Reformy vysokého školství. Protestujte, nebo se modlete!

29. 01. 2012 35 0 Univerzita Zpět na Úvod
Drazí přátelé zemědělci, již nějakou dobu jsou média zmítána takovými sprostými slovy jako školné, reformy, zákony, Dobeš, „melouny“ atd. Rektor Univerzity Karlovy aktivizuje akademické senáty i studenty k revoltě proti ministru školství a zpravodajské servery jsou zásobovány šťavnatými titulky. Co že se to vlastně děje? Kvůli čemu je takový rozruch? Máme pro vás přehledně zanalyzovaný nový zákon o vysokých školách a finanční pomoci studentům.

V celé věci se jedná o dva dokumenty — věcný záměr zákona o vysokých školách (dále jen ZVŠ) a zákon o finanční pomoci studentům (dále jen ZFPS).Celá myšlenka reformy našeho vysokého školství vznikla již před několika lety a pracovalo na ní několik týmů i našich vlád. Výsledný tvar předal na začátku tohoto roku ministr Dobeš vládě ČR jako věcný záměr zákona.

„O nás bez nás,“ křičí akademici

Během posledního roku příprav se na zpracování obou zákonů podílel jak tým ministerstva školství, tak i akademici a rektoři z řad univerzit a vysokých škol. Během přípravy obou zákonů docházelo k diskusím a u většiny sporných bodů došlo k řešení kompromisem. Problém nastal ve chvíli, kdy měl být návrh i s doloženými připomínkami reprezentantů (akademiků) předložen vládě. Ministr Dobeš předložil verzi neobsahující připomínky akademiků, čímž si na sebe upletl bič v podobě rektora Hampla. Ten na tuto skutečnost ihned reagoval zburcováním studentů, akademické obce i médií v celé České republice.

Školné. Černý Petr v rukávu státu

Stejně dlouho jako je v permanenci návrh na reformu českého vysokého školství, je ve všech pádech skloňováno i zavedení povinného školného pro studenty vysokých škol. Spekulace o jeho výši křižují informační portály a rozsívají témata k diskusím už víc jak rok. Ještě donedávna byla maximální částka pro výši školného stanovena na 10 000 Kč za semestr. V poslední verzi věcného zákona však tato částka není uvedena vůbec. V dokumentu je pouze zmínka, že výše školného bude uvedena v právním předpisu. Ve věcném záměru zákona o finanční pomoci studentům je ovšem uvedeno, že výši školného bude obsahovat zákon o vysokých školách. Je zkrátka vidět, že v tom ministerstvo má pořádný nepořádek.To ovšem není vše. Nikde v zákonech zatím není uvedeno, k čemu bude školné přesně sloužit. Nad touto otázkou se vznášejí pouze odpovědi typu „při placení školného si budou studenti více vážit příležitosti studovat“ (což všichni víme, že je hloupost) a několik dalších neurčitých odpovědí. Není ovšem jasně řečeno, co se za studentovu částku, řekněme například 10 000 Kč, stane. Můžeme vyjít z faktu, že v současné době je normativ (částka placená státem za hlavu jednoho studenta na školní rok) 30 546 Kč. Bude tedy po zavedení školného normativ snížen o hodnotu školného, aby státní pokladna ušetřila? Nebo bude zrušen? To v zákoně zatím uvedené není.

Jen pro představu, v současné době je vysoké školství v ČR financované cca 0,55 % HDP, což je přibližně 19 miliard českých korun. Na celé školství jde přitom v tomto roce v ČR cca 122 mld Kč. Ve výhledovém plánu vlády do roku 2014 (byl již schválený parlamentem) se však počítá  se snížením této částky až o 20 % na 90 miliard v roce 2014, což je obrovský propad, který se významně promítne i do rozpočtu pro vysoké školy (pokles na cca 15 mld Kč). Bude tento deficit v rozpočtu škol nahrazen právě školným? Ač je to neuvěřitelné, tak to v současné době nikdo neví.

Studenti a rodiče, připravte si peněženky, za dveřmi je školné

Co když na školné 10 K za semestr nemáte? Stát vás podpoří a spolu s vámi i kapsy bankovních ústavů. Banka poskytne studentovi půjčku. K té mu samozřejmě běží úroky. Po dobu studia platí za studenta úroky stát. Po ukončení studia, ať už úspěšnému nebo ne, začne student po nástupu do zaměstnání ihned splácet státu úrok z půjčky. Ve chvíli, kdy získá zaměstnání, ve kterém bude dostávat dvojnásobek minimální mzdy (2 × 8 000 Kč), je povinen začít splácet bance školné. Zajímavé, viďte? Při vychození vysoké školy můžete mít na krku dluh 100 000 Kč + úroky. A rozjeďte teď nějaký svůj vlastní obchod, nebo si pronajměte byt. Zakládání rodiny je už teď náročné, a při takovéto zátěži by bylo snad až nemyslitelné. Zadluženost studentů rapidně stoupne a při volbě oboru budou upřednostňovat takové profese, u kterých peníze rychle vydělají. Za pár let můžeme být obklopeni právníky a ekonomy, ovšem do filozofie nebo ochrany životního prostředí se těžko někdo pohrne.Navíc v návrhu zákona nejsou jakkoli vyřešené granty či prospěchová stipendia pro nadané a snaživé studenty.

Připomínky, polemika, z politiky šlamastika

Další vlna odporu akademiků vůči návrhům zákona spočívá v omezení funkcí akademického senátu. Jeho pravomoci by měla převzít externí Rada vysokých škol. Do této rady zvolí 1/3 ministr školství, 1/3 rektor a zbytek akademický senát. Nikdo z rady však nesmí být z akademické obce. U tohoto bodu se reprezentanti nejvíce obávají zásahů politických i podnikatelských subjektů do chodu škol. Považte. O rozpočtu či rektorovi by rozhodovali lidé naprosto nepoznamenaní chodem univerzity a její situací.Akademická obec má rovněž problém s novým návrhem na nepřenositelnost titulů profesor a docent. Toto téma ovšem nás studenty zatím nijak nepálí. Reformu vysokých škol dosud odmítlo 20 z 26 vysokých škol. Akademický senát ČZU se v zápisu z 20.prosince 2011 přiklonil k nepodpoření obou záměrů v několika bodech. Zde si můžete na straně 3 vyjádření přečíst. O dalším postupu, po vlně odporu z řad VŠ, bude AS jednat v blízké době. Rektor naší univerzity se k celé věci nechtěl vyjadřovat, dokud neproběhne zasedání České konference rektorů, na níž bude postup a postoj vysokých škol projednáván.Jakým způsobem se ČZU postaví ke kontroverznímu jednání ministra Dobeše, bude projednáváno na zasedáních fakultních akademických senátů, které své stanovisko sdělí AS ČZU, jenž vysloví konečný verdikt.Mezitím popluje návrh běžným schvalovacím kolečkem. Vláda buď přijme tento návrh a nebude již možné změnit současné znění, nebo jej zamítne. Pokud bude tento věcný záměr zákona vládou ČR přijat, pak se bude připravovat paragrafové znění zákona o VŠ. Zde by měl být prostor na případnou korekci nedostatků a obávaných míst. Ministr Dobeš v reakci na míru nevole rektorů slíbil bližší spolupráci a další jednání, není však jisté, jak vše dopadne.Pokud si chcete přečíst přesné znění věcného záměru zákona o vysokých školách, naleznete jej zde, věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům na tomto odkazu. Při  příležitosti zasedání akademické obce Univerzity Karlovy byla vydána i přehlednější a pochopitelnější verze s názvem Kritický průvodce „reformou“ vysokých škol. Je to jistě zajímavé čtení. Závěrem bych chtěl poděkovat doc. Ing. Jiřímu Remešovi, Ph.D. emeritnímu předsedovi AS ČZU z FLD za konzultaci k přípravě tohoto článku. O dalším vývoji vás budeme samozřejmě informovat.

Mrkni taky na tohle

27. 02. 2019 20

Rektor: Důležití jsou lidé, jen budovy nestačí

Číst více
21. 03. 2018 0

Inaugurace – profesor Sklenička oficiálně rektorem ČZU

Číst více
26. 01. 2018 6

Končící rektor Balík studentům ČZU: Buďte hrdí na svou univerzitu!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 ledna, 2012 - 13:18

Už teď platím 12000 Kč za semestr za tu bídnou výuku. Pochybuju, že tím když bude každý platit desítku, se něco změní. Pořád tu budou cvičení jednou za čtrnáct dní (pef), nudné přednášky a zkoušky co se (ne)dávají podle toho jak se zkoušející vyspí nebo se ožere (true story). FUCK THIS SYSTEM!

| 81
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 ledna, 2012 - 21:21

desítka mě nezabije :)

| 29
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 února, 2012 - 07:53

Desítka sice jo ale za semestr. Při 10 semestrech je trochu víc. ;)

| 25
Tomáš Němeček
Tomáš Němeček - 30 ledna, 2012 - 21:34

Tohle je další způsob, jak státní dluh, vzniklý nezodpovědným hospodařením, přenést prostřednictvím studentů, opět na pracujícího občana... Nejvyšší čas, aby se všichni sebrali a z téhle země zmizeli, něž všem zůstanou jen holé zadky...

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 ledna, 2012 - 21:47

Ámen

| 33
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 ledna, 2012 - 21:57

Tak zvedneme zadky a vyrazíme do ulic! Dobeše vyhodíme pěkně z okna jako se to dělalo dřív - a fungovalo to!

| 54
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 února, 2012 - 22:19

tak ono je to ve světě docela běžná praxe http://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-53584500-tisice-studentu-vysly-do-ulic-londyna-protestuji-proti-zvysovani-skolneho http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=651686 http://zpravy.ihned.cz/?article[comment][ukaz_vsechny]=1&article[comment][art_id]=53729070&p=013500_d&article[id]=53729070 http://www.csaf.cz/print.php?clanok=1061 http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/950470

| 24
TK
TK - 30 ledna, 2012 - 22:17

A víte že tři čtvrtiny českých studentů je pro zavedení školného? alespoň to tvrdí výzkumy...

| 38
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 ledna, 2012 - 22:25

To by mě opravdu zajímalo, kde ty výzkumy dělali.

| 30
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2012 - 16:13

Jestli se ptali pražáků tak ty to asi moc netrápí . . . kolej ani byt si platit nemusej, stravu maji doma . . . takže jejich výdaje na školu jsou asi trochu někde jinde než u přespolních studentů. . .

| 45
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 února, 2012 - 01:30

zatimco tobe kolej nebo byt pravdepodobne plati rodice a jeste dostavas kapesne a skola ti da ubytovaci stipendium... ja jako prazak bydlim sama, vydelavam si sama a nikdo mi nic neda. protoze mi uz bylo 26, platim si skolne. nakonec se to nejak zvladnout da, nesmis jen do prahy prijet s ocekavanim, ze nam tu penize sami od sebe padaji z nebe do klina - chodime do prace...

| 25
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 února, 2012 - 22:34

Tak přesně takhle myslí každej přespolní, co přijede odněkud do Prahy. Že tu máme všichni strašně peněz a nic pro to nemusíme dělat. Praha je strašná a pražáci jsou arogantní, ale stejně tu všichni jste. Tohle fakt nechápu.

| 39
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 08 února, 2012 - 12:04

Nikdo tě do Prahy nenutí, přespoláku. Tyhle lidi mě fakt nebaví! Tak proč se hrneš do Prahy, když pak kecáš tyhle nesmysly!

| 24
Kiki
Kiki - 08 února, 2012 - 15:41

No, i kdyby se výzkumům věřit nedalo, tak každý kdo má v hlavě mozek musí se školným souhlasit. Já studuju prezenčně (VŠCHT), živím se sama - chodím do práce - a 10k za semestr mi nepřipadá jako nic nedosažitelného, navíc s prospěchovým stipendiem je ta částka poloviční... Tak se přestaňte flákat a je to vyřešené :))...

| 30
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 ledna, 2012 - 23:21

Co si budem povídat... při studiu této VŠ je úplně normální pracovat a nějakou tu korunu si vydělat. Navíc by to pročistilo řady studentů, kteří na VŠ jdou jen aby dostali potvrzení o studiu a mohli ještě chvíli užívat studentských výhod.

| 42
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 února, 2012 - 21:44

naprosto souhlasím! sama jsem studovala a už od prváku měla práci na poloviční úvazek a dalo se to v pohodě stíhat! spousta lidí okolo mě šla na vejšku jen aby si prodloužili mládí

| 22
pan hnůj
pan hnůj - 06 února, 2012 - 13:37

Na druhou stranu si představ lidi, co každý den (jako třeba já) dojíždí kolem 50 kilometrů. Bydlet v Praze nemůžu, protože mám doma spoustu povinností, které nemůžu přenechat jiným, a chodit do práce při prezenčním studiu prostě nestíhám. Když chodím na cvičení a přednášky, jsem ve škole 4 dny v týdnu od rána do večera + každý den 3 hodiny cestování. Brigádu tady v okolí, kam bych mohl chodit 1-2x za týden prostě neseženeš, a tak jsem odkázanej na vydělávání pouze o prázdninách, zkouškách (když je rychle zvládnu), popř nějakých nárazovkách. A pokud bych si z toho měl platit dopravu, jídlo, telefon, net, volnej čas a ještě školný, tak bych prostě nemohl existovat... Takhle jsem rád, že si zaplatím obědy, telefon, nějakej volnej čas a dopravu mi dotujou rodiče...

| 42
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 února, 2012 - 23:04

Promiň, ale od 15ti nedostávám žádné kapesné (rodinný zvrat) a teď v prváku spíš ještě pomáhám já rodině (najít v dnešní době práci když vám táhne na padesát a nemáte kvalifikaci??nelze!) takže se snažím jak to jde už od mladých let. Asi jsem extrémní případ, jinak ale: když nejsem ve škole, pracuju. Pořádně se to rozjelo až teď, takže nakonec to jakž takž jde, ale nic není levné. Fakt si neumím představit, že budu platit 2O tisíc ročně, prostě na to nemám. A brát si půjčku, když ani nevím, jestli vůbec dostanu práci? Ano, splácí se až když máte nějaký daný plat, ale když dejme tomu z těch 16 tisíc budu platit stravu, nájem, půjčku a úroky z ní, jak budu moct vůbec pomýšlet na nějaký další rozvoj a investice do něčeho - bude to z ruky do huby. (Ostatně jako teď.)

| 28
Anonymní filosof
Anonymní filosof - 31 ledna, 2012 - 16:06

Děkuji za článek. Jo, přesně tohle chtějí - mít tu samé podplatitelné ekonomy a právníky. Je to hnus. Už takhle většina studentů platí každý měsíc 2-3 tisíce za ubytování na kolejích nebo privátech, ostatní si platí jízdné, které se při každodenním dojíždění (aspoň u mně tak tomu je) na tu tisícovku taky vyšplhá, navíc každá přednáška je v jiný čas, jedna je v osm ráno, jiná je stejný den v šest večer, ale s tím nic nenadělají ani učitelé, takže při takovémhle režimu a dojíždění je to docela fuška pravidelně při škole nějak rozumně pracovat, aniž by se musela nějaká přednáška vynechat. Každá jednorázová brigáda dobrá, zvlášť v krajích, kde se hůř shání práce. Nechodím do nijak prestižní školy, je v úděsných komunistických budovách, ve třídách jsou staré školní lavice a židle jako na základce a není moc moderně vybavená, přesto, a je to vidět, se učitelé na ní snaží udržet v rámci možností co nejlepší úroveň. Některé přednášky jsou zábavnější, některé nudnější, to holt jiné nebude, navíc každého baví něco jiného. Některé zkoušky jsou lehčí, jiné těžší, ale vždycky tu u nich záleží na tom, jak moc jste se učili a že by byl zkoušející někdy pod vlivem omamných látek nebo špatné nálady, to se mi ještě nestalo. TK: Pokud by byly 3/4 vysokých škol v ČR ekonomky, tak potom by ty výsledky odpovídaly, na ekonomkách tomu totiž prý nadšeně tleskají.

| 27
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 února, 2012 - 09:41

Chodím na PEF a neznám nikoho, kdo by tomu nadšeně tleskal. Ty snad ano?

| 31
Vašek Březina
Vašek Březina - 15 února, 2012 - 20:19

Musím se taky přiklonit k tomu, že znám jen opravdu málo lidí, kteří se zavedením školného souhlasí. Pokud by to školné mělo něco změnit (cvičení vícekrát než jen jednou za 14 dní atd.) a měla by se úroveň výuky zkvalitnit, tak potom jsem PRO. Ale v naší krásné zemi již nevěřím ničemu a nikomu - všude samá korupce, lobby a Bůh ví co ještě (už mi zase nabíhá žíla) - takže ani nevěřím tomu, že by se něco změnilo. Já jako pracující student prezenční formy studia bych si na to školné i vydělal, ale nebylo by to nijak lehké. Už teď se musím pěkně ohánět, abych držel krok se studiem a zároveň si vydělal nějakou tu kačku. Každej říká, že ČZU je sranda a věřte mi, rozhodně to neni prdel a ten studentskej život kde se pořád jen kalí opravdu neexistuje :D Musím i soucítit se studenty, kteří bydlí na kolejích, dojíždějí a mají už tak dost starostí a povinností. Takže za mě školné rozhodně NE!! K ničemu dobrému to nepřispěje...

| 27
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2012 - 16:24

Ten Dobeš je hajzl, každej kdo sedí v senátu, parlamentu nebo na ministerstvu tak za komančů vystudoval zadarmo!!!! Svým dětem to školný lehko zaplatí když si berou tisíc korun na hodinu i více.... A co my obyčejný studenti, kterých rodiče nedelějí za 1000Kč na hodinu??? Dyt by z nás a našich rodiču nejradši sedřeli kůži vydřiduši!

| 48
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 února, 2012 - 21:45

vzdělání nemají financovat rodiče, ale jedinci, kteří studovat chtějí!

| 25
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2012 - 18:47

Dobeš by si měl zebrat svejch 5 švestek a už konečně odejít, jak sám sliboval !

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 února, 2012 - 22:11

Člověka co si nehřeje pírka doma u maminky v hnízdečku nejlépe v Praze, vyjde už teď škola na 40 000 Kč - 50 000 Kč za ročník. K tomu je těch ročníků 5 a to už je slušná suma, ale asi jen pro někoho. Jedině pražák/čka může napsat že desítka navíc ho nezabije... Co když mají rodiče děti na VŠ mimo domov dvě?

| 46
Študák z Prahy
Študák z Prahy - 06 února, 2012 - 00:05

Nevím proč tak zostra proti těm, co bydlej u rodičů a třebas k tomu v Praze. Pokud mám možnost a rodiče jsou ochotni mně mít u sebe doma, proč bych se měl dobrovolně stěhovat a živořit. Práce není dostatek a já znám X případů, kdy lidi, aby si něco dokázali, tak vylezli z domova nepřipravení a pak nemaj ani na chleba. Když ovšem rodiče svoje dítko z domova vykážou, tak je to neštěstí, jenže nesnáším ty kompromitující závistivé řeči, kterým pak zahrnujou takovýto lidi svoje okolí ve snaze vylít svojí zlobu. Jináč ještě neznamená, že když je člověk doma, tak ho ti rodiče vyživujou a vše mu platí - Já si všechno, co sám potřebuju, kupuju ze svých vydělaných peněz,vyjma jídla a nájmu.

| 47
Študák z Prahy
Študák z Prahy - 06 února, 2012 - 00:16

Ještě k věci, se školným nesouhlasím. Zamezí to hodně lidem v seberealizaci a vlastnímu rozvinu, je pravda, že to chce oddělit studenty, jenž obor skutečně zajímá od flákačů, kteří si chtěj prodloužit mládí. Jenže lepší motivace by byla (ten nápad už jsem někde četl, či slyšel), aby ti, jenž úspěšně dostudují, tak školné neplatili vůbec, ale byli třebas zavázaní pracovat tři roky v ČR (to je jen nápad) a pokud by člověk studium nezvládl, tak rozhodně by neměly následky být tak destruktivní! (přece jenom, když někoho vyhodí ve třetím ročníku a dluží dejme tomu šedesát tisíc) Chceme prosperující a reprezentativní národ, ne národ zadluženců a chudáků...

| 15
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 února, 2012 - 22:11

No to je krása...studuji zemědělství, protože mě to zajímá a chci to dělat dobře. Doma chovám a uvádím teorii do praxe. Časově jediný výdělek mohu mít z podnikání nebo nočních služeb, který tedy moc často nedávám..a začínající podnik tady není uplně nejvíc podpořen..mohu jen doufat, že studium ukončím ještě před zavedením :-(( a musím podotknout, že i mezi lidmi, kteří se jdou nejdříve na univerzitu ulýt z práce a využít studentských výhod se časem mohou najít budoucí vědátoři..při nástupu na VŠ neni člověk natolik vyspělý, aby mohl dobře rozhodnout, zda bude špičkou a má platit nebo radši jít pracovat, aby nežil jako kostelní myš :-(

| 30
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 února, 2012 - 22:12

jejda..mam takovej vztek až píšu ulít s Y...sorry :-)

| 42
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 února, 2012 - 22:11

Není rozhodně pravda, že by pražáci byli pro! Jsem pražák, mám spoustu kamarádů pražáků a není mezi nimi jediný, kdo by toto schvaloval (možná proto, že žádný z nich nestuduje pseudoobory typu "management buhvíčeho"..?). A opravdu mě baví komentáře typu "tak si na to jděte vydělat, vy vyžírky". Pro mě je sice jako pro studenta čzu práce při studiu celkem únosná, nicméně co takoví medici? To si jako myslíte, že mohou při náročném studiu ještě makat, aby měli na školné? A nejen oni... Nebuďte naivní. Školné v tomhle provedení fakt ne. Autorovi díky za článek, od začátku toho humbuku se zamýšlím nad tím, jak dnes start do života není snadný - nějaké to místo na bydlení, případně i manželství, dítě.. to vše nemalé výdaje. A krom toho minimálně 100 tisíc dluh? Paráda, už se na to vážně těším. A vy, co si myslíte, že školným by se něco zlepšilo.. čtěte pozorně! Školné nemá být K tomu, co vš dostávají od státu, nýbrž MÍSTO toho! Což znamená, že vlastně vš budou mít míň peněz, které budou pocházet od jejich vlastních studentů! Což o to, každý z nás, kdo bude chtít studovat, to asi nějak zaonačí, aby dál studovat mohl a ty prachy holt sežene, ale jde o ten princip, cifix! Takhle je to prostě špatně, vždyť je to celé postavené na hlavu...

| 25
VK
VK - 05 února, 2012 - 22:22

Tak ČZU už se skoro rozhoupala k oficiálnímu vyjádření. Jak jste na tom vy? Tyto FB stránky byly vytvořeny pro vaše dotazy a názory na reformy https://www.facebook.com/CZUvPrazeZaSvobodneVysokeSkoly Směle do komentování ;-)

| 22
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 února, 2012 - 22:45

Mně přijde vyloženě zoufalý chtít po studentech platit školný v takovýchto mírách. Pro zavedení školného jsem jen částečně, a to hlavně, aby to odradilo ty, kteří studují jen proto, aby měli status student. Ale 10000kč/ semestr je podle mě neúměrný prům. mzdám u nás. V Německu je školný taky téměř všude. Platí se okolo 1000€ za rok (ne semestr). Ale je nutný brát v potaz, že prům. mzda Němců je 3x vyšší než u nás. Kdyby se jednalo třeba o 3000kč/ semestr, s tím že by peníze šly zejména do modernizace školy apod., tak jsem pro. Ale ne, aby peníze šly do státní pokladny a byly spravovány lidmi, kteří univerzitu pomalu ani neviděli. Další fakt je ten, že v našem státě pobíha nesčetně lidí v produktivním věku, kteří jsou zdraví, ale jen LÍNÍ pracovat a naše země je dotuje. Anebo náš stát obírají permanentně lidi, kteří mají vlivné funkce. A místo účinnější politiky proti těmto lidem si stát zase vybere jako oběti studenty. Tohle mi opravdu nejde na rozum.

| 22
JM
JM - 06 února, 2012 - 23:03

Za sebe bych řekl, že 10k za semestr bych asi nějak dokázal zaplatit. Pravdou je, že je to díky tomu, že jsem z Prahy a bydlím u rodičů. Ale chápu, že je hodně lidí, kteří to z různých důvodů zaplatit schopný nejsou. Druhá věc jsou půjčky a odložené splácení... V zásadě jsem proti školnému tak, jak je to navrhováno. Ale co studenti humanitních oborů? Například učitelé? Ti když začnou učit, dostanou sotva polovinu průměrného platu... Pak je tu také progresivní zdanění... atd. Rád bych vám připomněl, že to NENÍ JEN O ŠKOLNÉM!!! Jde především o to, jak jsou záměry napsané a co všechno přináší. Školné bohužel asi bude, tomu se nevyhneme. Jde však o to, jak bude nastaveno, aby se nestalo jen další daní.

| 25
Kiki
Kiki - 08 února, 2012 - 15:49

Začínám mít pocit, že čeští studenti asi nemají ručičky, nožičky a pusinky aby se uměli starat sami o sebe. Co to je jako za výmluvu, že rodiče neuživí někoho na škole? To snad nemyslíte vážně - pokud člověk studuje VŠ tak by měl být dostatečně schopný pracovat a živit se sám, platit si školu. Já to tak dělám už 4 roky a jde to, tak nevím kde je problém... Chci aby se platilo školné a aby se školy očistili od lidí, co se tam jdou jen flákat, stejně tak souhlasím s tím, aby se do jisté míry omezila autonomie akademiků, ono jim vadí, že by nad sebou najednou měli bič, protože by museli líp pracovat :D...

| 36
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 14 února, 2012 - 14:47

díky školnému přestanou studovat nadaní "chudáci". Hodně rodin si vydělá z bídou na nájem a nějaké to jídlo, ne vždy za to můžou sami, dyt za to může naše vláda, ale bohužel mezi nimi jsou nadaní, chytrý lidi. Nevím proč by jejich děti měli být odrazeni 10tis/semestr od studia. To je jasný, že do toho nepudou a přitom by mohli být lepší než ti co na to nějakým způsobem maj.

| 25

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙