Na skok v Györu. Třetí závod týmu Rebels Racing v rámci Formula Student

06. 10. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Poprvé v historii iZUN vám můžeme s potěšením nabídnout autentickou zahraniční reportáž. 17. - 20.8. jsme vyrazili s týmem Rebels Racing do Maďarska sledovat, jak si povede ve svém třetím závodě letošní sezóny. A rozhodně se bylo na co dívat.

Pro motoristické fanoušky je Maďarsko spojeno především s velkou cenou Formule 1, která se na okruhu Hungaroring jezdí pravidelně od roku 1986. Tentokrát se ale závod prestižního seriálu Formula Student konal v severozápadní části Maďarska v Györu.

Györ, ležící nedaleko slovenských hranic, není typickou motoristickou baštou. Město s přibližně 135 tisíci obyvateli a rozlohou lehce větší než Plzeň působí na první pohled typicky industriálním dojmem se spoustou panelové zástavby a supermarkety na každém rohu.

Dá se říct, že my Češi v souvislosti s Maďary trpíme častými předsudky. Když se řekne Maďarsko, každý z nás si vybaví možná tak maďarskou klobásu, debrecínku nebo segedín. O maďarštině, která pro cizince zní asi jako střelba z Kalašnikova, ani nemluvě. I proto jsme byli zvědaví, jak maďarští přátelé organizačně zvládnou podnik, který ve světě nemá takový ohlas jako slavná „efjednička“.

Část areálu s tribunou

Areál, kam pořadatelé umístili závody Formula Student, leží na břehu Dunaje, hned u slovenských hranic. K dispozici bylo perfektní zázemí pro týmy, všechno pohromadě na jednom místě a s minimálními přesuny. Vůbec tedy nevadilo, že se nezávodilo na klasickém okruhu, ale tratě byly postaveny v areálu místí továrny. A to, že jste se v parných letních dnech domluvili anglicky, bylo jen třešničkou na dortu.

Sestřih toho nejlepšího z Györu jedině na iZUN TV!

Už od pátečního dopoledne borci z Rebels Racing, složeni téměř výhradně ze studentů ČZU, pečlivě připravovali auto na prodloužený závodní víkend. Po výborných výsledcích z předchozích závodů a hlavně dokončení dvou Endurance (vytrvalostní závod se střídáním jezdců v polovině trati, hodnotí se jak rychlost, tak spotřeba paliva) v pěti dnech v Anglii a Rakousku získali potřebné sebevědomí, a hodlali tak v Maďarsku ukázat to nejlepší ve všech soutěžních disciplínách.

Práce na SATURN 6

Šampionát Formula Student není jeden klasický závod. Nekrouží se šedesát kol po okruhu, aby pak první v pořadí vítězoslavně projel cílem. Soutěž klade důraz nejenom na samotnou konstrukci vozu a jeho jízdní vlastnosti, ale i na byznys plán a náklady na realizaci projektu. Skládá se ze dvou částí zahrnujících statické a dynamické disciplíny. V programu statických disciplín najdeme Design Event (design monopostu), Cost Report (náklady) a Business Plan Presentation (prezentace byznys plánu). V dynamických disciplínách se soutěží ve Ski Pad (osmička, testující obratnost vozu), Autocross (dvě měřená kola na vytyčeném okruhu), Acceleration (sprint na 75 m) a vytrvalostní Endurance.

Pro start do jednotlivých soutěží je vždy potřeba přejít náročnými technickými přejímkami. To se „Rebelům“ povedlo a mohli se soustředit na samotné disciplíny.

Tilt test, neboli test náklonu

V sobotním parném dopoledni, kdy teploty, stejně jako následují dny, šplhaly nad 35°C, se přiblížila k depu parta uhlazených chlápků s jediným cílem: Rozpitvat design SATURN 6. A komisaři si dali opravdu hodně záležet na každém technickém detailu. „Tohle byl asi nenáročnější Desing Event, co jsme letos zažili,“ odfoukl si po odchodu porotců vedoucí projektu Ondřej Suchomel. Nakonec z něj tým obdržel 45 ze 150 bodů a obsadil celkové 36. místo. „Za design jsme čekali víc bodů,“ zhodnotil počínání komisařů Suchomel.

Design Event

Následoval Cost Report, neboli přibližně dvou set stránková dokumentace obsahující náklady na každý šroubek a gumičku ve voze. „Za Cost Report jsme komisaři vůbec nebyli hodnoceni, protože ho nemáme. Obětovali jsme ho dostavbě a doladění monopostu,“ řekl k tomu Ondra Suchomel.

Poslední soutěží sobotního programu byla prezentace byznys plánu. Tu hoši zkompletovali až těšně před samotnou prezentací. Ačkoli bylo vše na poslední chvíli, získal tým 54,75 ze 75 bodů a v celkovém součtu to stačilo na 30. místo. Celkově se ukázalo, že právě „nezávodní“ disciplíny jsou slabší stránkou projektu.

Prezentace byznys plánu

Přiblížil se večer, motory na testovací dráze hrály při západu slunce na romantickou notu a kolem nás se promenádovala jedna krásnější hosteska než druhá. Kromě nich borcům v každé garáži dělaly společnost tzv. „Umbrella Girls“, tradiční členky motoristických týmů chránící piloty nejen před ostrým sluncem. Jak se o piloty starají mimo závodní dráhu, už anály neuvádějí, ale nutno dodat, že motivace stát se závodním pilotem, je to velká.

Ani v týmu „Rebelů“ tyhle slečny nechyběly. Každé ráno s něžnou precizností připravovaly snídaně pro celý tým, včetně dvou nenasytných paparazzi z iZUNu. Takový servis nikdo z ostatních týmů neměl. Kromě toho byly holky také náležitě slyšet, o čemž se přesvědčili všichni po každé povedené disciplíně.

Anička, jedna z členů týmu Rebels Racing

"Umbrella Girls"

Neděle už potom ukázala, že o co slabší má zemědělská formule statické disciplíny, o to silnější je v těch dynamických, což se potvrdilo. Především v Autocrossu předvedli borci excelentní výkon. Vynikající byl už čas 39,7 s prvního z pilotů Honzy Sekeráka. Ondřej Suchomel ale následně zajel čas 37,6 s, a v konečném pořadí by se tak tým pohyboval na hranici TOP 3. Bohužel ale těšně před cílem při slalomu došlo ke shození kuželky a přičtení dvousekundové penalizace, která tak tým odsunula na 17. místo. „Je to velká škoda, nebýt penalizace mohli jsme být v celkovém hodnocení disciplíny hodně vysoko. Ale na čas jsme dokázali porazit všechny české týmy včetně v pořadí čtvrtého auta ČVUT, což je pro nás obrovský úspěch,“ zhodnotil Autocross Ondřej Suchomel.

Ano, dokázali porazit všechny české týmy. Ty do Györu vyslali hned 4 monoposty. Po jednom brněnské VUT a ČZU a dva vozy přivezlo ČVUT. Vedle klasické spalovací formule ještě druhou na elektrický pohon.

V Maďarsku se představily 4 české vozy

Před úspěchem v Autocrossu tým odjel tým ještě dvě dynamické disciplíny. Ski Pad (osmička, testující obratnost formule) a Acceleration (sprint na 75 metrů) se „Rebelům“ poměrně povedly, zařadili se do první poloviny startovního pole a obsadili shodně 17. místo.

Ski Pad

Po výsledkově povedeném nedělním dni panovala v týmu menší nervozita před pondělním nejdůležitějším závodem Endurance.

Endurance, to je vytrvalostní závod na 20 kol. V polovině závodu se piloti střídají. Hodnotí se jak rychlost, tak spotřeba paliva, která je neméně důležitou součástí disciplíny. V Maďarsku se do něho kvalifikovalo 31 vozů ze 41.

Cíl pro zemědělské hochy byl jasný: Podat maximální výkon a především závod dokončit. „Mám trochu strach, že tady Endurance nedokončíme,“ vyřkl prognózu ještě před závodem Ondřej Suchomel. Tahle obava se nakonec ukázala jako prorocká.

Během prvních dvou kol SATURN 6 ukazoval, že může pomýšlet na hodně dobrý výsledek. Bohužel ale na konci třetího kola praskla autu levá zadní poloosa, přetočilo se a najelo do bezpečnostní bariéry. Pro prvního ze dvou pilotů Martina Herčíka tak závod skončil předčasně. „Vždycky, když sednu do auta, tak se něco pos*re. To se nemůže stát někdy taky někomu jinýmu?“ okomentoval to s hořkým úsměvem Martin.  

Nehoda při Endurance

SATURN 6 se v Maďarsku jevil jako hodně rychlý monopost a mohl pomýšlet na dobré umístění v TOP 10. To se ale kvůli zmíněnému chybnému sváru nepodařilo prokázat na trati,“ shrnul pondělní závod Ondřej Suchomel. Endurance nakonec dokončilo pouze 16 vozů, včetně obou vozů ČVUT. Jejich „spalovák“ dokonce celý Endurance vyhrál.

Celkově v Györu startovalo 41 vozů. Tým Rebels Racing obsadil 29. místo se ziskem 285,88 bodů, s mankem téměř 600 bodů na vítězný FS Team Tallin. „Máme ze závodu smíšené pocity. Jeli jsme ve všech disciplínách to nejlepší, co zatím umíme. Ve statických disciplínách se nám podařilo vylepšit byznys plán, z cost reportu jsme nebyli hodnoceni a za design jsme dostali relativně málo bodů,“ vrací se Ondřej k uplynulým čtyřem dnům.

„Dynamické disciplíny se nám poměrně povedly, v prvních dvou jsme startovali na začátku startovní listiny, takže přilnavost byla ovlivněná prachem. Pak jsme zajeli hodně dobře Autocross, bohužel jsme ale shodili jednu kuželku. Nebýt toho mohli jsme být třetí nebo čtvrtí. Nicméně se ukázalo, že na nováčkovské auto jsme možná až moc rychlí. A to jsme najezdili pouze asi 100 km testů, oproti tomu některé německé týmy ujeli při testování až 2 000 km. Časově jsme byli 3 desetiny za Tallinem, celkovým vítězem, takže z tohoto pohledu jde o obrovský úspěch. Bohužel se ale nepodařilo dokončit Endurance, kde jsme si hodně věřili na dobrý čas. Ohromně nás to mrzí, ale to je motorsport. Celkově tedy smíšené pocity,“ uzavírá Ondřej Suchomel.

Tečku za maďarskou zastávkou udělal slavnostní ceremoniál s vyhlášením nejlepších týmů. Ten se pořadatelům opět povedl, i když byl poněkud delší, než by bylo zdrávo. Pak už následovala týmová afterparty, kde už bylo jedno, jestli jste Čech, Maďar, Číňan nebo Ind. Kde studenti paří, tam se dobře daří.

Upřímně, mnohé nás v Maďarsku překvapilo. Příjemní lidé, výborná organizace, skvělá atmosféra a perfektní počasí vytvořili parádní motoristickou show. Ostatně to bylo cítit i z ohlasů ostatních účastníků. Jen to Euro by už mohlo Maďarsko přijmout, tahat s sebou štos 50 tisíc maďarských forintů není žádná výhra…

S Ondřejem Suchomelem jsme po skončení závodů natočili rozhovor:

Autoři: Jakub Kopecký Foto: David Borovička
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

18. 12. 2017 0

84 koní ve stájích Technické fakulty

Číst více
03. 08. 2014 2

Tým CULS Prague Formula Racing představil třetí monopost

Číst více
23. 06. 2013 4

Novinky v týmu CULS Prague Formula Racing

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙