Co se čenichá na agru?

30. 10. 2013 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Kdybyste nahlédli do jednoho z oken na FAPPZ a uviděli na stolku malou věc s číselníkem, ze které trčí dráty do všech stran, mohli byste nabýt dojmu, že se blíží den, kdy půjdete do Menzy a bude podobný přístroj odjištěn hned vedle salátového baru dřive, než dojíte řízek. Všechno je ale trochu jinak...

Jak jsme se dozvěděli přímo od docenta doc. Ing. Jaroslava Havlíka PhD., který je autorem tohoto vynálezu, nemusíte se telefonem loučit s rodinou, kdykoliv ho v EURESTU potkáte. Jde totiž o prototyp tzv. „elektronického nosu“. Pojďme se tedy společně podívat co se pod tímto názvem skrývá a přesvědčit se o tom, že za dveřmi kanceláří vyučujících vznikají i jiné věci než jen testy a jiné prostředky na mučení ubohých studentů.

Projekt vznikl na podporu výzkumů doc. Ing. Pavla Kloučka z katedry rostlinné výroby, který spolupracuje na výrobě zařízení snižujících počty virů a bakterií v prostředí, které fungují na principu odpařování terpenů - těkavé vonné látky obsažené v rostlinnách (pozn.red.). Vynález měl původně sloužit k průběžnému monitorování koncentrace výparů výše zmíněných vonných látek, ale při jeho vývoji se zjistilo, že funguje na stejném principu jako tzv. „elektronický nos“. „Zařízení tohoto typu nejsou ve světě vědy novinkou, zajímavé však je, že jsme ho byli schopni sestavit, v jakési zjednodušené a méně citlivé verzi za méně než 2000 Kč, na rozdíl od běžných několika miliónů.“ vysvětluje nám unikátnost projektu doc. Ing. Jaroslav Havlík PhD., který po večerech „čichač“ sestavil.

Nyní je čas podívat se na zavařovačku sedící na krabičce od karamelové zmrzliny z technického hlediska. Takže učebnice chemie do ruky a jdeme na to. Jejím srdcem jsou čtyři senzory z oxidu křemičitého s příměsemi dalších kovů, které měří redukující plyny v prostředí. Podstatou je, že každý z nich má různé preference určitých funkčních skupin na molekulách látek v ovzduší. „Takže na kávu bude jeden senzor reagovat více než jiný a například u uzeného bůčku to bude naopak.“ dodává docent Havlík. Ve výsledku získáme ke každé z látek křivku jejího profilu, která se nám rovnou zobrazí v počítači.

Top komentář
01 listopadu, 2013 - 19:23 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Tohle sem potřeboval před 5h kdy sem se rozhodoval jestli jíst nebo nejíst ten jogurt. K mé smůle sem ho sněd a teď zato platim...

A k čemu je tedy čichač dobrý? Lze ho využívat především ke kontrole kvality produktů (odhalování procesů kažení potravin nebo složení krmných dávek pro zvířata). „Můžete například zjistit, která káva vybočuje svojí vůní z průměru ostatních kafí.. akorát nevíte, jestli vybočuje tím, že je mimořádně kvalitní nebo mimořádně špatná.“ směje se doc. Ing. Havlík PhD.

Pokud si tedy nejste jistí, zda je ta „houska od pondělka jěště v cajku“, brzo jí budete moci nechat profesionálně „očichat“ na FAPPZ. Výsledky by mohly být bohužel nepřesné při testování alkoholů – z nevysvětlitelných důvodů na něj totiž reagují všechny senzory velice aktivně.

Autoři: Karolína Fourová, Karolína Fourová, Foto: Karolína Fourová, Karolína Fourová,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

21. 02. 2017 0

Lovci hlav zpět na Suchdole!

Číst více
16. 12. 2015 4

Nově otevřena budova MCEV II

Číst více
12. 11. 2014 2

Hurá do království zvířat opět po roce

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 listopadu, 2013 - 19:23

Tohle sem potřeboval před 5h kdy sem se rozhodoval jestli jíst nebo nejíst ten jogurt. K mé smůle sem ho sněd a teď zato platim...

| 25

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙