Konečně mám papír na to, že jsem blbec.

27. 05. 2009 5 0 Univerzita Zpět na Úvod
Káždého to jednou čeká(teda pokud chce dostudovat :)) a nikoho to nemine. Stále o tom slyšíme, ale nikdo neví jak to vlastně vypadá. Ne, ne, řeč není o nějakém věčném tajemství jako v seriálu ztraceni (i když to nezní špatně ztraceni na suchdole, seriál o hledání východu z céčka), ale o Státní zkoušce bakalářské.

Pokaždé, když jsem někoho slyšel mluvit o státnicích, zdálo se mi to jako něco vzdáleného, jako něco co jednou možná přijde, ale až za dlouho. Najednou to bylo tady. Připadne mi jako by to bylo včera, co jsem přišel jako nezkušený bažant na Suchdol a objevoval krásy Céčka. Tři roky studia utekly stejně rychle, jako ve vás zmizí vychlazená plznička.

Komise je boží, hlavně Houška a pani Breuerová,....

Začal jsem se učit týden před termínem. Nervozita stoupala s každým novým ránem. Poslední den před "Popravou" jsem se téměř nemohl učit a celý den jsem na ročníkovém mejlu očekával první zkušenosti a postřehy okolo naší komise. Stále nic nedocházelo a já byl čim dál víc nervózní. Bylo 16:00, dávno po termínu posledního zkoušeného, a stále nic nedocházelo. První email přišel až v půl sedmé - "Komise je bozi, hlavne Houska a pani Breuerova,...". Byla to nádherná slova. Konečně něco na uklidnění. Hned se mi večer lépe usínalo.

Šel jsem na řadu až ve 14:30, takže jsem se mohl trochu prospat a v klidu se na to připravit. No v moc velký klid mi nervy nedovolili :). Když jsem dorazil před učebnu, zrovna vylezl kolega s tím, že to neudělal. To byla vzpruha... No prý okopíroval závěr BP(plagiátor jeden :)). S malým spožděním jsem šel na popravu někdy po třetí hodině.

Dary pro komisi

Nyní se tedy dostáváme k jádru pudla. Jak to vlastně probíhá? Pro orientaci v prostoru by vám mohl pomoci následující nákres který, poslal na ročníkový email anonymní bakalář.

Plán bojiště

Nejdříve si vás zavolají. Ihned poté vás představí tajemník. Vy se postavíte na Pokoušečovu pozici a prezentujete své dílo. Většinou po vás chtějí přeskočit rešeržní část prezentace a přejít k metodice a vlastnímu přínosu. Na ten se často ptají. Po odprezentování vaší skvostné BP se doptají na otázky, které máte v posudku od oponenta. Poté, co vám to odkývají, si sednete na pozici Pokošeč o Bc. a začíná vlastní zkoušení. V komisi jsou 3 osoby(každý za jeden okruh otázek) a předseda. Pokud by vám vysychalo v hrdle máte na stole připraven kelímek a flašku s pitím. Vlastní zkoušení probíhá tak, že se zeptají na nějakou otázku. Dost často se ptají konkrétně na nějakou věc. Pokaždé se snaží navázat otázky na vaší bakalářku, takže máte-li téma na databáze, zeptají se vás na otázku ohledně databází. Každý člen se tedy ptá(většinou se ptají na to, co sami učí) a snaží se z vás alespoň něco vydolovat. Poté řekne, že mu to stačí. Jakmile skončí, vy odejdete z komnaty a po několika minutách, co se komise poradí, vás zavolají zpět a předseda vám oznámí, zda-li jste obhájili bp a uspěli ve zkušební části zkoušky.

Bakaláři a jeden plagiátor :)

Známky se dozvíte na konci dne, kdy se koná slavnostní přípitek(tedy pouze pokud si přinesete pitivo a skleničky). Tajemník vám poté předá originál vaší bakalářské práce a index. Na závěr nás předseda komise vyzval ať dojíme občerstvení. Ať se prý nezkazí. Pak už jen následuje bouřlivá oslava.

Pokud vše zvládnete, budete mít v kapse papír na to, že jste Blbec.

Bc. Bleee :)

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 06. 2017 1

Život po státnicích aneb ani v červnu nebudete mít klid

Číst více
22. 03. 2016 5

Měli jste v prváku penál? Kde je mu konec?

Číst více
01. 06. 2012 4

Zase další Blbec na světě

Číst více

Komentáře

Uživatel
Petr Ká
Petr Ká - 27 května, 2009 - 16:37

byl jsem soucasti )

| 32
bufu
bufu - 28 května, 2009 - 23:15

Tak ted me docela stve, ze sem "zatim nic

| 23
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 května, 2014 - 16:24

A co zkoušky magisterské (inženýrské)? Jsou také takto "v pohodě"?

| 26
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 května, 2014 - 16:25

to je zase chyb.

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 21 května, 2014 - 08:50

Můj názor je, že státnice (Ing.) byly lehčí než maturita. Otázky se točí kolem diplomky a nikdo z komise nechce nikoho "topit". Ale je dobré připravit kvalitní občerstvení pro komisi :))))).

| 25

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙