Jeden den v kůži opravdového zemědělce

13. 03. 2015 7 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vše začalo prostě a nevinně. Byl nám přidělen úkol jít nafotit prostředí demonstračních a pokusných stájí ČZU. Jakožto chlapec z velkoměsta pardubického, který trávil polovinu svého dětství na vesnici, mám zvířátka v lásce, avšak dnes již není tolik příležitostí se k nim dostat na bližší vzdálenost. Je tedy nadmíru jasné, že tato fotoreportáž mě naprosto nadchla a chtěl jsem na tomto místě strávit alespoň nějakou chvíli.
Po krátké domluvě bylo jasno. Vyzkouším si jeden den v kůži studenta na praxích ve stájích! Mé nadšení bylo nesmírné. Sice pro člověka líného jako já je velmi obtížné vstávat tak, abych v 7:30 dokázal nastoupit v pracovním a vyfasoval vidle, ale překonal jsem se a dokázal to. Moje práce začínala v hlavním prostoru s krávami a prasaty a měla se postupně přesunout přes všechny stanoviště.
 
 
Standardní kydání hnoje a podestýlání. Z prasat jsem měl místy celkem respekt, protože když člověk vidí dvoumetrákovou potvoru, která je schopná schroustat naprosto cokoli a očividně se nebojí hryznout ani do studenta, trochu to zamrazí. Navíc jsou tyto prasnice nesmírně uřvané. Naopak krávy se tváří naprosto mírumilovně. V jejich výrazu je vidět naprostá pohoda a nezatíženost myšlenkou. Pouze při čištění si musí člověk dávat pozor na různá citlivá místa, jako jsou klouby a podobně, protože jinak jsou schopné se ohnat hlavou a míří vskutku velmi přesně. Na svoji velikost a zdánlivou neohrabanost jsou až překvapivě mrštné.
 
 
A když už je řeč o mrštnosti, při krmení opic si jí pracant užije opravdu hodně. Ať už z hlediska pozorovatele zvěře, tak i svého vlastního těla. Prolézat totiž výběhem s bambusovými konstrukcemi dá pořádně zabrat a obzvlášť, máte-li přes 160 cm. Odměnou za tyto akrobatické úkony mi však bylo krmení. Stačilo chvíli podržet ruku s pamlskem na stejném místě a už jsem na sobě měli jednoho opičáka. Ihned, jak zjistili, že jim nechci ublížit, začali si velice troufat a nakonec byl největší problém donutit je, aby ze mě slezli.
Top komentář
24 března, 2015 - 18:59 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

5-denní praxe v Demonstrační a pokusné stáji, kterou každý student praktického oboru na Agru projde patří mezi ty příjemnější, vedení je opravdu milé, ale náplní určitě není jen leštění skla akvária a hračičkování s čištěním kravek, či krmením roztomilých opiček ... (Vyjmenované aktivity patří spíš k bonusům, za několik hodin fyzicky náročnější práce :) ). Den v kůži pravého zemědělce vypadá jinak. :)

 
 
V neposlední části jsem byl zaveden sbírat vejce do legendárního klecového chovu. Říká se, když to na vlastní oči někdo spatří, už nikdy nepozře nic, co pochází od slepic (a pokud ano, tak s velkým odporem). Asi jsem výjimka, nepřipadalo mi to nikterak hrozné. Slípky byly sice opelichané, ale to z důvodu stálé teploty, pouze minimálně z nepříjemného prostředí. Taky je třeba přihlédnout k tomu, že se v tomto prostředí narodily a je pro ně tedy přirozené. To je jako žít celý život v paneláku, taky nikdy nepoznáte pohodu domku se zahradou a přijde vám přirozené žít s nedostatkem osobního prostoru. Ale to je samozřejmě jen můj osobní názor.
 
Nakonec jsem se dostal k činnosti lehce nudné a tou bylo leštění akvárií. Pravda, různých druhů zajímavých rybiček byla spousta, ale mě to neříkalo téměř nic. Každému, co jeho jest. Po přeleštění akvárií Okenou jsem byl propuštěn a tím pro mě brigáda ve stájích skončila.
 
 
Ačkoli to byla práce občas fyzicky velmi náročná, občas i celkem nebezpečná, přežil jsem ve zdraví a s radostí bych se tam kdykoli vrátil. Je to velice příjemný relax po všech dnech strávených pouze prací mentální.
 
Na závěr bych snad podotknul, že je ve stájích možné odkupovat spousty produktů, od vajec až po morčata. Jako poslední věc, co bych Vám rád doporučil, je návštěva této stáje. Domluvte si exkurzi a případně i podobnou brigádu jako já. Vedení stájí je velice vstřícné. Tímto mu chci poděkovat za vřelé přijetí.
Autoři: Adam Píša Foto: Vendula Kovářová
Pohledem autora

<p>Adam se velice činil. Když jsme jeli traktorem, svítily mu oči jako malému klukovi. Vedle krav se pohyboval ladně a byla na něm vidět láska ke zvířatům. Zaslouží si oslovení zemědělec, neboť ne každý by obul holínky a šel kydat mrvu. Leckomu to nevoní. Na konci dne byl unavený, ale evidentně šťastný. Nikdy sem neviděla tak šťastného člověka jen kvůli tomu, že dostal do ruky tučko a může vozit kolečka plná chlévské mrvy na valník.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 04. 2020 0

Důležitá role domácích mazlíčků

Číst více
13. 07. 2017 0

Doučování při studiu? Toto všechno můžete získat

Číst více
01. 05. 2017 2

Obhájeno! ČZU stále vládne Praze!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 16 března, 2015 - 10:11

Jasně, opravdu to je tak, jak vše píšeš. Slepice se totiž mají opravdu fajn že se nemůžou pomalu ani pohnout. Víš, v paneláku taky nesedíš celý den doma. :) Zvířata ve stájích se mají hrozně a nakonec je stejně čeká jenom smrt. Je to nespravedlivé, že jen kvůli nám tam musí být. Děs!!!!

| 28
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 17 března, 2015 - 12:17

K předchozímu komentáři: Chjo, zas nějakej rádoby ochránce zvířat, kterej viděl stáj možná z rychlíku... Nová demonstračka na ČZU je fajn. Upřímně se klidně budu hádat o tom, že je tam líp, než v paneláku :) Jo a zkus zapracovat na slohu, pokud se pouštíš do kritiky, měl(a) by ses aspoň umět vyjadřovat...

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 března, 2015 - 15:01

Prosím tě, celý život žiji na vesnici a vím, kdy se zvířata mají dobře a kdy ne, tak nechytrač a nesnaž se změnit téma na "sloh" :))

| 39
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 března, 2015 - 18:39

Což takhle jít si zkusit makat na políčko? Každý správný zemědělec by si to měl vyzkoušet! Takže možná tip na další článek - 30 denní praxe očima studenta Agra...fakt pecka ;)

| 47
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 března, 2015 - 18:59

5-denní praxe v Demonstrační a pokusné stáji, kterou každý student praktického oboru na Agru projde patří mezi ty příjemnější, vedení je opravdu milé, ale náplní určitě není jen leštění skla akvária a hračičkování s čištěním kravek, či krmením roztomilých opiček ... (Vyjmenované aktivity patří spíš k bonusům, za několik hodin fyzicky náročnější práce :) ). Den v kůži pravého zemědělce vypadá jinak. :)

| 48
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 března, 2015 - 19:02

Kolega Píša asi nikdy neviděl pravý klecový chov. Gratuluju.

| 36
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 března, 2015 - 16:47

Hele, byla jsem se podívat ve stáji a ty zvířata se tam opravdu nemají tak, jak by se na zemědělce mohla mít. Vždyť ty krávy nemají žádný výběh, těch pár metrů venku na blátě neberu. Tak stejně prasata. Nelibí se mi to. Jediné, co se mi libí je výběh lam, koz a ovcí. Zbytek smutné pohledět. Co se týká klecového chovu, vypadá opravdu jinak, než jako ve škole. I když i tam se ty slepice taky nemají zrovna nejlépe..

| 23

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙