Rekonstrukce Demonstrační a pokusné stáje

30. 11. 2011 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Zaslechli jste již o rekonstrukci Demonstrační a pokusné stáje anebo se vás rekonstrukce přímo dotýká? Zjišťovali jsme pro vás informace přímo u proděkana pro rozvoj fakulty FAPPZ, vedoucího Katedry speciální zootechniky doc. Ing. Romana Stupky, CSc.

Přestože to zatím není nijak výrazně patrné, rekonstrukce Demonstrační a pokusné stáje již začala, a to nejen v hlavách projektantů (některá drobná zvířata již musela svůj příbytek opustit). Projekční plány jsou již vyhotoveny, což je de facto nejdůležitější, na řadě je ještě výběrové řízení na zhotovitele. Poté se již zahájí samotná rekonstrukce a půjde-li vše tak, jak má, mohli bychom se již v zimním semestru příštího školního roku těšit z Experimentálního a ukázkového pracoviště v novém kabátě.

Rekonstrukce nebude pouze částečná (jak jste se mohli dočíst například zde), ale bude se jednat o komplexní rekonstrukci. Ve své podstatě se tak změní kompletně rozložení místností, a to jak sociálního zázemí, tak ukázkových a experimentálních částí v rámci stáje.

Jaké jsou důvody rekonstrukce a kdo to všechno zaplatí?

Důvody jsou asi každému více než jasné. Tím hlavním důvodem je, že současná situace ne zcela vyhovuje požadavkům, univerzitním, i zjednodušeně řečeno legislativním. Není se ani čemu divit, budova již má nějakou tu desítku let za sebou a co je důležitější, v době své stavby byla projektována pro trochu jiné účely (např. pro větší kategorie zvířat), než k jakým má sloužit v dnešní době. Je tedy potřeba vše přizpůsobit i pro drobná zvířata, která jsou vyučována v rámci poměrně hojného počtu studentů. V současné době nevyhovují například ani mikroklimatické podmínky pro jednotlivá zvířata, to by měla rekonstrukce také vyřešit.

Důvodů je zkrátka spousta a naše univerzita, i přesto že má hodně zvířat, bohužel nedisponuje žádným kouzelným oslíkem, kterého dostal od stařečka muzikant v pohádce Obušku, z pytle ven! Rekonstrukce tedy bude hrazena především z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, univerzita však také přispěje svým dílem.

Co se stane se zvířecími obyvateli, vybavením a technologiemi?

Většina z technologií a vybavení, bude zlikvidována, případně prodána zájemcům. Do konce roku je třeba vystěhovat všechna zvířata, z pochopitelných důvodů tedy do poloviny prosince. Co se týče drobných zvířat, katedry se mezi sebou dohodly, že si zvířata rozeberou a dočasně je umístí jinde (doma apod.). Ovce a kozy budou bydlet ve svých venkovních příbytcích. U krav se ale situace musí řešit jinak a definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.

Malé ovečky ve venkovním výběhu

Jednou z možností bylo přestěhovat zvířata do školního podniku, což by ale z ekonomického hlediska nebylo příliš efektivní. Další možností je, že se zvířata prodají zájemcům, přičemž někteří soukromníci již dokonce zájem projevili, a to i o technologie. Poslední, a asi i tou nejméně uvažovanou variantou, je porážka, kterou doporučil veterinář.

Jak by to mělo po rekonstrukci vypadat?

Celkově je kladen důraz na to, aby vše vypadalo mnohem přívětivěji než doposud (použití materiálů ze dřeva, zvířata nebudou muset být na roštech, ale budou na přistýlce atd.). Stáj bude rozdělena na dvě části — jedna část bude výuková a ukázková, druhá část bude sloužit k experimentální činnosti specializovaných kateder. To není na první pohled nic nového, nenechte se ale zmást, nezůstane kámen na kameni.

Na vchod, kterým se momentálně do budovy vchází, můžete zapomenout, chystá se vchod nový. Představte si, že stojíte zády k FLD a před sebou máte na celou svou šířku budovu s našimi zvířátky. Zhruba někde uprostřed vyroste přístavek, který bude fungovat mimo jiného jako nový vchod. I samotné vzezření budovy bude mnohem přívětivější, kromě nové střechy by totiž budova měla dostat i nový plášť. Když pak tímto novým vchodem vejdete, po vaší pravici se bude nacházet ona experimentální část, po vaší levici naopak část výuková a ukázková (ta bude pro běžného studenta tou stěžejní). Samozřejmostí by mělo být i zázemí pro handicapované studenty.

Telátko s maminkou

Ve výukové a ukázkové části se bude mimo jiného nacházet i prosklená cvičebna, aby studenti měli možnost při výuce na zvířata vidět. Stejně tak si bude možné zvířata prohlédnout i z „hlavní chodby“, a to tak, aby byla minimálně rušena. V zadní části budovy pak budou vybudovány zastřešené výběhy a v případě potřeby se zvířata podívají i do vnitřních výběhů, které budou navazovat. Nebude chybět ani kafilerní box pro případy úhynu některého ze zvířat. Samotné místečko pro hnůj také změní svou podobu — bude zastřešeno a odkanalizováno. Samozřejmostí je pak i to, že budova bude klimatizovaná. Lehce se změní i osazenstvo zvířecích obyvatel. Nebudou chybět krávy, ovce, kozy a prasata, dále by měl přibýt vzorník plemen slepic a králíků, exotičtí ptáci, rybičky atd.

Měli bychom být tedy opravdu trpěliví, přeci jen se nejedná o běžnou přestavbu, ale o unikát, který všude nenajdeme. Myslím, že dvojnásob zde platí „kdo si počká, ten se dočká“ … výsledek bude stát určitě za to!!! (A jako vedlejší produkt si naše redakce bude moci udělat nové profilové fotky u sena. Úžasný )

Autoři: Anna Beldová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 04. 2020 0

Důležitá role domácích mazlíčků

Číst více
13. 03. 2015 7

Jeden den v kůži opravdového zemědělce

Číst více
06. 01. 2015 1

S kvestorkou ČZU Ing. Janou Vohralíkovou nejen o penězích

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙