Fakta o kolejném: Kam jdou vaše peníze?

28. 03. 2012 19 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Bydlíte na koleji a zajímá vás, jaké náklady je třeba pokrýt z ceny kolejného? Jak pokračují probíhající rekonstrukce a co nového se chystá? To vše se pokusíme zodpovědět v následujícím článku.

V současnosti je na kolejích ubytováno přibližně 2253 studentů. Číslo samozřejmě nemusí v tuto chvíli být už aktuální, protože se každým dnem mění. Nejvíce jich je ubytovaných na koleji BCD. Z celkového počtu ubytovaných je cca 400 zahraničních studentů.

Koleje na ČZU jsou rozděleny na kategorie podle toho, jaké zázemí nabízejí. Na výběr jsou 1—4lůžkové pokoje s vlastním, nebo bez vlastního příslušenství. Podle toho se liší i jejich cena. Vhledem k tomu se nebudeme pohybovat v konkrétních číslech, ale v procentuálním vyjádření. Přesné ceny můžete najít na stránkách Kolejí a menzy ČZU, konkrétně zde.

Největší kolej BCD

Do ceny kolejného nejsou počítány další služby, za které si musíte připlatit. Jde o počítač, televizi, připojení na internet nebo varnou konvici. Ceník těchto služeb je k dispozici také na stránkách Kolejí a menzy.

Ukážeme si teď čísla z roku 2011, na jaké náklady byly vybrané peníze z kolejného použity. Tato čísla se během let mění minimálně, proto jsou prakticky stejná i letos.

Měsíčně z ceny kolejného jde největší část, tj. 34 %, na mzdové náklady. Pod tím si lze představit náklady na platy recepčních, pokojských a dalších lidí, kteří zajišťují chod kolejí.

Recepce na JIHu

Druhou největší položkou je spotřeba energie tj. elektřina, plyn, stočné, vodné, odvoz odpadků, provoz výtahů. Bavíme o 32 %. Zároveň tato položka skrývá největší možnost ušetření. Jak říká Ing. Vladimír Vojta: „Snažíme se maximálně o to, abychom tyto náklady snížili. Například zateplením nebo jsme teď na koleji JIH a G instalovali do umýváren úspornější zařízení na regulaci vody, jako například spořiče vody.“ Jedním dechem ale dodává: „Regulaci úspory energií mají v rukou i samotní studenti. Tím, že se nebudou sprchovat půl hodiny nebo nebudou nechávat přes noc rozsvícená všechna světla v pokoji.“

Umývárny na koleji BCD

Dál jde z peněz celých 16 % na drobné opravy a udržování kolejí. Následuje spotřeba materiálu, což zahrnuje například výměnu žárovek, lampiček, záclon, židlí, chladniček atd. Nejmenší výdaje, které jsou potřeba z celkové částky kolejného zaplatit, zahrnují ostatní služby, jako praní, čištění atd., a zbytek jde na ostatní náklady.

Procentuální pokrytí nákladů z kolejného:

Mzdové náklady             34 %

Platy recepčních, pokojských…

Spotřeba energie           32 %

Elektřina, plyn, vodné, stočné, odvoz odpadků, provoz výtahů….

Opravy a udržování        16 %

Spotřeba materiálu         12 %

Žárovky, chladničky, mopy, kbelíky, lampičky, záclony, židle, tácky, respirátory, tonery, plachty, deky, polštáře, klíče, matrace, talíře, věšáky, police, čisticí prostředky atd.

Ostatní služby                 5 %

Praní a čištění…

Ostatní náklady               1 %

V posledních dnech se nám také v redakci sešlo několik dopisů, kde si stěžujete na pokračující rekonstrukci kolejí, která probíhá od rána až 10 hodin denně a působí vám nemalé nepříjemnosti.

Ing. Jana Rácová, ředitelka Kolejí a menzy ČZU, k tomu říká: „Každý případ stížnosti řeším individuálně a opravdu tam, kde byl hluk způsobený stavebními pracemi neúnosný, jsme studentům kolejné snížili. Bohužel některé stížnosti byly neoprávněné, a to bychom se museli potom obávat každého klepnutí kladivem.“

Rekonstrukce probíhající na koleji JIH, kde se opravují učebny, nebo na rohu u papírnictví nemá v režii ředitelství kolejí, ale zajišťuje ji ČZU. Pod správu kolejí spadá rekonstrukce na ředitelství kolejí, kde se předělávají kanceláře na pokoje, a opravy na koleji BCD, kde se také v blízké době chystají opravy společných umýváren.

Bylo nám slíbeno, že v rámci možností se bude vedení Kolejí a menzy, snažit přesouvat hlučnější práce, na období prázdnin.

Pokud máte k této problematice co říct, nebo se vás dokonce problémy s rekonstrukcí osobně dotýkající, neváhejte se vyjádřit v diskusi pod článkem.

Autoři: Jakub Kopecký Foto: Ján Kokavec
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 11. 2020 0

Kolejné za dob Covidu - jak se k tomu vyjádřila škola?

Číst více
26. 03. 2020 0

Co všechno se dá zažít při nezáživné práci recepční na koleji?

Číst více
06. 11. 2018 0

Oceán plastů na ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 března, 2012 - 20:32

Individuální řešení... pod tím si můžeme představit několik návštěv paní Rácové, následné přehazování zodpovědnosti na jiné subjekty s tím, že KaM má svázané ruce a když už nakonec otázka projde jejich radou a po několikadenním oddalování opravy pořád pokračují, rozhodnou se umlčet stěžující si studenty tím, že jim sleví směšnou částku z kolejného, ale jen pod příslibem, že to nebudou říkat sousedům...

| 27
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 března, 2012 - 08:55

a co tak, sa vyjadrit o zvyseni kolejneho? zrazu sa zvysi DPH ale KAM.czu.cz sa k tomu nijak nevyjadri a to by stacil jeden blby mejl.. som zvedavy kolko budem platit za tento mesiac, ked za mesiac ktory mal 28 dni som platil necelych 3400 na Fku.. za tu cenu by mohli spravit bazen a terasu...

| 22
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 března, 2012 - 10:41

Ať jdou s takovou cenou do ř*ti. Vybavení z roku 1960. Bagrujou o zkouškovém. No ko**ti a furt budou zdražovat! Paní Ing. Rácovou by měl někdo lehce klepnout kladívkem.

| 22
houbysvoctem
houbysvoctem - 30 března, 2012 - 20:39

Souhlas, je to síla, že se taková procenta koleje odváží udat. Asi se na pokojích nikdy nebyli ve skutečnosti podívat. Když jsem se s ironií byla na začátku roku zeptat, jestli by mi mimo jiné nedali nějakou náhradu za chybějící věšáky v "předsíňce", bylo mi řečeno, že se ničím nenahrazují. Jaké má asi platy vedení kolejí, když na prvním místě udají platy recepčních, kteří mají cca 60 Kč na hodinu...

| 31
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 března, 2012 - 11:42

Souhlasím, to že se většina prací přesouvá na zkouškový je docela mazec, navíc třeba uklízečky jsou věčně na**ané jen co příjdou do práce, řvou člověku přededveřma, ale budiž, ale ta řeč o tom, že by se člověk neměl sprchovat půl hodiny je komická zvláště v těch "sepr nových" sprchách s fotobuňkou. Člověk tam furt tancuje jak blb, a než ze sebe smyje mydlinky je to docela zázrak. Vybavení z roku 1,2,3, malý postele to se dá přežít, ale za kutloch sotva na vyspání si myslím že je 3100 (BCD) je dost :)

| 22
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 března, 2012 - 12:31

Mne by zajímalo, kdy na koleji A dostaneme něco co by se dalo nazvat slušným sporákem. Dvě ubohé plotýnky na celé patro - to je opravdu příšerný. Tyhle vařiče mají na ostatních kolejích pro dva pokoje a ne pro celé patro!

| 22
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 dubna, 2012 - 21:07

me sere moje vrzajici postel :D

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 dubna, 2012 - 21:31

Na D teď na 3. patře renovovali 2-lůžáky mam takový pocit. Viděl jsem jenom jeden pokoj, ale docela libovka povim :) postele už vypadají, že něco vydrží. Skříně, stoly nové. Snad naco bych si osobně postěžoval nejvíc jsou ty komunisticky záclony ... už před 4 rokama na jiných kolejích (ne čzu) měli žaluzie !!! když už dávám plasťáky tak tam dam žaluzie !!! jinak co jsi si rozvrzal to máš :D U MAD ? :D

| 21
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 dubna, 2012 - 22:15

beztak ty pokoje budou pro ruské obyvatelstvo jako těch 20, co nově zrekonstruovali o prázdninách

| 19
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 04 dubna, 2012 - 11:48

Přesně, mě nechala uklizečka drhnout lino,tak dlouho dokud nezačala prosvítat betonová podlaha..a na moje námitky, že se pokoj bude renovovat a to lino strhnou mi jen odpověděla: A to znamená, že nemusí být čistý? Tak na tohle jsem vážně neměl odpověď. Při odhlašování mi bylo samozřejmě řečeno,že na rekonstruovaný pokoj můžu rovnou zapomenout a mám být rád, že dostanu vůbec něco. Tak si teď užívám pobyt dva pokoje od svého původního, ve kterém teď řádí parta uječených Rusek..

| 20
Anonymní zemědělec z JIHu v prvním patře
Anonymní zemědělec z JIHu v prvním patře - 03 dubna, 2012 - 21:22

Hmmmm.. Tak jsme provedli jednoduchý propočet.. Na celých kolejí je 3500 lůžek. Průměrná cena kolejného je cca 3000. Což znamená 10.500.000 měsíčně. Když tuto sumu vynásobíme 0,34 - což je množství procent za mzdy, dostaneme částku 3.570.000!! Když tuto částku vydělíme průměrnou měsíční mzdou 23.000,- dostáváme počet zaměstnanců cca 155. Není to trochu moc? To máme 20 uklízeček na jednu budovu? To máme tolik vrátných? Já nevěděl, že zaměstnáváme regiment pro celé sídliště na širokém Suchdole....

| 28
Anonym
Anonym - 05 dubna, 2012 - 15:36

Nevím, kdy jsi vzal těch 3.500 lůžek. Není jich ani 2.500. Ale chápu tvoje rozhořčení.

| 19
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 dubna, 2012 - 21:25

Když už se mluví o kolejích... nevim kdo jste si toho všimli, ale změnila se ubytovací smlouva a při odhlašování z kolejí musíte dát výpověď 30 dní předem (dřív stačilo přijít a odhlásili vás a pokud bylo po 20. doplatili jste zbytek měsíce...) Tak ať zbytečně neplatíte měsíc navíc, pokud se chcete odhlásit dřív než na konci června ;)

| 19
ubytovany - BCD
ubytovany - BCD - 03 dubna, 2012 - 22:07

Ehm...no nechci si stezovat, precejen to je furt levny bydleni a kdo z privatniku to ma 5 minut do skoly, ze jo....ALE co se tyka toho setreni elektrinou vodou apod.- jsem z dost z setrivy rodiny a je to tady na kolejich fakt handicap, protoze, kdyz celou noc svitej svetla na chodbach (nekdy i celej den - pripadam si jako jediny na chodbe kdo zhasina) a ve spolecny koupelne skoro neni kohoutek, ktery by nekapal, tak to je fakt des. Ale s nahlasenim uvedenych problemu na recepci se to stejne vetsinou moc nevyresi, odezva vetsinou az po tydnu a kdyz opravar opravuje kohoutek, ktery vypadava tim, ze tam nacpe pytlik od caje, tak to je docela zoufaly. Taky je to u tech spolecnych koupelen problematicky z toho duvodu, ze kazdy si mysli, ze to "někdo" nahlasi a tim se prevadi nahlasovaci povinnost vetsinou na "nikoho", takze nevim, proc by to treba nemohli nahlasovat uklizecky nebo tak. Taky kdyz se opravovala spolecna koupelna u nas na patre, tak jsem byl nucen pouzit ty super moderni hi-tech koupelny na C a teda fakt nechapu, proc se do neceho takovyho vrazily prachy. Treba ty extremne nepohodlny zachody :-) nebo ty kohoutky ktery jsou urcite desny na udrzbu (a nejsou ani moc prakticky na pouzivani). Takze abych si jen nestezoval navrhuju nasledujici - do vsech koupelen pakovy baterie (setreni vody) a na chodby fotobunky, pripadne pres noc vyhodit jistice a nechat svitit jenom nouzovky (kde nejsou nainstalovat). Tim se jak usetri jak energie, tak i studenti, kteri chteji v noci spat.;-) Jo a opravarum poskytnou kvalitni material na opravy (jestli to neflakaj oni), pripadne vypracovat nejaky system na nahlasovani poruch ve spolecnych prostorach.

| 26
Anonymní zemědělec z BCD
Anonymní zemědělec z BCD - 03 dubna, 2012 - 22:33

Když už se zveřejňují procenta, proč ne rovnou čísla? Docela bych to chtěla vidět! Absolutně nevěřim 34% na platy, akorát to nafoukly, pže jinak to není možný. Když jsem si udělala neoficiální hrubý výpočet, tak na BCD je zaměstnaných cca 16 zamců. Každýmu z nich jsem dopřála průměrnou mzdu 23tis (což v reálu nedosahuje ani polovina) což dělá 368tis. Na BCD je ubytovaných cca 900 studentů, každý měsíčně odvede průměrně 2900kč, což celkem dělá 2 610 000kč...zmíněných 34% co jde na platy činí 887tis...no a když si spočtete kolik je potřeba a kolik dostanou, furt jim přebývá víc jak PŮL MILIONU! Takže by mě opravdu zajímalo, co s těma penězma dělají.....ano, udělaly nám plastová okna, ale to je tak na dlouhou dobu vše, sprcha bude ještě x let týct všude možně jen ne na mě, stůl bude dalších sto let rozvrzaně a rozpadle sloužit, záclony proděravěné od molů už za ty roky vypadají, že tak maj ve skutečnosti vypadat a dál už radši nemluvim....ale jinak se nám príma žije na té super koleji :)

| 15
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 04 dubna, 2012 - 07:37

Počítat mzdové náklady tímhle stylem je ostuda vysokoškoláka....

| 15
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 04 dubna, 2012 - 10:25

Co k tomu článku asi říct. 4 roky jsem byl na koleji, loni jsem s radostí utekl. 3 měsíce jsem z nich mlátil tu ubytovací kauci a na začátku září se mi jí konečně vrátili s odůvodněním, že prý to prochází milionem podpisů a kdesi cosi. To tam asi všichni v černu zabalili kufry a odletěli na 2 měsíce na Havaj. Dál by mě fakt zajímalo, jakým stylem si ty ceny určujou a kam ty peníze jdou. Ono když člověk nastoupoupí na kolej a v prváku platí 2400 Kč a za tři roky už 3100, tak je to docela zajímavý a to jsem bydlel na BCD s dalšíma dvouma spolubydlícíma. Co jsem mohl porovnávat s kámošema z jinejch VŠ, tak to tempo zdražováni na suchdolskejch kolejích je docela hodně rychlý v porovnání s ostatníma kolejema v Praze. Sumasumárum, za takovej kamrlík na BCD pro 3 lidi o rozměrech kolem 20 m2 vyinkasujou 9300 i s poplatkama.

| 18
Viva La Revolución troll
Viva La Revolución troll - 04 dubna, 2012 - 20:59

To zavání demonstrací.

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 21 března, 2014 - 01:15

Spíš defenestrací...;)

| 12

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙