Seznamte se s Danielem Piterákem - rozhovor s úspěšným absolventem ČZU
iZUN: Dane, řekni nám, jak vzpomínáš na dny strávené na ČZU?
Určitě na ně vzpomínám jedině v dobrém. Potkal jsem tam spoustu dobrých kamarádů. Úspěšně jsem školu dokončil a dostal to razítko, takže spokojenost (smích).
Jméno: Ing. Daniel Piterák
Povolání: spoluzakladatel a CFO ve firmě uLikeIt, zakladatel a CEO ve firmě Danny P.
Krátký životopis: Daniel Piterák vystudoval obor Economics and management na PEF. Během studia založil s kamarádem z univerzity firmu uLikeIt, která se zabývá mobilními aplikacemi. V minulém roce sám založil firmu Danny P., která zatím vyrábí unikátní peněženky pro iPhone. Ve volném čase hraje pozemní hokej a hájí barvy pražské Slavie. Mimo jiné je i kapitánem národního týmu České republiky.
Jaký obor si přesně studoval?
Studoval jsem obor Economics and management na Provozně ekonomické fakultě. Absolvoval jsem jak bakalářský, tak magisterský studijní program.
Vrátil ses po absolutoriu na univerzitu?
Párkrát jsem se na škole ukázal. Byl jsem osloven profesory, u kterých jsem studoval, zda bych nemohl na škole mít nějaké přednášky z oboru. Do toho jsem milerád šel, i když jsem zpočátku nevěděl, co čekat. Ale že bych se na půdu univerzity vrátil, jako jen tak se tam projít, podívat, to zase ne (smích).
Jaké to bylo stát v čele přednáškového sálu? Jak to na tebe zapůsobilo?
Přednášet bylo určitě zajímavé. Na jednu stranu to byl dost zvláštní pocit, jelikož jsem ještě docela mladý a zpočátku mi přišlo divné přednášet pro studenty mého věku. Na druhou stranu mě to ale bavilo a beru to jako veliký přínos. První přednáška byla ještě v pohodě, protože povětšinou to byli studenti z druhých či třetích ročníků. Druhá přednáška byla dosti rozdílná. Byli to nezaměstnaní nebo studenti z Irska, kteří od místní vlády dostali půlroční program na rekvalifikaci nebo na sebevzdělání, takže to třeba byli i lidé kolem 40 nebo 50 let. Hlavně z tohohle důvodu to bylo o dost jiné.
iZUN: Dane, pracuješ ve firmě uLikeIt, která patří mezi špičku v oboru, co se týče mobilních aplikací. Mohl bys nám popsat, jak ses k této práci dostal?
K této práci jsem se dostal díky ČZU, kde jsem se poznal s Davidem Semerádem. Ten v té době spolupracoval s kamarádem z Hradce, kde spolu v té době vyvíjeli weby. Já si tehdy také zkoušel nějaké podobné projekty co se týče webových stránek aj. Nějak jsme se s Davidem postupem času dohodli, že to zkusíme dohromady. Po nějakém půlroce spolupráce jsme se rozhodli, že založíme firmu. Později jsme měli i nějaké větší projekty, pak se to ale nějak přehouplo a začali jsme vyvíjet jen mobilní aplikace, což děláme dodnes. Ať je to kompletní vývoj aplikace, nebo pouze grafická stránka.
iZUN: Jaká je tvá pracovní náplň? Co uděláš jako první, když přijdeš do kanceláře?
Prvně tedy kouknu na Facebook (smích). Ale ne. Moje práce se točí hlavně kolem financí, které spravuji. Potom i nějaké to řízení projektů, což začíná získáním klienta, až po samotnou realizaci toho daného projektu. Netřeba zmiňovat komunikaci mezi klientem a programátory a všechny věci kolem toho, kterých je opravdu hodně. Dělám taky trochu něco z managementu, jelikož na ten jsme ve firmě pouze čtyři. Takže je to vlastně na domluvě, čase, nemáme striktně rozdělené, kdo co má dělat.
iZUN: Měl jsi možnost se s prací podívat do zahraničí?
Díky tomu, že jsme v roce 2012 založili v Sillicon Valley v San Franciscu naši americkou pobočku, tak jsem tam vlastně strávil asi 14 dní. Byla to spíše kombinace práce a dovolené. Chtěl jsem se podívat, jak to tam celé funguje, jaké jsou rozdíly mezi českou a americkou uLikeIt. Do San Francisca jsme expandovali hlavně z důvodu, abychom prorazili na americkém trhu, který má obrovský potenciál. No a minulý rok jsem byl tři měsíce v New Yorku, kde jsem se snažil rozjet další pobočku. Zatím to dopadlo tak napůl. Přece jen tři měsíce na vybudování nějakých kontaktů není dlouhá doba. Zatím to nevypadá, že by se to v NY rozjelo, proto se více soustředíme na západní pobřeží, které je na tom velice slušně.
Spíše než vlastní rozhovor mě zaujala reklama na konci textu. "Nestíháte bakalářku, napíšeme podklady za Vás" - to je fak v pr... každej retard takhle může získat titul, je to absolutně o ničem. Když na to nemáte, tak na tu školu nelezte. Diplomová a bakalářská práce má být vrchol celého snažení a ne si ji nechat z prachy napsat. Toť vše, omlouvám se za nemístný příspěvek.
iZUN: Děláš na něčem jiném než na mobilních aplikacích?
Vlastně ano. Na konci října jsem se pustil do takového svého vedlejšího projektu. Jsou to vlastně unikátní kožené peněženky s krytem na iPhone. Jelikož se to docela chytlo, tak jsme se ve firmě domluvili, že zde budu pouze řešit finance a zbytek času se budu venovat realizaci peněženek.
iZUN: Jak si k tomuto nápadu s peněženkami přišel? Ve světě jsem nezaregistroval nic podobného.
Celé to vzniklo z důvodu, že jsem sám tu věc potřeboval. Jelikož jsem nic podobného neviděl, tak jsem se do toho pustil. Zpočátku jsem ale dělal pouze nějaké prototypy. Reakce kamarádů a známých na tyto první modely byly vesměs pozitivní, tak jsem do toho šel a nelituji toho.
iZUN: Plánuješ i něco jiného od Danny P. kromě peněženek?
Rád bych rozšířil celou kolekci o kryt na iPad a na MacBook. Také bych rád rozdělil i tu peněženku s krytem na dvě věci, na samotnou peněženku a na obal na iPhone. Ne každému totiž vyhovuje styl toho spojení té peněženky s obalem.
iZUN: Jaké jsou tvé pracovní plány do budoucna? Vidíš se v České republice, nebo spíše za mořem?
Těžko říct, kde budu za pár let, to ukáže až čas. Každopádně žít tři měsíce v New Yorku, to byl obrovský zážitek, takže bych se tam chtěl jednou vrátit a nějakou dobu tam pobýt.
iZUN: Vím, že hodně sportuješ. Co přesně děláš?
Hraji pozemní hokej za SK Slavia Praha už nějakých 14 let. Co se týče České republiky, je to vlastně ta nejvyšší úroveň. Není to sice nic profesionálního, ale časově to vyjde dost podobně.
iZUN: Jaké jsou tvé největší sportovní úspěchy?
Za největší úspěch bych určitě považoval stříbro z halového mistrovství Evropy v roce 2012. Potom asi určitě možnost zahrát si kvalifikaci na Olympijské hry do Londýna, kam jsem se bohužel nedostal. Dále by to bylo venkovní mistrovství Evropy v belgickém Boomu, kde jsme udělali historický úspěch, co se týče učinkování národního týmu v nejvyšší evropské divizi. A nesmím zapomenout na všechny mistrovské tituly se Slavií v extralize.
iZUN: Je tu něco, co bys mohl na závěr doporučit studentům? Nějaké studentské organizace, stáže, start-upy?
Rozhodně všem studentům doporučuji, aby nějakou práci vykonávali při škole. Výmluvy na to, že nejde skloubit studium a práce, jsou úplně zbytečné. Vždy to nějak jde, když se chce. Přece jen studenti budou mít jinou výchozí pozici do zaměstnání s nějakou praxí, než když půjdou "pouze" s vysokoškolským titulem. Za těch pět studijních let může člověkovi leccos utéct, což bude ve finále dost chybět a určitě to bude hrát znatelný rozdíl.
iZUN: Jaká je tvůj názor na klecový chov drůbeže?
Nějaký vyhraněný názor na to nemám. Každopádně to pro drůběž není nic příjemného. Vzhledem k tomu, kolik je obyvatel a jaká je spotřeba, tak si myslím, že nějaký klasický chov na dvorku by tuto spotřebu neuspokojil. Takže je to vlastně nutnost.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Spíše než vlastní rozhovor mě zaujala reklama na konci textu. "Nestíháte bakalářku, napíšeme podklady za Vás" - to je fak v pr... každej retard takhle může získat titul, je to absolutně o ničem. Když na to nemáte, tak na tu školu nelezte. Diplomová a bakalářská práce má být vrchol celého snažení a ne si ji nechat z prachy napsat. Toť vše, omlouvám se za nemístný příspěvek.
Joudo, reklama se zobrazuje dynamicky. Většinou podle toho co jsi v minulosti hledal, nebo navštívil. Konkrétní reklamu neovlivníš.
To nevím ty chytráku, vzhledem k tomu, že už mám oboje napsané, tak netrávím volný čas projížděním stránek agentur,které píšou bakalářky a diplomky. Takže dynamicky se možná zobrazuje, ale pravděpodobně na základě jiného kriteria než je historie vyhledávání. Možná to spíš bude souviset se stránkami, na kterých je umístěná. Podobné se najde i na různých stránkách se studijními materiály...
To je fakt, podobná reklama na stránky školního časopisu absolutně nepatří mj. podobná činnost ( tj. nechat si práci napsat ) je zřejmě trestná...
Co je na tom trestného, že ti někdo sežene materiály? Nemorální určitě, trestné sotva.
No samozřejmě, trestné to nebude, protože oni napíšou "jen" podklady a co s nimi zákazník udělá, je jeho věc. :-) Problém bude v tom, že kdo si tohle nechá udělat, vezme podklady, nechá je svázat a hotovo. A tak je to bohužel i myšleno... I když v případě tohoto, bych si už nebyl tak jistý, jak je to s možným postihem autora. Vždyť on pak přeci vydává za svou cizí práci...
Nevím, jak na ČZU, ale jinde student podepisuje, že práci vypracoval sám atd. atd... Samozřejmě, že podobné agentury práci napíšou...shánění materiálů je pouze zástěrka... No, je to poněkud zvláštní, že to leze na těchto stránkách
co je na tom zvláštního? podvádí většina velkých korporací, o státech ani nemluvě tak proč by student řešil něco co ho nebaví když chce jen papír ...
I love you dude