ČZU Borci: Ing. Martin Kulhánek, Ph.D.

30. 11. 2010 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Hned jak jsem vstoupila do kabinetu A330, přivítal mě typický úsměv Martina Kulhánka, který učí na fakultě Agrobiologie nejen výživu rostlin, které se většina studentů tak obává. Kde jinde můžete tohoto sympatického Borce ČZU ještě potkat nebo co by udělal kdyby byl na jeden den rektorem?

Jméno: Ing. Martin Kulhánek Ph.D.

Věk: 32

Víte, že jste na „tajném“ studentském portálu czuborec.cz v TOP 20 nejoblíbenějších učitelů?

Vím, že jsem na tajném borci, ale opravdu jsem nevěděl, že jsem v dvacítce nejlepších. Dokonce jsem si od studentů občas nechával vyjíždět ty citace z borce, protože tam se člověk hodně dozví. Když si třeba udělám anketu na cvičení, tak mi každý napíše, jak je to krásný. Ale tady na tom borci si myslím, že každej napíše upřímný připomínky. Četl jsem tam hodně kladných reakcí, což mě potěšilo.

Jak dlouho učíte?

Učím od roku 2004, takže 6 let.

Co všechno učíte?

Učím stabilně 4 předměty – Obecnou fytotechniku, potom Zemědělské systémy, Výživa a hnojení zahradních plodin a ještě Fyto I. Plus nějaký dálkaře a tak.

Učil jste i někde jinde? Mohl byste to srovnat?

Učil jsem v rámci praxe 3 týdny na střední škole v Hořovicích. Srovnat se to dá docela těžko, je to jiné, než na střední škole, tam hodně zodpovídáme za všechny. A vzhledem k tomu, že jsem hodně těch studentů i osobně znal, protože to bylo vedle mojí rodné vísky, tak jsem to bral tak nějak spíš, abych to udělal.

Takže jste se prostě rovnou po škole rozhodl, že budete učit?

Začal jsem studovat na téhle škole, pak dělal doktorandské studium a tak nějak to prostě vyplynulo, že jsem začal učit. Taky to asi tak trochu vyplynulo i z toho, že na doktorském studiu je ve 2. ročníku v programu povinně učení, no a celkem si myslím, že je to zábavná práce. Je to náročné, přípravy na cvičení, to dá občas dost zabrat, zvlášť když se něco učí poprvé, tak se připravuji kolikrát až pozdě do noci. Ale pak když se to povede, tak to stojí zato.

Máte nějakou vtipnou historku z „natáčení“?

Těch je spousta (moje poznámka:  Třeba ta, jak jsem spadla ze židle, že?). Jo, tak to si vzpomínám, no jo, židle s kolečkama. Teď třeba se mi na cvičení místo Hnojení dusíkem podařilo říct Hnusení dojíkem. To se povedlo. Taky jsem si jednou od studentů a od sebe zapisoval takový ty perličky, a když už jsem jich měl za semestr 10 stránek, tak jsem toho radši nechal.

Víte o tom, že by Vám studenti dali nějakou přezdívku nebo že by o Vás nějak mluvili?

Kdysi vím, že mi říkali Borat, když jsem nosil kníra, jinak vím akorát pár věcí z borce.

Můžou Vás studenti potkat i jinde ve školním areálu než jen v učebnách? Chodíte někdy na studentské akce?

No můžou, občas. A studentských akcí se přímo neúčastním. Občas se zajdu na Farmu podívat, když se povede, tak taky na  Kruháč, ale teď toho moc nestíhám. (moje poznámka: No na Kruháči teď začali každé úterý točit Suchdolského Jeníka) Vážně? V úterý? Tak to mám alespoň motivaci.

Co byste udělal kdyby jste byl na jeden den rektorem?

Kdybych byl rektorem na jeden den, tak bych neudělal vůbec nic, protože rektorství je běh na dlouhou trať a spousta jednání a politiky. Za každým úspěchem je hodně dřiny, která se za den stihnout nedá. Kdybych byl rektorem déle, snažil bych se mimo jiné prosadit podpory pro kvalitní studenty (např. stipendia, ubytování zdarma, studijní pobyty aj.) a větší spolupráci s praxí.

Měl byste nějaký vzkaz pro studenty?

Aby nepadali ze židle (smích). A aby se nebáli třeba možnosti vycestovat. Já jsem jel kdysi do Vídně, ze začátku jsem se bál, ale pak jsem do toho šel a rozhodně nelitoval, protože to opravdu stojí zato. Poznáte spoustu nových možností, uděláte si spoustu známých, takže tohohle se nebát. Nebát se jít svou cestou. Vybrat si dobrou práci a toho se držet.

A naše poslední bonusová otázka: Co si myslíte o klecovém chovu drůbeže?

To jste mě trochu překvapila. Tyhle trendy welfare chovu zvířat a ekologického zemědělství, to je krásný a perspektivní, dokud je dostatek potravy. Když pak ale přijde hlad, tak se najednou bude k těm klecových chovům drůbeže vracet. Jsem teda alespoň pro zachování těch prostor. Jako propagovat welfare, když je ta možnost, ale to je opravdu těžká otázka. Jak říkám, přijde hlad a bude to průšvih…

Ráda bych na závěr poděkovala za skvělý rozhovor a popřála spoustu dalších milých studentů a příjemné učení.

LV

Autoři: Lenka Vorlíčková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

10. 11. 2017 0

S větrem o závod přes lesy, louky a po březích malebné Vltavy.

Číst více
02. 01. 2017 2

Petr Havlíček pro iZUN: Životní styl je o jídle, pohybu, odpočinku a psychice

Číst více
19. 06. 2016 0

Zadání zkoušek - podvod nebo součást přípravy?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙