Univerzita třetího věku - babičko, dědečku, studuj!

08. 04. 2015 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Na ČZU, stejně jako na mnoha dalších moderních univerzitách všude ve světě, můžeme nalézt tzv. Univerzitu třetího věku. Že nevíte, o co se jedná? Jak napovídá samotný název, jde o vzdělávání určené pro seniory. Kromě vzdělávání však Univerzita třetího věku nabízí svým studentům možnost aktivně trávit svůj volný čas a navazovat nové sociální kontakty. Pokud Vás toto téma zajímá, přečtěte si následující rozhovor. Na další podrobnosti o U3V jsme se zeptali paní PhDr. Mgr. Marie Hanušové.
Bio zpovídaného

Jméno: Marie Hanušová

Povolání: Vedoucí Koordinačního centra Univerzity třetího věku na ČZU

Krátký životopis: Paní PhDr. Mgr. Marie Hanušová je vedoucí Koordinačního centra Univerzity třetího věku na ČZU. Zároveň je také kantorkou na Institutu vzdělávání a poradenství, kde vyučuje psychologii a další zajímavé předměty.

iZUN: Jaká je historie Univerzity třetího věku na ČZU?

ČZU byla jedna z prvních univerzit, kde se Univerzita třetího věku začala provozovat. Studium tady bylo zahájeno v akademickém roce 1990/91, kurzem Člověk, zemědělství a příroda na tehdejší Agronomické fakultě. Dva roky poté se připojila lesnická fakulta s kurzem Člověk a les a během dalších let se do seniorského vzdělávání zapojily všechny fakulty. V dnešní době kromě Fakulty životního prostředí poskytují seniorské kurzy všechny fakulty na ČZU i Institut vzdělávání a poradenství. Do budoucna se budeme snažit o větší mezifakultní propojení, minimálně bychom chtěli zapojit doktorandy z Fakulty životního prostředí do programů, které budeme pořádat u nás na institutu.

iZUN: Kdo má za Univerzitu třetího věku na ČZU zodpovědnost?

Univerzita třetího věku nespadá přímo pod jednu fakultu. Odbornost, obsah a náplň kurzů a programů si garantují fakulty samy. Svým způsobem by měly programy Univerzity třetího věku kopírovat akreditované programy, které jsou určené pro studenty denního studia a náplň fakulty, pod kterou program spadá. Samozřejmě úplně to kopírovat nejde, neboť výuka na U3V je mnohem kratší (2 hodiny za týden po 2 roky), vybírají se tedy hlavně zajímavosti. Univerzitu třetího věku je také třeba koordinovat z organizačního a ekonomického hlediska a také, proto bylo zřízeno Koordinační centrum.

iZUN:

iZUN: Co je činností tohoto Koordinačního centra a pod kterou část univerzity centrum spadá?

Koordinační centrum má na starost Institut vzdělávání a poradenství. Toto centrum má za úkol například vytvářet statistiky studentů, kteří sem chodí, stará se o webové stránky, získává od fakult informace o tom, co připravují, a vytváří nabídku programů na další roky. Za univerzitu koordinační centrum také komunikuje s Asociací univerzit třetího věku, což je organizace, která sjednocuje seniorské vzdělávání, aby si to každá vysoká škola nedělala úplně jinak. Univerzita třetího věku je svým způsobem značka, která zajišťuje to, že vzdělávání bude mít určitou akademickou hodnotu. Od různých lidových univerzit nebo akademií třetího věku se liší právě tím, že zde vyučují odborníci z fakult a také tím, že jednotlivé kurzy obsahují témata, kterými se samotné fakulty zabývají.

iZUN: Z jakých prostředků je Univerzita třetího věku financována?

Univerzita třetího věku byla dříve financována z centralizovaných i decentralizovaných rozvojových projektů, které už ale skončily. Tyto projekty zastřešovala Asociace univerzit třetího věku. Nyní by tedy Univerzita třetího věku měla být financována ze tří zdrojů. Prvním z nich je dotace ministerstva školství, dalším jsou zdroje od univerzity, které jsou ale nefinanční. Univerzita nám například poskytuje zdarma prostory, energie, vybavení. A třetím zdrojem by měly být poplatky seniorů.

iZUN: Jak vysoké tyto poplatky seniorů jsou, kolik kurzy stojí?

To je poměrně zásadní věc. Kromě Provozně ekonomické fakulty, která vybírá asi 300 Kč za semestr, žádná fakulta zatím poplatky nevybírá. Je to rozhodnutí které padlo před několika lety na setkání proděkanů pro pedagogickou činnost. Důvodem tohoto rozhodnutí byla právě velmi nízká cena, kterou by senioři platili.

Je lepší posadit seniory do poslucháren vysokých škol než do čekáren u lékaře...

iZUN: Musí lidé splňovat nějaké speciální podmínky, aby byli ke studiu na U3V přijati?

V podstatě ano. Lidé, kteří k nám nastupují, by měli mít maturitu a ještě do nedávna museli spadat do věkové kategorie 60+. Samozřejmě je ale možné udělat výjimku, protože se jedná o zájmové a ne profesní vzdělávání.

iZUN: Co se na Univerzitě třetího věku vyučuje?

Při sestavování programů se samozřejmě do jisté míry řídíme i zájmem našich posluchačů. V tomto roce se vyučují tyto programy:

  • PEF – Senior a společnost
  • FAPPZ – Chováme zvíře
  • FLD – Lesy v proměnách času
  • TF – Člověk, energie a odpady
  • FTZ – Tropická překvapení
  • IVP - Člověk v současné společnosti

iZUN:

iZUN: O který program je největší zájem? Pozorujete, že by se zájem o studium na U3V zvyšoval?

Velký zájem je například o program Naše zahrada, který čas od času pořádá FAPPZ. Některé fakulty mají pořád stejný program, tak to potom logicky ubývá i zájemců, ale jakmile se vypíše nový program, tak je o něj obrovský zájem.

iZUN: Jak dlouho studium trvá?

Na univerzitě provozujeme buď vzdělávací programy, které trvají 2 roky, jsou tedy 4 semestrální. Nebo pořádáme vzdělávací kurzy, pouze na 1 rok (2 semestry).

iZUN: Je z tohoto vzdělávání nějaký výstup? Jak je zakončeno?

Ano výstup je. Vždy na konci ročníku (po 2 semestrech) se píše test. Na základě splnění či nesplnění testu postupují studenti do dalšího ročníku a na konci píší test závěrečný. Poté mají promoci, kde dostávají osvědčení o absolvování programu nebo kurzu.

iZUN:

iZUN: Jak je možné se ke studiu přihlásit?

Těch cest k přihlašování je několik. U nabídky na internetu je přihláška ke stažení, kterou mohou podat jak elektronicky, tak ji i vytisknout, donést na studijní oddělení příslušné fakulty, nebo donést sem do koordinačního centra. Přihlášky ale mohou zájemnci podávat třeba i poštou nebo mailem. Takže v podstatě všechny cesty, které jsou možné, jsme zatím nechali otevřené, abychom to zájemcům nestěžovali třeba omezením jen na elektronickou přihlášku. I když musím říct, že začíná být trendem podávat přihlášky především přes internet.

iZUN: Jak se lidé o Univerzitě třetího věku mohou dovědět?

V dnešní době to je tak, že kdo má o vzdělávání zájem, tak si ho sám nebo prostřednictvím třeba svých dětí, najde. Často se mi stává, že volá syn nebo dcera s tím, že má některý z rodičů zájem o nějaký kurz, a abych jim něco doporučila. Samozřejmě veškeré informace jsou k nalezení na webu univerzity. Dříve jsme také dělali různé propagační letáčky, které jsme distribuovali třeba v čekárnách u lékařů, ale nejvíc se to šíří ústním podáním. Zkrátka, když se jim nějaký program líbil, tak si to řeknou mezi sebou.

iZUN: iZUN:

Top komentář
08 dubna, 2015 - 22:17 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Zapiš bábu, zapiš dědka!

iZUN: Jakou mají senioři vůbec motivaci studovat? Proč navštěvují Univerzitu třetího  věku?

Z jedné poloviny, je to právě ono vzdělávání, z druhé poloviny vedle odborného programu plní univerzita třetího věku sociální funkci. To znamená, že se lidé sejdou, mají možnost si popovídat, mají příležitost se lépe obléct a jít do společnosti. Což je vlastně úplně primárním posláním univerzit třetího věku. Tato myšlenka se úplně nejdřív objevila na lékařských fakultách, kde byl průkopníkem pan prof. Čihák a který říkal, že lepší je posadit seniory do poslucháren vysokých škol než do čekáren u lékaře. Navíc všichni naši studenti mohou využívat zařízení univerzity jako je knihovna nebo počítačová učebna. Teď máme dokonce velmi dobrou spolupráci s Katedrou tělesné výchovy, kam mohou účastníci chodit na cvičení přímo pro seniory a můžou chodit plavat do bazénu, o což je obrovský zájem. Někdy nám dokonce utíkají z přednášek, aby si mohli jít zaplavat.

iZUN: Slyšela jsem, že existuje i Virtuální univerzita třetího věku. O co se vlastně jedná?

Jedná se o způsob výuky seniorů pro ty, kteří nemají dostupnou nějakou konkrétní školu. Tuto virtuální verzi U3V provozuje Provozně ekonomická fakulta, která má po republice i hodně středisek. Oproti Univerzitě třetího věku s prezenční výukou se na té virtuální vzdělávají i tisíce studentů a Koordinační centrum za ni nezodpovídá.

Pokud se chcete dozvědět ještě další informace o Univerzitě třetího věku na České zemědělské univerzitě v Praze, nebo byste rádi přihlásili třeba dědečka či babičku, navštivte webové stránky U3V.

Autoři: Anita Vydrová Foto: Martin Vágner
Pohledem autora

<p>Na rozhovor s paní doktorkou Hanušovou jsem šla s drobnými obavami, zda bude povídání o seniorském vzdělávání zajímavé. Bylo. Samotnou mě překvapilo, kolik dalších otázek mě neustále napadalo v průběhu rozhovoru. Povídání s paní doktorkou, kterou znám i jako kantorku z IVP, bylo navíc velice příjemné a ráda bych jí proto poděkovala za její čas a nepřeberné množství informací, ketré mi o U3V poskytla.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
01. 04. 2018 0

Provozně ekonomická fakulta přechází pod VŠE

Číst více
26. 01. 2017 4

ROZHOVOR: Bývalý doktorand PEF o své práci ve finančním světě

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 08 dubna, 2015 - 22:17

Zapiš bábu, zapiš dědka!

| 43

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙