetli pro jistotu hned několikrát, témata projeli nesčetněkrát. Tohle zvládnete levou zadní! 

Jste přihlášeni na konkurz k někomu, koho neznáte a koho jste nikdy neviděli? Určitě stojí za to zjistit si alespoň pár základních informací, abyste se nedostali do nějaké nepříjemné situace. Například pokud nebudete vědět, jakým titulem oslovit vašeho potencionálního vedoucího práce. A oslovit někoho titulem pane profesore, když dotyčný profesorem není, je prostě trapas (tuto zapeklitost pochopíte zde).

Pokud vás neuspokojily informace na stránkách univerzity, můžete si najít hodnocení vašeho vedoucího na Primát.cz a také na našem Borcovi. Po přečtení takového hodnocení se může snadno stát, že se rozhodnete toto téma dobrovolně přenechat někomu statečnějšímu.

Co po vás na konkurzu budou chtít?

Pokyny s tím, co si máte připravit na konkurz, najdete na Badisu. Platí zde, že každý vedoucí je jiný a má také jiné požadavky. Kvalitní příprava vám zaručí větší pravděpodobnost, že uspějete, zvláště pokud se na vámi vybraný konkurz hlásí nadpočet studentů. A co dělat v případě, kdy na Badisu žádné pokyny nejsou? Nejspíš se nemusíte piplat s literaturou či osnovou práce, ale určitě se připravte na otázku: „O čem byste chtěl/a psát?“. Proto i v tomto případě nepodceňujte přípravu, abyste u konkurzu nebyli nemile překvapeni.

Vytipujte si více konkurzů a nespoléhejte na to, že vám vyjde ten jeden jediný, o který stojíte. Pokud neuspějete napoprvé, nezoufejte. Je však třeba v takové situaci rychle jednat. Ujistěte se, že budete vedoucím odhlášeni z konkurzu, který vám nevyšel, abyste se mohli přihlásit na další! Protože vždy můžete být přihlášeni pouze na jeden.

Nebojte se vzít osud do svých rukou, máte-li vymyšlený svůj vlastní název práce, neváhejte ho vedoucímu navrhnout! Nebo si rovnou můžete vybrat volné téma a psát o tom, co vás opravdu zajímá. A smiřte se s tím, že v infocentru a na studijním se toho moc nedozvíte.

 

Tipy redakce:

 • vyšvihněte se na to (Suit Up!!!) 
 • přijďte včas
 • nepodceňujte přípravu
 • nebojte se projevit zájem
 • ptejte se
 • nezapomeňte si doma úsměv
 • připravte si nějaký dokument ohledně tématu, kde načrtněte osnovu a hrubě prezentujte, na co byste se rádi zaměřili (může pomoci i obyčejná myšlenková mapa)
 • ukažte své nadšení pro dané téma
 • pokud znáte lidi z onoho v oboru, tak to určitě řekněte

Přeji vám, milí studenti, ať jste úspěsní při volbě vašeho vysněného tématu a nezapomínejte, že štěstí přeje připraveným. :)

Mrkni taky na tohle

08. 11. 2018 12 4

Líná generace? Bejvávalo…

Číst více
18. 11. 2016 11 0

Dotazníková šetření – nutné zlo, nebo ztráta času?

Číst více
29. 01. 2015 36 0

Zpečetěno! Klub C mění provozovatele i název

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

 • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
 • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP