Co máme a jiní ne, díl 2.

17. 10. 2017 3 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Někteří z vás si možná vzpomenou na článek, který vyšel v dubnu letošního roku, a zmiňoval některá zajímavá fakta, jež činí naši univerzitu výjimečnou a jedinečnou. A protože v něm rozhodně nezaznělo vše, co by mělo, a také, protože jste nelenili a psali nám do komentářů, co vám v seznamu schází, přinášíme pokračování!

Pro připomenutí 1. dílu stačí kliknout ZDE.

1. Suchdolský Jeník

Nezmínit suchdolské „tekuté zlato“ by byl jistě hřích, a tak „dáme jedno“ hned na začátku. Výukový a výzkumný pivovar ČZU byl založen v rámci Technické fakulty v roce 2006, svojí činností tehdy navázal na bývalý pivovar na Brandejsově statku. Pivovar vyprojektoval, vyrobil a uvedl do provozu doc. Ing. Ladislav Chládek, CSc., který se následně stal jeho sládkem a také učitelem předmětu Výroba českého piva a dalších odborných předmětů. Pivo zde vyráběné dostalo název Suchdolský Jeník dle tehdejšího rektora univerzity prof. Jana Hrona. Více informací o historii, technickém zázemí i prodeji piva se můžete dočíst na oficiálních stránkách pivovaru.

Suchdolský Jeník

2. Vinařské středisko Mělník

Ano, u alkoholu ještě chvilku zůstaneme; ČZU má totiž také svůj vlastní vinohrad. Historickou budovu, zvanou Kartuziánský lis, i přilehlé pozemky získala ČZU (tehdy však ještě VŠZ) již v roce 1982. Středisko se stalo součástí Školního zemědělského podniku Lány a zpočátku sloužilo především k vědeckovýzkumné činnosti spojené s vinařstvím a ovocnářstvím. Po roce 1989 tyto zájmy ustoupily do pozadí a hlavní náplní střediska se stala reprezentace ČZU a praktická výuka studentů různých oborů.

Vinohrad Mělník

3. Školní lesní podnik v Kostelci nad Černými lesy 

Byla by škoda opomenout Kostelec nad Černými lesy. Na území o celkové rozloze 6900 ha se nachází hned několik středisek, např. středisko dřevařské výroby (výroba řeziva, prodej kůry, pilin), středisko okrasných a lesních školek (produkuje přes 2 miliony ks sazenic ve více než 500 druzích ročně), středisko rybářství a myslivosti (provoz kaskády rybníků na Jevanském potoce, produkce ryb) nebo středisko lesní správy (provoz lesního hospodářství). Hlavní náplní ŠLP je zajištění praxí a cvičení pro studenty ČZU.

Arboretum Kostelec nad Černými lesy

4. Výhled z MCEV II

Tady si dovolím přímo citovat komentář neznámého autora, který se objevil u minulého článku: „Mně tu zase chybí ten neskutečnej výhled na celou Prahu z balkonu a vlastně i z některých učeben a veřejných studoven budovy MCEV II. Podle mě jeden z nejkrásnějších pohledů na celou Prahu vůbec…“ Myslím, že výstižněji to snad ani napsat nejde. Tedy, pokud jste ještě nenavštívili horní patra budovy MCEV II (okolo SICu stále rovně, za katedru Veterinárních disciplín), nejvyšší čas to napravit! Výhled je odtamtud opravdu neskutečný.

Výhled FŽP

5. ČZU Life Orchestra

Účelem orchestru je především reprezentace univerzity na školních a mimoškolních akcích. Založen byl v roce 2012, od té doby se počet jeho členů pomalu rozrůstá, nicméně zájem o šikovné a nadšené hráče mají samozřejmě stále. ČZU Life Orchestra pravidelně hraje např. na setkáních absolventů ČZU nebo na zahájení Life Science Film Festivalu.

ČZU Life Orchestra6. Life Science Film Festival (LSFF)

Mezinárodní filmový festival zaměřený na dokumentární filmy z prostředí vědy, techniky a zemědělství, to je akce, která se koná v areálu ČZU, jež je jejím spolupořadatelem, už od roku 2010, a jejíž 7. ročník probíhá právě v tomto týdnu! Pozvánku na festival s detailnějšími informacemi, filmovými tipy i odkazem na kompletní program naleznete v tomto článku. Nepropásněte film, který by vás mohl zajímat!

LSFF

7. Zahajovačka

Tedy „Oficiální zahajovací party akademického roku pro doktorandy a studenty“, kterou „založil" v roce 2012 prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c., rektor ČZU. Tato akce, jejímž organizátorem jsou Univerzitní noviny iZUN.eu, se brzy stala velmi populární a je pro nás takovou tradiční oslavou začátku akademického roku. V pořadí už 6. Zahajovačka proběhla 3.10. 2017 a byla velmi úspěšná! O co jste (ne)přišli naleznete zde.

Top komentář
17 října, 2017 - 22:42 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

MCEV2 není jen FŽP! Už název vypovídá ó to že je to více fakult dohromady. Střecha je obhospodařována katedrami z Agra. A tam je výhled a party nejlepší ;) Kéž byste ty články nepsali od stolu ...

Zahajovačka

8. iZUN

Nápad zařadit do tohoto seznamu iZUN vznikl také díky komentáři jednoho z našich čtenářů pod minulým článkem. Na otázku, v čem jsme podle vás jedineční, přišla tato jednoduchá odpověď. Univerzitní noviny ČZU iZUN.eu jsou nezávislá, nezisková a neabstinující organizace, tvořena přímo studenty. Informuje o veškerém dění na ČZU, přináší novinky, aktuality, zajímavé rozhovory, díky našim webovým stránkám můžete např. zjistit, jaké je na Suchdole zrovna počasí, za jak dlouho vám jede autobus, a nebo, co si dát v menze k obědu. Mezi nejvýznamnější akce, které iZUN pořádá, patří Oficiální zahajovací party ČZU, iZUN Music Challenge, Burza skript či spoluorganizace Miss Agro.

iZUN.eu

9. Atmosféra

Snad se mnou budete závěrem souhlasit, milí spoluzemědělci, že na ČZU máme prostě jedinečnou atmosféru. Je to něco těžko popsatelného, něco, co každý z nás vnímá trochu z jiného úhlu pohledu, ale přece nás to všechny tak nějak spojuje. Dalo by se říci, že kdo jednou nastoupí do autobusu s tím magickým číslem 107 a vystoupí „u nás“ na Suchdole, už se mu nebude chtít jen tak odjet… A i když na školu často nadáváme, trápíme se nad skripty, stresujeme se zkouškami, klademe si otázku, k čemu mi zrovna tohle nebo tamto bude, mačkáme se v davu a toužebně vyhlížíme autobus, stejně si nakonec mnoho z nás připustí, že bychom přeci jen na žádnou jinou školu nechtěli…

ČZU

Nedávno jsem seděla na lavičce v areálu před FAPPZ, pila kafe z automatu a užívala si podzimní slunce. Kolem mě projel traktor. Za chvíli jel zpátky. Když projel potřetí, v tu chvíli mi na mysli vytanul text… „Nikdo se tam nikam nežene, máme traktory a né že né, až to spatříš, ledy povolí…“

Zapomněli jsme na něco? Napište nám!

Mrkni taky na tohle

27. 02. 2019 20 1

Rektor: Důležití jsou lidé, jen budovy nestačí

Číst více
17. 02. 2019 0 0

Co nás čeká v předposledním únorovém týdnu?

Číst více
16. 12. 2018 0 0

Přehled akcí posledního, zápočtového týdnu.

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP