Na ČZU třídíme správně!
Česko patří k zemím, kde se v Evropě třídí opravdu hojně. Odpad třídí téměř ¾ českých domácností. Avšak veškeré snažení o šetření přírody může přijít vniveč i celkem snadno. Stačí pouze špatně odpad roztřídit, aby bylo jeho následné užití znemožněno. Tyto chyby však může každý z Vás jednoduše napravit.
Jak třídíme sklo
Rozbitou skleničku nebo tabulkové sklo jsme schopni roztřídit všichni správně. Vhodíme je do zeleně označeného kontejneru. Co ale do tohoto odpadu vhazovat nesmíme, jsou jakkoli upravená skla jinými materiály. Pokovená skla (zrcadlo) nebo drátovaná dovnitř NEPATŘÍ. Raději je vhoďte do směsného odpadu, pokud si nechcete dávat práci a vozit je do sběrného dvoru. Stejně tak do skla nepatří porcelán. Ten raději darujte někomu, komu může ještě sloužit.
Jak třídíme papír
Papír vhazujeme do modře označeného kontejneru. Většina lidí tuto sortu odpadu třídí dobře. Na tom není co zkazit, říkáte si. Přesto je dobré připomenout, že do modré popelnice nepatří silně znečištěný papír nebo mokrý papír. Dále se nemusíme stresovat tříděním ruliček od toaletního papíru. Ty totiž byly již tolikrát přetříděné, že se nedají zpracovat dále. Stejně tak například plata od vajec.
Co ale naopak na papírech můžete nechávat, jsou kancelářské spony. Technologie třídíren si s nimi umí poradit.
Jak třídíme plast
V této oblasti asi každý z nás, kdo odpad třídí, občas přemýšlí, zda odpad vhodit do plastu, či nikoli. Nejhorší chybou, jakou v třídění plastů můžeme udělat, je vhodit do žlutého kontejneru mastný plast nebo silně znečištěný plast, jako například vaničky od masa, lahve od oleje. Olej totiž přeruší syntetické vlákno plastu. Tomu lze zabránit vymytím a odmaštěním. Pokud jste na to příliš líní, raději odpad vhoďte do směsného kontejneru.
Co ale vymývat nemusíte, jsou kelímky od jogurtů nebo nápojové kartony. Stačí je pouze dobře vyprázdnit. Z lahví nemusíte odstraňovat etikety nebo kroužky ze skleněných lahví.
Naopak se vyplatí oddělovat plastová víčka od nápojových kartonů nebo jiných lehce oddělitelných materiálů.
Jak třídíme kelímky na ČZU
O třídění kelímků jsme již také psali v článku před více než rokem. Rádi Vám však třídění kelímků z automatů připomeneme. Řeknete si, že jde jen kelímek od kávy, ale jenom na naší škole se každý den vyhodí přibližně 60 kg těchto kelímků. Velkou zásluhu na tom má projekt „Zelená na ČZU".
Kelímky z automatů, uvnitř na první pohled papírového obalu, obsahují ještě polypropylenovou folii, která se v třídírně nedá nijak oddělit a následný efekt způsobí, že se například na recyklovaný papír místy nedá psát. Proto – víčko do plastu, kelímek do směsného!
Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je nosit si vlastní nádoby na nápoj z automatu. Většina těchto automatů má totiž zabudované čidlo, které rozpozná vloženou nádobu, a z automatu vyteče pouze tekutina bez předchozího vypadnutí kelímku.
Na ČZU dále třídíme
V areálu školy se snažíme třídit též vyřazená elektronická zařízení a použité baterie.
Na kolejích ČZU třídíme bioodpad. Na pokojích kolejí studenti třídí bioodpad do příslušných sáčků a košů a následně je umisťují do sběrných nádob a komunitních kompostérů.
Tento projekt nazvaný SPOLU na BRKO (bilogicky rozložitelný komunální odpad) funguje tak, že zájemci o třídění bioodpadu se mohou nahlásit na centrální email (spolunaczu@gmail.com), kde dostanou podrobnější instrukce a informační materiály o tom, co do bioodpadu patří a co ne. Dále si vyzvednou na ředitelství kolejí speciální odvětratelný koš a papírové sáčky. Odpad si každý vynáší sám do kompostérů umístěných v rámci kontejnerových stání před kolejemi a jeden kompostér je též ve veřejné kuchyňce koleje.