Jak získat vysněné téma bakalářské práce?

04. 12. 2012 9 2 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Před pár dny se mi ozvala kamarádka, jestli bych jí nemohla poradit, jak to chodí na konkurzu při volbě BP. Zahrnula mě řadou zvídavých dotazů, na které může nejlépe odpovědět jedině člověk, který už si touto cestou za vysněným tématem v minulosti prošel. Rozhodli jsme se proto objasnit a poodhalit některé záhady a zapeklitosti, které vás, studenty 2. ročníků mohou během následujících týdnů potkat. Volba témat pro 2. ročníky bakalářského studia bude probíhat 3.-21. 12. 2012. Po měsíci usilovného pátrání po tom pravém tématu konečně nastal okamžik pravdy. Ale jak takový konkurz probíhá? Na co se dobře připravit a kde získat informace?

V první řadě bych ráda varovala ty, jež si vybrali jedno nebo více témat na katedře, která se na první pohled k oboru, který studujete nehodí. Věřte mi, že to není to pravé ořechové a komise u obhajoby vás za to rozhodně nepochválí. Pokud máte pochybnosti, ujistěte se na konkurzu, zda-li je pro vás téma vhodné či nikoliv.

Jak se na konkurz přihlašuje?

http://badis.czu.cz

Přihlášení na konkurz není žádná věda, v Badisu se pravděpodobně již perfektně orientujete, základní pokyny jste si přečetli pro jistotu hned několikrát, témata projeli nesčetněkrát. Tohle zvládnete levou zadní! 

Jste přihlášeni na konkurz k někomu, koho neznáte a koho jste nikdy neviděli? Určitě stojí za to zjistit si alespoň pár základních informací, abyste se nedostali do nějaké nepříjemné situace. Například pokud nebudete vědět, jakým titulem oslovit vašeho potencionálního vedoucího práce. A oslovit někoho titulem pane profesore, když dotyčný profesorem není, je prostě trapas (tuto zapeklitost pochopíte zde).

Pokud vás neuspokojily informace na stránkách univerzity, můžete si najít hodnocení vašeho vedoucího na Primát.cz a také na našem Borcovi. Po přečtení takového hodnocení se může snadno stát, že se rozhodnete toto téma dobrovolně přenechat někomu statečnějšímu.

Co po vás na konkurzu budou chtít?

Pokyny s tím, co si máte připravit na konkurz, najdete na Badisu. Platí zde, že každý vedoucí je jiný a má také jiné požadavky. Kvalitní příprava vám zaručí větší pravděpodobnost, že uspějete, zvláště pokud se na vámi vybraný konkurz hlásí nadpočet studentů. A co dělat v případě, kdy na Badisu žádné pokyny nejsou? Nejspíš se nemusíte piplat s literaturou či osnovou práce, ale určitě se připravte na otázku: „O čem byste chtěl/a psát?“. Proto i v tomto případě nepodceňujte přípravu, abyste u konkurzu nebyli nemile překvapeni.

Vytipujte si více konkurzů a nespoléhejte na to, že vám vyjde ten jeden jediný, o který stojíte. Pokud neuspějete napoprvé, nezoufejte. Je však třeba v takové situaci rychle jednat. Ujistěte se, že budete vedoucím odhlášeni z konkurzu, který vám nevyšel, abyste se mohli přihlásit na další! Protože vždy můžete být přihlášeni pouze na jeden.

Nebojte se vzít osud do svých rukou, máte-li vymyšlený svůj vlastní název práce, neváhejte ho vedoucímu navrhnout! Nebo si rovnou můžete vybrat volné téma a psát o tom, co vás opravdu zajímá. A smiřte se s tím, že v infocentru a na studijním se toho moc nedozvíte.

 

Tipy redakce:

  • vyšvihněte se na to (Suit Up!!!) 
  • přijďte včas
  • nepodceňujte přípravu
  • nebojte se projevit zájem
  • ptejte se
  • nezapomeňte si doma úsměv
  • připravte si nějaký dokument ohledně tématu, kde načrtněte osnovu a hrubě prezentujte, na co byste se rádi zaměřili (může pomoci i obyčejná myšlenková mapa)
  • ukažte své nadšení pro dané téma
  • pokud znáte lidi z onoho v oboru, tak to určitě řekněte

Přeji vám, milí studenti, ať jste úspěsní při volbě vašeho vysněného tématu a nezapomínejte, že štěstí přeje připraveným. :)

Autoři: Lenka Šedinová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

08. 11. 2018 12

Líná generace? Bejvávalo…

Číst více
18. 11. 2016 11

Dotazníková šetření – nutné zlo, nebo ztráta času?

Číst více
29. 01. 2015 36

Zpečetěno! Klub C mění provozovatele i název

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 prosince, 2012 - 09:08

Jenom taková malá rada všem..celý tenhle systém konkurzů je naprostá šaškárna a každý učitel, se kterým jsem se o něm bavil říkal, že zadaná témata vypisují ne protože chtějí, ale protože musí. Nehledě na to, že konkurz kolikrát nefunguje jako konkurz, ale stylem "beru 5 lidí, přijde jich 8, vezmu prvních 5, další tři pošlu domu.. " Všichni učitelé jsou mnohem raději, když za nimi přijdete dopředu (např. v konzultačních hodinách) sami s tím, co byste chtěli řešit a nemusíte chodit na žádný trapný konkurz. Pokud to téma má hlavu a patu, tak vás učitelé vezmou a máte to bez nějakých konkurzů.. ;)

| 82
Anonymní zemědělkyně
Anonymní zemědělkyně - 05 prosince, 2012 - 09:32

Souhla a jenom souhlas! Opravdu kašlete na konkurzy - pokud máte o téma zájem, zajděte za ním předem... Mých pár zkušeností: Když jsem zašla za mojí vedoucí, tak bez mrknutí oka všechny ostatní z konkurzu vyškrtla; kamarádka - přišla na konkurz, tam 5 lidí, učitel nevěděl koho vybrat, tak jim řekl, ať se nějak dohodnou - nedohodli - vzal proto kluka, kterého znal, protože jako jediný k němu chodil na cvičení.

| 61
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 prosince, 2012 - 12:47

Musím jen souhlasit s komentáři. Většina konkurzů probíhá velmi nestandardně. Pokud doopravdy chcete získat práci zajděte za vedoucím v co největším předstihu a on vás většinou buď hned nebo pak na následném konkurzu příjme, pokud někdo nepřišel ještě dřív než vy. Samozřejmě musíte už mít něco alespoň v hlavě mít připraveno, nebo napsáno aby jste podložili že o téma máte zájem, něco o něm víte a vedoucí s vámi bude mít co nejméně práce (o to jim jde především). V případě že narazíte na férové vedoucího co vás odkáže až na konkurz, tak stejně budete mít alespoň plus v tom, že si vás možná zapamatuje. Pokud by jste šli až na konkurz (tak pokud už nejsou místa rozebrána těmi co šli mimo konkurz), tak přijďte v dostatečném předstihu. Klidně i o hodinu dřív. Velmi často se stává že kdo dřív přijde má téma. Velké plus je pokud vás daný vyučující zná z cvičení nebo přednášek a ví že vám daný předmět co vyučuje jde.

| 71
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 prosince, 2012 - 16:06

Slečno Šedivá, podobné ( bl...) rady dávají pracovníci personálních agentur. Pokud ke mne zajde na konkurz "vyšvihnutá" osoba se zářivým úsměvem a s jakousi myšlenkovou mapou (upřímně řečeno, nevím, co to je) a bude sršet fráze, tak se této osobě pokusím vyhnout. Pokud ke mne zajde normální jedinec v normálním svetru či triku, nebude žvanit, nebude užívat stejné fráze jako Vy, nebude mít naučený úsměv od ucha k uchu a bude se jevit chytře, tak ho ( ji) vezmu. ...mj. řada pedagogů se podívá, jak žadatel v jeho předmětu uspěl....úsměv, neúsměv...

| 68
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 prosince, 2012 - 17:46

oprava.. Šedinová...

| 36
LS
LS - 09 prosince, 2012 - 17:02

Dobrý den, ráda bych Vám poděkovala za příspěvek. Zpětná vazba v podobě komentářů, jak pozitivních, tak především těch negativních, je důležitá. Musím ale říci, že mě mrzí, jak na některé věci v článku nahlížíte a ráda bych na to reagovala. Nejlepší asi bude začít popořadě, víte s tím vyšvihnutím se, to je v podstatě jenom odkaz na jeden velmi populární seriál, nic víc. K zářivým, strojeným či křečovitým úsměvům jsem nikoho nenabádala, úsměv a dobrá nálada ano, ale hlavně přirozeně, to je samozřejmé. Věřte mi, nikdy bych nikoho nevyzývala k jakékoliv přetvářce! Pokud jste to tak pochopil, mrzí mě to, nebylo to tak myšlené, také se zmiňujete o sršení frází, žvanění..v mém článku nic takového není, jen doporučuji, že je lepší se na konkurz dopředu připravit, často je to dokonce vyžadováno. Když se tedy pár studentů rozhodne po přečtení tohoto článku pro poctivější přípravu, není to snad pro Vás pedagogy přínosné? Na druhou stranu, řada studentů jde na konkurz k pedagogovi, který je nikdy neučil a kterého nemusí vůbec znát, není-liž pravda? Škoda, že jsem si nevšimla Vašeho komentáře dříve, reagovala bych rychleji. Opět budu ráda, pokud vyjádříte svůj názor, k tomu, co jsem zde napsala. Mám na srdci ale ještě jednu poslední věc. Anonymní, nepodepsané komentáře, já zkrátka nikdy nebudu brát zcela vážně, milý pane anonymní zemědělče.. L.Š.

| 62
Tereza
Tereza - 13 prosince, 2012 - 17:53

Článek je to sice zajímavý, ale vhodné oblečení, zájem, snaha a příprava jsou věci zcela jasné, které je nutno splnit. Někoho kdo se nepřipraví, asi stěží někdo na bakalářku přijme. Já bych spíše ocenila více obsahovou stránku přípravy - tedy co by se mělo v naší přípravě nacházet. Jako příklad udávám osnovu, seznam literatury. Co ale víc co se týče přípravy? Jinak díky, že alespoň nějaký článek se na toto téma našel ;)

| 53
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 prosince, 2012 - 21:20

Mohu být připravený sebelípe, ale když mi vyučují řekne, že jsem sem šel zbytečně a že toto téma je vhodnou pouze pro dálkaře a někdy ani pro ně..

| 70
LS
LS - 17 prosince, 2012 - 21:44

Mně dnes jedna studentka vyprávěla, jak se až během konkurzu dozvěděla, že o toto téma se mohou ucházet jen studenti s policejní praxí, takové případy asi nejsou výjimkou, bylo by dobré na to vedoucí upozornit, třeba se příště překonají a veškeré své požadavky a kritéria do Badisu zapíší, tobě ani oné studentce už to bohužel nikterak nepomůže, ale třeba tím do budoucna pomůžete někomu jinému. Hodně štěstí při dalším konkurzu! Lenka

| 31

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙