Pražský Majáles pojedenácté. Kdo si podmanil studentskou scénu?
Poslední majálesový den odstartoval pochod s alegorickými vozy Prahou. Vyráželo se v jedenáct hodin z rohu Vodičkovy a Jungmannovy ulice, kde stála májka. Průvod za bezpečnostních opatření a přítomnosti Policie vyrazil skrz město, kde vzbudil pozornost turistů, ale i lidí v hromadné dopravě. Některé tramvaje byly zpomalovány, provoz aut na křižovatkách byl leckde zastaven úplně. Turisté vesele a s nadšením zdravili adepty na vozech a fotili se s lidmi z průvodu. I když v polovině trasy začalo pršet, studenti si to užívali. V prvním voze jel spolu s adeptkami na Miss i DJ N’zym a lidem zvedal náladu svou muzikou.
Průvod skončil na Strossmayerově náměstí a lidé se pomocí metra přesunuli do areálu letiště v Letňanech, kde se celý odpolední program konal.
Areál letňanského letiště, který již druhým rokem hostil hlavní den majálesových oslav, se otevřel pro veřejnost přesně v pravé poledne. Ještě předtím organizátoři a zástupci jednotlivých vysokých škol vychytávali poslední mušky ve svých zónách i v celém areálu, aby bylo vše perfektně nachystáno na příchod návštěvníků. Pro kapely a další vystoupení bylo připraveno šest stage – Excelent, hl. města Prahy, Fajn rádio, Reebok Ventilator, Excelent talents a International Island. Na všech podiích se dohromady vystřídalo přes 40 hudebníků. Kromě účinkujících z hudební branže se na hlavní Excelent stage představili i králové a Miss Majáles za jednotlivé vysoké školy.
Program zahájila ve 13:00 kapela Portless současně s chlapeckou skupinou Pilot, která se může pyšnit vítězstvím v hudební soutěži Nová krev. Přesto, že byl areál zatím z poloviny prázdný, dokázala tato sestava nastartovat tu pravou open-air náladu. Mezi tím dorazili na místo spolu s průvodem i králové vysokých škol a pozvolna začalo to pravé hemžení i ve studentských zónách. Jednotlivé studentské zóny si připravily pro návštěvníky chill-out koutky či nejrůznější zábavné atrakce. Vyzkoušet jste si mohli například souboj v nafukovacích bublinách Crazy Bubbles nebo jízdu na Segway.
Kapelu Pilot jsme si po jejich vystoupení vzali na chvilku stranou:
iZUN: Jaká byla rivalita mezi Vámi a kapelami při semifinále iZUN Musich Challenge na ČZU?
Daniel. H.: My jsme se o tom bavili nedávno, teď po koncertě, a myslíme si, že se kapely mohou navzájem jen obohatit, i když je to v té rivalitě. Ale spíš obohacení než ta rivalita. Je to zdravá rivalita.
Existuje kapela o níž se dá říct, že je pro Vás hudebním vzorem?
My posloucháme českou muziku a někteří, co jsou našimi vzory, budou právě vystupovat tady na podiu po nás. Jinak my máme spoustu kamarádů, co se na tom podílejí, ale konkrétně se to asi nedá jmenovat.
iZUN:
iZUN: Chcete něco někomu vzkázat?
Do iZUNu? Do světa? Tak já bych chtěl lidem vzkázat, ať poslouchají českou muziku. Protože stačí něco objevit a je to super. Já jsem třeba před dvěma roky objevil kapelu Umakart a nikdo ji nezná, nebo málokdo, a přitom jsou uplně úžasní. A vzkázat něco lidem z rádia, tak hrajte česky..
iZUN: Jaký máte názor na chov klecové drůbeže?
Daniel H.: My třeba kupujem vajíčka jenom z podestýlky, protože ono to normálně přijde člověku v pohodě, ale když pak vidí nějaký to video těch slepic na Youtube a extremistů, co proti tomu bojujou, tak to vypadá špatně.
Daniel D.: Já jsem viděl nějaký video o KFC, jak tam držej ty slepičky a to se mi nelíbilo. Ale v KFC jsem teď byl, takže jsem trochu pokrytec.
O hodinku později se předvedla slavná jména, jako UDG, Rybičky 48, Prago Union nebo Jelen následovaná kapelou Vypsaná Fixa, Skyline a zpěvákem Xindl X. Přestože si počasí zahrávalo s náladou natěšených návštěvníků, většina z nich se nenechala odradit ani lehkým deštěm a hlasitě podporovala své zamilované muzikanty.
V mezidobí před vystoupením králů a Miss jsme v zákulisí na kus řeči odchytili bývalého primátora Prahy Tomáše Hudečka:
iZUN: Jak vzpomínáte na svá studentská léta?
Vzpomínám. Studoval jsem matematiku, zeměpis – učitelství, to bylo ještě v Olomouci a pak jsem přešel na další školu do Prahy. A vzpomínám si, že jsem v druhém ročníku zjistil, že se ty předměty dají dát do pondělí, úterý a zbytek dní jsem měl volno. To jsem třeba sportoval nebo jsem si četl.
iZUN: Chodil jste i dříve na takové akce, jako je Majáles?
V Olomouci byly takové akce taky, jen tam na to nebyl tak velký prostor, takže to byly skromnější akce. Tady v Praze pak na doktorátu bylo té práce víc, tak to pak už asi ne.
iZUN:
iZUN: Máte tady na Majálesu nějakou kapelu – favorita?
Minulý rok jsem tady byl na MIG 21, ale dnes tady večer asi nevydržím.
iZUN: A ještě poslední otázka - jaký máte názor na chov klecové drůbeže?
Tak to žádný. To vůbec netuším, o co jde.
V 17:00 se na podiu předvedly v krátké promenádě kandidátky na titul Miss Majáles 2015. Počasí se bohužel neumoudřilo ani s postupujícím časem a za nedlouho již bylo v areálu málo suchých míst, kam by bylo možné se schovat. Déšť však nakonec přeci jen ustal, možná jej uchlácholily tóny linoucí se z pod rukou hudebníků kapely Mandrage, Pipes and Pint či PSH. Lepší počasí měli na své vystoupení i kandidáti na krále, kteří se na podiu objevili chvíli před půl sedmou.
Ti se ve dvou minutách snažili ukázat svou originalitu a jedinečnost ve volné disciplíně. Všichni kandidáti tentokrát zvolili formu tanečního vystoupení, které se v posledních letech stalo již tradičním prvkem této disciplíny. Před publikem, které viditelně prořídlo po skončení koncertu Mandrage, se snažili zaujmout poslední nerozhodnuté diváky. Dobrý dojem z některého vystoupení střídalo rozčarování a otázka, zda choreografie nevznikala „na koleni“ těsně před vystoupením.
Na vedlejší stage hl. města Prahy se už v backstage netrpělivě připravovaly na vyhlášení kandidátky Miss. Naše horká favoritka Magdalena Vaňková se však musela sklonit před svojí konkurentkou z VŠCHT. Andrea Vichrová tak obhájila pro VŠCHT vítězství z loňského roku.
Nedlouho potom, a také po skvělém vystoupení a návratu na festivalová podia Michala Hrůzy, už družiny jednotlivých škol se zatajeným dechem očekávaly vyhlášení letošního Krále Pražského Majálesu. Ani opět skvělá a mohutná podpora lidí z ČZU však Siru Danielovi nepomohla a vítězství po roce obhájilo ČVUT se svým králem Mykhalosem, Per Partes. Pro nás sice zklamání, ale rozhodně jsme mohli odcházet se vztyčenou hlavou.
Po vyhlášení krále se většina sportovních nadšenců začala přesouvat před studentské zóny k velké LED obrazovce, na které běžel zápas našich hokejistů se Švédy na Mistrovství světa. Ti, kteří měli pevné nervy a vydrželi až do konce, sledovali prohru našich v samostatných nájezdech.
Ostatní návštěvníci se pak rozprostřeli pod jednotlivé stage, kde se zaposlouchali do posledních večerních koncertů. Největší ohlas si získala kapela Chinaski, která předvedla perfektně akusticky a světelně vyladěnou show, doplněnou ohňostrojem.
Dozněly poslední tóny a několikatisícový dav začal majálesové městečko pomalu opouštět. Areál však neutichl až do těchto chvil, kdy dopisujeme poslední řádky tohoto reportu, sklízení zázemí pokračovalo až do rána.
Letošní Pražský Majáles sice nezměnil místo v Letňanech, ale svou tvář ano. Viditelně skromnější a méně megalomanský festival nabídl opět to nejlepší z české hudební scény, ale v menším balení. Spokojenost návštěvníků mohlo pokazit snad jen ne úplně ideální počasí a relativně dlouhé fronty na občerstvení, což je ale nešvar většiny hudebních festivalů.