Dresscode u zkoušek
Dress code. To je ono. Slovo převzaté z angličtiny vyjadřující pravidlo pro standardy způsobu oblékání a obouvání k určité příležitosti. Určitě jste se s tím každý setkal už na základní škole během občanské nauky, kdy se malí žáci učí o pravidlech správného chování a pak se společně dívají na vzdělávací videa pana Špačka.
Když se však během zkouškového období rozhlédnu kolem sebe, mám těžce úzkostlivý pocit, že málokdo touto výchovou společenského chování a oblékání prošel.
Jsou to takové základy slušného chování, až mě napadá hláška Korektora (fiktivní facebookové postavy), kde říká: „Veškeré znalosti, které potřebujete k tomu, abyste ze sebe na papíře přestali dělat idioty, se vejdou do osnov základní školy. Přemýšlejte o tom.“ To samé platí i pro tento případ.
Jak tedy udělat dobrý dojem?
Správnou cestou se zdá být formální oblečení, u kterého platí stejná pravidla jako u black tie stylu oblékání. Výhodou našeho prostředí zkouškového období je však určitá míra volné ruky ve výběru konkrétního stylu.
Volit můžete od nějakého business casual, přes office code, smart casual, formal dress, až po nějaký ten black tie. Důležité pro vás ve chvíli zkoušky je cítit se pohodlně.
Pánové v případě přísnějšího dodržení dress codu volí černý oblek s jednoduchou košilí a kravatou. Zde platí klasické předpoklady vynechání jakékoli kombinace puntíků s proužky nebo proužky s proužky na košili a kravatě. Velice důležité jsou boty, protože podle bot poznáte dokonce osobnostní rysy člověka. Určitě by to neměly být botasky či jinak nevkusné boty, které si vezmete na nějakou street event.
Pokud by pánové chtěli zvolit něco méně klasického, v dnešní době se velice rozmáhá tmavě modrý oblek, či dokonce vycházkový, který bývá povětšinou hnědý či béžový. V případě vycházkového stylu je zde tolerance jiné barvy kalhot a saka a není povinností míti kravatu.
Ještě o úroveň níž od klasického black tie dress codu si muži mohou obléci pouze košili a svetr či vestu. Nesmí ale opět zapomenout na boty.
Dámy mají tento výběr možná o trochu větší než pánové. Mohou od klasických dámských kostýmků, ať už se sukní či kalhotami, vybírat i mezi černými kalhoty a hezkou košilí. Doplnit mohou různými elegantními svetříky a šperky. Nemělo by se jednat zas o něco přespříliš výrazného.
Pro všechny však platí, že by oblečení nemělo být roztrhané, mělo by být čisté a v případě potřeby vyžehlené. Oblečením dáváte najevo svou úctu ke zkoušce a ke zkoušejícímu jako takovému.
Souhlasím s tím, že dobré vystupování, k čemuž patří dobré oblečení, je možná i polovina úspěchu u zkoušky, ale. Ježiši! Kdo tohle psal ? Absolutně chybné i základní informace o mužském oblékání. Nemohli jste si sehnat aspoň někoho, kdo nemá oblek, který na něm visí jako pytel? A aspoň základní informace-na zkoušky rozhodně nechodit v černém obleku, ten si nechte na plesy po zkouškách, decentní modrá je cesta k vítězství
Možná se teď ptáte, proč byste měli chodit hezky oblečení, když po škole chodí tolik vyučujících, kteří o společenském oblečení nic neví. Možná proto, že nechcete být považováni za ignoranty společnosti a blízkého okolí. Možná proto, že vám víc zaleží na vás samých a na vašem vystupování a působení. Záleží jen na vás, jak na ostatní budete působit a co pro to obětujete. Bohužel, nebo možná bohudík se člověk musí smířit s tím, že ho lidé budou soudit podle vzhledu.
P.S.: Speciální dík patří naším modelům, které jsme odchytili na chodbách v době zkouškového!
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Šaty, které slečně končí těsně pod zadkem jsou správný dresscode? Na čem v té redakci jedete?? Takhle přijít na některé přísnější předměty (třeba EAS tak letí). Přemýšlejte při vytváření těch příspěvků, prosím!
Ono si vzít šatičky a hezké boty takový problém není do chvíle, kdy je zkouškové v lednu a venku je mínus deset ne-li míň. Dámy pak mají buď celý den mrznout a být týden po zkoušce nemocné nebo se na nějaký dress code hold vykašlat a upřímně, ráda tohle vyučujícímu vysvětlím, pakliže by s tím měl nějaký problém. (Nemluvě o tom, že oni to opravdu taky mnohdy neřeší) Jinak musím souhlasit s ostatními komentáři. Výběr modelů (ačkoliv chápu, že přemluvit někoho na fotku není asi úplně nejsnazší) nebyl příliš šťastný.
Ráda na komentář odepíšu každému, kdo se pod něj podepíše. Co se týče celkově většiny komentářů - musím říct, ze jsem zklamaná tím, jak lidé nedokáží ocenit něčí práci. Komentáře na těchto stránkách před pár lety, vypadaly úplně jinak. Co se týče komentářů pod tímto článkem - pravděpodobně jste nepochytitli význam článku a neumíte číst mezi řádky.
Ahoj, máte pravdu, opravdu nebylo lehké nikoho v den zkoušky přemluvit, já sama jsem to fotila v den mé vlastní zkoušky. Abych pravdu řekla, tohle byli nejslušněji oblečení lidé na PEFce, které jsem našla. Porozhlédněte se občas kolem sebe, v čem jsou dnes lidé schopní přijít na zkoušku. Například modré džíny s teniskami jsou mnohem horší, než náš model, ten se alespoň snažil, a kolikrát potkám i holky v roztrhaných džínech či pohorách.
To souhlasím. Co se týče toho focení, myslím si, že by nejen iZUN mohl spolupracovat s holkama s loňských ročníků Miss Agro. Šly do té soutěže s tím, že budou reprezentovat soutěž a po tom jednom dni je člověk už vůbec nevidí a myslím si, že je to škoda. Zkuste oslovit sem tam i je.
Kdyby ses šla podívat na Technickou fakultu, tak tam se ani jinak, než v obleku (šatech,kratší + výstřih jsou nejlepší :) ) na zkoušky nechodí. Jsou zkoušející, co tě rovnou vyhodí, když nemáš oblek. Myslím si že je to tak dobře. Na zkoušky by se mělo chodit ve slušném oblečení. ;)
No to nesmíte psát, fotit, brát "vzorek" studentů a podobný novinářský tentonoc jen z prostředí pefky. Fakt oba jsou sice oblečení pěkně, ale mladíkovi vůbec nesedí velikost a ten střih je hrozný, ale pro zkoušku budiž to je dobré. U té slečny to je moc neformální na zkoušku.
Proč by měl někdo chodit na zkoušku v obleku, když tam bude počítat matiku, programovat, zapojovat atd.? Zkouška není konkurz do zaměstnání a ani na ty se nechodí v kvádru. Lepší modré džíny a tenisky a něco v hlavě než opačně.
Já jsem studovala na UKáčku, kde se jinak než slušně (žádné výstříhy, ultramini) přijít nemohlo, uvolněnější byla psaná zkouška, ve které jsem mohla v černých džínech a svetru stim, že jsem tomu moc nedala. A na druhou stranu vyučující také tak. Po prvním ročníku na ČZU jsme pochopila, že to tu nemá smysl řešit (FAPPZ), jelikož sám vyučující je oblečen jako na všední den. A opravdu nedokážu odhadnout podle vyučujícího jak si na to potrpí. Myslím, že přijít ve slušnějším oblečení by měl být základ, ale to už je na každém, dokud budou vyučující zticha, budou to tolerovat a hlavně nepůjdou příkladem, nic se nezmění :)
Změnit by se ale měla hlavně úroveň některých fakult a oborů. To je to podstatné. Ne jestli jsou džíny černé a šatičky modré. A dost se divím, že tady studenti netlačí a nediskutují. Asi jim to vyhovuje. Zkouška je pro vyučujícího všední den, co by to mělo být jiného?
Představuji si hudebníky v orchestru, kteří ve všední den pod taktovkou dirigenta nacvičují skladbu klidně ve svetru a džínách. Pak přijde vystoupení v koncertním sále, dirigent ve fraku, hudebníci také, obecenstvo v černobílém oblečení. To už není všední pracovní den. Je to vyvrcholení jejich snažení. A málokdo o tom pochybuje. Kdo toto pravidlo poruší, platí za burana. Na obou stranách. A jak se říká :"Ryba smrdí od hlavy."
Vystoupení orchestru je pro publikum, zkouška na VŠ je ověření znalostí. Není pro publikum. Pedagog zkouší třeba 20 krát. Třeba 4 termíny denně. Jsou školy, kde si opravdu hrají na obleky atd., a pak jsou zase školy, kde hodně umějí, na obou stranách.Nevím, proč by někdo měl programovat v kvádru,počítat diferenciální rovnice v kvádru, odvozovat atd. V praxi to také v kvádru nikdo nepodniká, na pracovníky IT se např. nevztahuje dress code nikde. A mj. na konferencích ( vrchol snažení) běhají v kvádru jen lidi z post socialistického bloku, odjinud normální oblečení, a jsou to často hvězdy. A pokud opravdu někdo odvozuje výsledek zkoušky od oblečení studenta, pak je nejen buran, ale i hlupák.
Je to jednoduchý. Prostě tím dáváš najevo svůj postoj. Každý dospělý člověk by se měl umět obléci vzhledem k události. U vysokoškoláka, je tento předpoklad zásobený. Kdo porušuje vědomě společenské standardy a tzv. Vybočuje z davu, měl by si,být vědom svých nadprůměrných výkonů. Dalo by se o tom spekulovat. Například, když Franz kandidoval na prezidenta. I přesto, že jsme již poměrně vyspělá společnost a tetování má dnes snad každý druhý, lidem na mysli vyvstávala otázka, Proč by někdo, kdo má reprezentovat naší zemi, měl vypadat jako od cirkusu. (Já osobně pana Franze mám ráda, vím, že je to inteligentní člověk, avšak úvaha je to správná). Buran je právě naopak ten, kdo ví, že by měl přijít hezky oblečen a přesto se na to vykašle. Každý ví, že do divadla, na zkoušku, na svatbu, na pohřeb, na ples, do práce, by měl přijít hezky oblečen. Považuje se to jednoduše za slušnost a dokonce přirozenost. Záleží pouze na vás, jak se k této situaci postavíte, musíte však počítat s tím, že pokud se budete pohybovat "ve vyšších kruzích" - a tím myslím větší společnost jakožto firmu, nebo budete ve společnosti společensky uznávaných a vyvážených lidí, budete se muset přizpůsobit, neb můžete být touto společností vykázán. Situace by se dala vzít i z trochu jiného konce :) obecně je největší koncentrace nadprůměrně inteligentních lidí též na školách, jako jsou práva, nebo medicína. Umíte si představit, jaké by bylo, kdyby vás v nemocnici přišel ošetřit doktor ve starých teniskach a roztrhane mikině s kapucí, nebo že by vás v případě nějakého právnického úkonu, zastupoval někdo v triku a roztrhaných džínách? Oblečení o vás vypovídá více, než si myslíte a minimálně podvědomě působí na ostatní lidi.
Je dobre, ze nekdo o oblekani pise. Kazdopadne co se tyce muzskeho oblekani, existuje pravidlo, ze cerny oblek by se mel nosit od 6. hodiny vecerni, popripade na pohrby, nekteri lide dokonce razi nazor, ze cerny oblek patri pouze do hrobu - pres den je vhodny modry ci sedivy. Je dobre, ze na fotce bylo dodrzeno pravidlo, ze posledni knoflik u saka se nezapina, ale uz neni dodrzeno pravidlo, ze pokud ma muz kravatu, nemel by mit rozepnuty knoflik u krku, a cervena kosile neni taky moc vhodna - nejlepsi je univerzalni bila ci svetle modra. :)
To předpokládám každý ví, popřípadě si pravidla přesného oblékání může najít na internetu. Článek měl prvotně upozornit na to, ze většina lidí opravdu chodí v teniskach a mikine a roztrhanych džínách, takže si myslím, že lepší oblek černý, než žádný. Navíc co si budem povídat..ne každý má peníze na to, aby měl doma několik padnoucich obleků. Protože to bychom se pak mohli zabývat i správnou délkou rukávů a dalšími drobnostmi. Ideální by bylo, aby měl doma každý muž několik obleků k různým příležitostem, na míru sitych. Co se týče fotografií, dobře to vyjádřila naše fotografka, která je autorkou těchto fotek. I přesto, ze muž na fotce není oblečen dokonale, byl v tu dobu oblečen nejlépe ze všech ostatních mužů, na které fotografka narazila. Dle fotky soudím, ze je muž vysoký a urostly a proto mu oblek ne přesně padne. Děkuji za příspěvek
Není zkouška jako zkouška. Jasně, že k důležitější, ústní zkoušce zvolím určitý dress code úměrný situaci. Mnoho zkoušek je však dneska neformálních, píšou se na PC ... v tom případě se oblíkám neformálně a opravdu si blbě nepřipadám.
Souhlasím s tím, že dobré vystupování, k čemuž patří dobré oblečení, je možná i polovina úspěchu u zkoušky, ale. Ježiši! Kdo tohle psal ? Absolutně chybné i základní informace o mužském oblékání. Nemohli jste si sehnat aspoň někoho, kdo nemá oblek, který na něm visí jako pytel? A aspoň základní informace-na zkoušky rozhodně nechodit v černém obleku, ten si nechte na plesy po zkouškách, decentní modrá je cesta k vítězství