Hurá do království zvířat opět po roce
Pokud jste pravidelnými čtenáři iZUNu, jistě si vzpomenete, že jsme již několikrát psali o Demonstrační a pokusné stáji FAPPZ ČZU. Jinak tomu nebude ani tento rok. Opět jsme pro vás budovu stájí navštívili, abychom zjistili, k jakým změnám v průběhu roku došlo. Naším průvodcem po stájích navíc nebyl nikdo jiný, než osoba ze všech nejpovolanější, a to paní Ing. Ivana Gardiánová, Ph.D.
Na začátek si pojďme shrnout všechna důležitá fakta, která se nových stájí týkají. Před dvěma lety prodělala budova stájí zásadní změnu, prošla totiž kompletní rekonstrukcí. Pokud tedy na ČZU nepatříte ke starým mazákům, zřejmě si ani nepamatujete, že ta krásná a moderní budova za FLD a FŽP vypadala kdysi úplně jinak. Oproti té staré budově totiž naprosto změnila vzhled svého zevnějšku a jako mávnutím kouzelného proutku se proměnil i celý interiér. Díky rekonstrukci nyní demonstrační stáje splňují veškeré podmínky pro výuku, ale i podmínky legislativní. Navíc jsou zde mnohem lepší mikroklimatické podmínky pro jednotlivá zvířata a došlo i k přizpůsobení prostorů pro drobná zvířata. Budova stájí je rozdělena na dvě části. Levá část se označuje jako demonstrační, sloužící pro výuku studentům. V té najdeme pět místností obydlených různými druhy zvířat, od domácích až po exotické, míchárnu krmiv a posluchárnu. Oproti tomu do pravé části mají studenti vstup zakázán a jak už napovídá samotný název „experimentální“, slouží k experimentálním účelům.
Co se vzhledu stájí týká, od minulého roku se vlastně nic nezměnilo. Na rozdíl od toho mezi obyvateli přeci jen nějaké ty nové přírůstky máme. Pojďme se tedy povívat, kdo se nám do areálu ČZU nastěhoval.
Stejně jako posledně jsme nejprve zavítali do podvodního světa, kde můžeme najít množství biotopových akvárií. Jak již loňský článek zmiňoval, kromě velkého množství nejrozmanitějších druhů rybek je zde k vidění i množství šneků, raků a krevetek, například Kreveta molucká. O kom jste však jistě ještě neslyšeli, jsou žebrovníci, vodní tvorové z čeledi mlokovitých. Novinkou je také odchovna sloužící pro rozmnožování rybek, které nahradí buď staré rybky z akvárií, nebo je možné si některé po domluvě zakoupit.
V další místnosti nás svým pískáním přivítala morčata, navíc zde přibyly i některé druhy křečků a pískomilové. Odpůrce hmyzu zřejmě příliš nepotěším informací o strašilkách, které se zdráhal vyfotografovat i náš fotograf. Za povšimnutí ovšem nejvíce stojí dva druhy opiček, na které mimo ZOO a některých petshopů jen tak nenarazíte. Prvním druhem jsou Tamaríni žlutorucí, kterým se od minulého roku narodili dva potomci a druhým – novým - druhem je páreček Kosmanů zakrslých.
Další naší zastávkou byla část věnovaná ptactvu. Největší změnou prošly samotné klece. Spojením tří menších klecí nad sebou do jedné velké vznikly vícedruhové expozice, které jsou budovány i v zoologických zahradách. V horních částech těchto klecí jsou k vidění například korely, andulky nebo zebřičky, ve spodních částech třeba křepelky, které vyzobávají semínka napadaná na zem seshora. Nejnovějším a také největším obyvatelem mezi ptačími zástupci je papoušek Alexandr velký, o něco menším, avšak oproti tomu nejhlučnějším, novým přírůstkem je papoušek Aratinga jendaj.
V části věnované hospodářským zvířatům mě překvapilo, že místo několika prasat, která si pamatuji z minulé návštěvy, zde bylo jen jedno. Vzápětí se mi dostalo vysvětlení od paní Gardiánové: „ Všechna prasata budou na zkoušku po celý rok včetně zimy ve venkovním výběhu a dovnitř by se vrátila, jen pokud by teplota příliš klesla a celkové klima jim tak nevyhovovalo.“ Jediné prase nacházející se uvnitř sem „na samotku“ bylo umístěno kvůli nemocnému spárku. Náladu jsme mu tak zlepšili alespoň několika slaďoučkými jablíčky. Mezi králíky v podstatě k žádným změnám nedošlo, vyjma přírůstku v podobě samičky holandského zakrslého králíka a samce českého červeného. Ke sbírce drůbeže nově přibylo obrovské hejno týdenních brojlerových kuřat, která se na půdě ČZU však příliš neohřejí, po 40 – 60 dnech výkrmu budou poslána na jatka. Ostatní drůbež vydrží pod střechou stájí jeden snáškový cyklus, což je asi 10 – 11 měsíců a poté jsou rozprodávána za symbolický poplatek.
Návštěvu jsme zakončili jak jinak než u největších zvířat stáje, a to venku u kraviček a nového výběhu prasátek. Co však některé z vás bude zajímat je, že se můžete během tohoto nebo příštího měsíce těšit na příchod lam. Venku již mají připravenou boudu, která bude jejich novým domovem.
U prasat se neříká pazneht, ale spárek. ;)
A tím naše letošní návštěva stájí za novými obyvateli končí. Velice děkujeme paní Gardiánové za její čas a úžasnou prohlídku a budeme se těšit zase za rok.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
U prasat se neříká pazneht, ale spárek. ;)
U prasat se neříká pazneht, ale spárek ;)