Studenti životního prostředí zvolí své zástupce do AS za FŽP
Stejně jako na ostatních fakultách, i FŽP bude vysílat své zástupce do boje za životní prostředí do Akademického senátu ČZU. Ve dnech 21. a 22. listopadu proběhnou v přízemí nové budovy volby, ze kterých vzejdou dva senátoři z řad studentů. Na této fakultě kandidovalo překvapivě málo studentů. Dokonce nejméně ze všech fakult a to slovy čtyři.
Jejich jména jsou již nějakou dobu vystavená na nástěnkách FŽP a na LCD obrazovkách. Těmto čtyřem kandidátům jsme položili opět stejné otázky, jaké jsme pokládali adeptům na ostatních fakultách. Na jejich odpovědi se můžete podívat níže.
- Povězte nám něco o svém studiu, obor, ročník a jak dlouho již studujete.
- Proč kandidujete?
- Máte nějaký volební program? Jaký?
- Když Vás zvolí, co byste chtěl(a) změnit?
- Jste v nějaké studentské organizaci?
- Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
Kandidáti
Zde jsou všichni kandidáti, od kterých jsme obdrželi odpovědi.
Povězte nám něco o svém studiu, obor, ročník a jak dlouho již studujete.
Jsem ve 2. ročníku magisterského oboru Ochrana přírody.Proč kandidujete?
Buďte si jistí, že se mnou v AS ČZU zazní hlas studentů, kterým tluče srdce pro FŽP! :-)
iZUN: Když Vás zvolí, co byste chtěla změnit?
Tak to záleží na tom, o čem se bude ve volebním období rozhodovat. Určitě se budu snažit podporovat to, abychom se my, studenti, měli na této vysoké škole dobře. A když to půjde, tak i lépe ;-)Jste v nějaké studentské organizaci?
Nikdy neříkej nikdy... Ale zatím nejsem v žádné studentské organizaci.
iZUN: Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
Dokud budou mít lidé jiné priority, než je welfare zvířat a kvalita produktů, tak není důvod tyto masové chovy rušit. Bohužel! Já osobně velkochovy zvířat ve zcela nepřirozených podmínkách nepodporuji. A chovám se podle toho.
iZUN: Povězte nám něco o svém studiu, obor, ročník a jak dlouho již studujete.
Studuji druhým rokem obor Aplikovaná a krajinná ekologie jako doktorand na Katedře aplikované geoinformatiky a územního plánování na Fakultě životního prostředí. V současné době bádám, do jaké míry mohou vlastnické a uživatelské vztahy k půdě ovlivnit krajinu.
iZUN: Proč kandidujete?
Jak se říká, je jednoduché kritizovat u piva, ale mnohem těžší skutečně něco změnit. To totiž vyžaduje hodně energie. Dostala jsem příležitost kandidovat do senátu, a tedy potenciálně možnost podílet se na rozhodování o budoucím rozvoji univerzity a fakulty, kde působím. S univerzitou to myslím vážně, studuji tady a pracuji. Nechci tedy jen kritizovat, ale aktivně přispět svou troškou do mlýna.
iZUN: Máte nějaký volební program?
Konkrétní volební program nemám.
iZUN: Když Vás zvolí, co byste chtěla změnit?
Po ukončení magisterského studia jsem si odskočila, jak se říká, do praxe a dva roky nebyla s univerzitou v kontaktu. O to víc vnímám, jak moc se tu za těch posledních pár let změnilo. K lepšímu. Vidím to zejména z pohledu mé fakulty (FŽP), která podle mého názoru nebývale vzkvétá. K dispozici je lepší vybavení pro výuku i výzkum, v nabídce je mnoho nových a zajímavých oborů, studenti mají příležitost studovat v zahraničí… Vidím také snahu o podporu kvalitních odborníků, kteří mohou univerzitě přispět vědecky i pedagogicky. Tento trend je správný a budu ho podporovat. Jenom tak může univerzita konkurovat ostatním.
Na fakultě jsem zaměstnaná také jako technik, a tak znám fungování univerzity nejen z pohledu studenta. Díky tomu, že mám pracovní zkušenosti i ze soukromého sektoru a veřejné správy, fungování univerzity mi připadá mnohdy velmi těžkopádné. Je tu příliš mnoho byrokracie, která je ubíjející. Jako negativní vidím také trend v přijímání stále většího počtu studentů, což se projevuje v kvalitě jak studentů, tak výuky. Otázka je, do jaké míry je možné se tomu bránit, protože se jedná o obecný tlak na vysoké školy. Chápu, že přijatý student představuje příjem do univerzitního rozpočtu, ale podle mého názoru je potřeba hledat nějaký kompromis.
iZUN: Jste v nějaké studentské organizaci?
Nejsem členem žádné studentské organizace.
iZUN: Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
Tak to je otázka, kterou bych na tomto místě nečekala :-). Ačkoli nejsem odborník na chov drůbeže ani čehokoli jiného, filmové záběry z velkochovů působí skutečně hrůzostrašně.
iZUN: Povězte nám něco o svém studiu, obor, ročník a jak dlouho již studujete.
Na ČZU studuji už něco přes pět let. Vystudoval jsem na FŽP nejprve Aplikovanou ekologii a pak navazující magisterský obor Ochrana přírody. Momentálně prvním rokem pokračuji pod stejnou fakultou v doktorském studiu na oboru Ekologie.
iZUN: Proč kandidujete?
Je to pro mě příležitost aktivně se zapojit do rozhodování o tom, jak tato škola bude vypadat, a vlastně i o tom, jakou prestiž budeme mít v budoucnu my, její studenti.
iZUN: Máte nějaký volební program?
Je to teprve týden, co jsem se dozvěděl, že budu kandidovat, takže nic uceleného ještě nemám, ale už je mi jasné, že nejsem fanoušek placení 2. a 3. pokusů zkoušek. Souhlasím s tím, že je nutné navýšit prospěchové stipendium, protože momentálně nikoho nemotivuje, ale tento způsob financování zdá se mi poněkud nešťastný.
iZUN: Když Vás zvolí, co byste chtěl změnit?
Vadí mi malý přehled o řešených projektech v rámci univerzity, takže rozhodně bych chtěl podpořit komunikaci mezi jednotlivými fakultami a tedy i jejich spolupráci. Vidím to jako jednu z cest, jak zvýšit podíl aplikovaného výzkumu, o kterém se v poslední době tolik mluví.
iZUN: Jste v nějaké studentské organizaci?
Nejsem.
iZUN: Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
Není to nic hezkého na pohled, ale tak to ani ty halové chovy. Mít na zahradě 20 slepic s kohoutem považuju asi za nejlepší způsob získávání vajec.
Pro tyto zájemce o senátorství v AS ČZU můžete hlasovat během pondělí a úterý, vždy od 8:30 do 16:00 v přízemí MCEV. Pokud jste mezi kandidáty a chtěli byste mít zde také svůj prostor, napište své odpovědi na e-mail anna.beldova@izun.eu a my je do článku doplníme.
Všem kandidátům přejeme hodně štěstí. Koneckonců máte to padesát na padesát.
kde je kisl?